Zamek Gibralfaro w Maladze
1 (20%) 1 vote

Jeden z trzech najważniejszych zabytków Malagi. Jeden z najtrudniejszych do zdobycia zamków w Hiszpanii. Miejsce, które pamięta jeszcze czasy Fenicjan.

Panorama Malagi z Castillo de Gibralfaro
Panorama Malagi z Castillo de Gibralfaro (Costa del Sol)

Zamek Gibralfaro wybudowany w XIV wieku w celu zapewnienia schronienia wojsku oraz ochrony pobliskiej Alcazaby to dziś jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Maladze. Spacer wzdłuż murów obronnych zamków to jedyna w swoim rodzaju okazja do tego, aby spojrzeć na wspaniałą panoramę Malagi.

Wizytę w Castillo de Gibralfaro możemy dodatkowo wzbogacić lekcją historii. Znajdujące się tu niewielkie muzeum (Centro de Interpretación) zawiera podświetlane makiety zamku, historyczne przedmioty, dawne umundurowanie żołnierzy oraz tysiące miniaturowych modeli i figurek przedstawiających m.in. różne formacje wojskowe.

Historia Castillo de Gibralfaro

Zamek Gibralfaro - mury obronne
Mury obronne zamku

Nazwa Gibralfaro pochodzi z języka fenickiego i oznacza górę z latarnią morską. Skąd Fenicjanie w historii tego zamku? Tak naprawdę w miejscu, w którym obecnie stoi Castillo de Gibralfaro fortyfikacje obronne znajdowały się już dużo wcześniej. Zarówno Fenicjanie, którzy osiedlili się na tych terenach około 3000 lat temu, jak i mieszkający tu później Rzymianie wykorzystywali wzgórze w celach strategicznych.

Jednak to dopiero w czasach dominacji muzułmańskiej (1340), król Yusuf I przekształcił to miejsce w fortecę z prawdziwego zdarzenia. O tym jak trudna była ona do zdobycia przekonał się Król Katolicki Ferdynand, który w czasie rekonkwisty miesiącami oblegał to miejsce. Do ostatecznego zwycięstwa doszło w 1487 roku.

Zamek Gibralfaro – Informacje praktyczne

Dziś zamek Gibralfaro to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Malagi. Choć dotarcie do zamku nie jest proste (około 30 minut marszu pod górę), to po drodze czekają nas malownicze punkty widokowe, które raz po raz pozwalają spojrzeć na miasto z coraz to większej wysokości. Po dotarciu na sam szczyt i wejściu na zamkowe mury obronne czeka nas natomiast widok, który trudno opisać słowami. Rozpościerająca się u naszych stóp Málaga z tej perspektywy wydaje się jeszcze piękniejsza i urzekająca niż zazwyczaj.

  • Ceny biletów: około 2€
  • Godziny otwarcia: w zimie od 9:00 do 18:00, latem od 9:00 do 20:00
  • Adres: Camino de Gibralfaro 11, 29016 Málaga

Pozostałe ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w Maladze

Zobacz także inne ciekawe miejsca w Andaluzji

Andaluzja to region, który zaskoczy Cię ilością wspaniałych miast, atrakcji i zabytków. Dla niektórych to najlepszy region w Hiszpanii na wakacje niemal o każdej porze roku. Odkryj miejsca, które cieszą się największą popularnością:  
Popularne miasta w Andaluzji
   
Zabytki i atrakcje w Andaluzji
   

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar