Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiKatedra w Maladze - Dlaczego jej budowa nigdy nie została dokończona?

Katedra w Maladze – Dlaczego jej budowa nigdy nie została dokończona?

To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Maladze oraz prawdziwa perła hiszpańskiego renesansu na wybrzeżu Costa del Sol i w całej Andaluzji.

Katedra w Maladze oficjalnie znana jest pod nazwami „Catedral de Nuestra Señora de la Encarnación” lub „Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación”. Mieszkańcy Malagi mówią na nią jednak po prostu „La Catedral”.

Tak ogromny przybytek religijny w każdym mieście odgrywa dużą rolę. Tutaj znaczenie to jest tym większe, że odnosi się nie tylko do sfery duchowej, ale też do przeszłości. Katedra w Maladze była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, które miały wpływ na losy tego miasta.

Historia katedry

Za projekt świątyni odpowiadał Diego de Siloé – jeden z najwybitniejszych ówczesnych hiszpańskich architektów. Budowa rozpoczęła się około 1530 roku, a zakończyła w XVIII wieku. Katedrę wzniesiono w miejscu, w którym wcześniej stał meczet, a przed nim – jak się przypuszcza – wczesnochrześcijańska bazylika.

Mimo tak bogatej przeszłości, nie zobaczymy tu żadnych elementów nawiązujących do islamu – tak jak ma to miejsce np. w katedrze w Cordobie. Odbijając kolejne miasta z rąk muzułmanów, katoliccy władcy czasem decydowali się jedynie na modyfikacje stojących tam meczetów, tak aby stylem bardziej nawiązywały do religii chrześcijańskiej.

Katedra w Maladze z lotu ptaka
Katedra w Maladze z lotu ptaka

W przypadku katedry Maladze tak nie było. Zanim rozpoczęto jej budowę, meczet został prawie całkowicie wyburzony. Zachowały się jedynie ogrody, które możemy dziś odwiedzić przy świątyni.

Architektura i ciekawostki

Barokowe zdobienia na fasadzie katedry
Barokowe zdobienia na fasadzie katedry

W architekturze katedry w Maladze dominuje renesans. Możemy też zobaczyć nieznaczne nawiązania do gotyku oraz baroku. Ten ostatni rzuci nam się w oczy podczas podziwiania fasady, która była wykonywana jako jeden z ostatnich elementów świątyni.

Co ciekawe, katedra w Maladze nigdy nie została do końca wybudowana. Brakuje wykończeń na głównej fasadzie, a także jednej z wież. Brak tej ostatniej spowodował, że katedra bywa potocznie  nazywana „La Manquita” (tłum. „Jednoręka”).

Wnętrze Katedry w Maladze
Wnętrze Katedry w Maladze

A dlaczego świątynia nie została skończona? Zabrakło na to pieniędzy. Próbowano tego dokonać w XIX wieku, jednak według krążącej w mieście legendy, pieniądze które miały zostać na to przeznaczone, wysłano na sfinansowanie wojen w Ameryce. To jednak podobno tylko pogłoski, ponieważ według oficjalnych danych – pieniądze te wykorzystano do sfinansowania naglących potrzeb na terenie prowincji Malagi…

Zwiedzanie katedry – Informacje praktyczne

  • Bilety do Katedry w Maladze najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: W dni powszednie katedra w Maladze jest czynna zwykle od 10:00 do 18:30, a w niektórych miesiącach do 20:00 lub 21:00. Aktualne godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie katedry: www.malagacatedral.com
  • Adres: Calle Molina Lario 9, 29015 Málaga
  • Kup bilety na GetYourGuide

Katedra w Maladze na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Cathedral of Málaga is really beautiful. I recommend you a hotel Molina Lario which is just next to the cathedral.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.