Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiZamek Gibralfaro w Maladze i ponad 3000 lat historii w jednym miejscu

Zamek Gibralfaro w Maladze i ponad 3000 lat historii w jednym miejscu

Jeden z trzech najważniejszych zabytków Malagi. Jeden z najtrudniejszych do zdobycia zamków w Hiszpanii. Miejsce, które pamięta jeszcze czasy Fenicjan.

Zamek Gibralfaro wybudowany w X wieku w celu zapewnienia schronienia wojsku oraz ochrony pobliskiej Alcazaby to dziś jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Maladze. Spacer wzdłuż murów obronnych zamków to jedyna w swoim rodzaju okazja do tego, aby spojrzeć na wspaniałą panoramę Malagi. Wizytę w Castillo de Gibralfaro możemy dodatkowo wzbogacić lekcją historii. Znajdujące się tu niewielkie muzeum (Centro de Interpretación) zawiera podświetlane makiety zamku, historyczne przedmioty, dawne umundurowanie żołnierzy oraz tysiące miniaturowych modeli i figurek przedstawiających m.in. różne formacje wojskowe.

Historia Castillo de Gibralfaro

Pochodzenie nazwy Gibralfaro budzi lekkie kontrowersje. Często możemy spotkać się z wyjaśnieniem, że pochodzi ona z języka fenickiego (zarówno Fenicjanie, którzy osiedlili się na tych terenach około 3000 lat temu, jak i mieszkający tu później Rzymianie wykorzystywali bowiem wzgórze w celach strategicznych). Oficjalnie przyjmuje się jednak, że Gibralfaro to nazwa pochodząca z języka arabskiego i oznaczająca górę z latarnią morską.

Mury obronne zamku
Mury obronne zamku

Choć sam zamek został wzniesiony na rozkaz Abderramána III w X wieku, to duża część zabudowań, które możemy oglądać obecnie pochodzi z czasów króla Yusufa I (1340). To właśnie on przekształcił to miejsce w fortecę z prawdziwego zdarzenia. O tym jak trudna była ona do zdobycia przekonał się Król Katolicki Ferdynand, który w czasie rekonkwisty miesiącami oblegał to miejsce. Do ostatecznego zwycięstwa doszło w 1487 roku.

Zabudowania na zamku Gibralfaro w Maladze
Zabudowania na zamku Gibralfaro w Maladze

Zamek Gibralfaro – Informacje praktyczne

Dziś zamek Gibralfaro to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Malagi. Dotrzeć tutaj możesz samochodem, autobusem miejskim, autobusem turystycznym albo po prostu wybrać siłę własnych nóg (około 30 minut marszu pod górę). Plusem ostatniej opcji są czekające nas po drodze punkty widokowe, które raz po raz pozwalają spojrzeć na miasto z coraz to większej wysokości.

Po dotarciu na sam szczyt i wejściu na zamkowe mury obronne czeka nas natomiast widok, który trudno opisać słowami. Rozpościerająca się u naszych stóp Málaga z tej perspektywy wydaje się jeszcze piękniejsza i urzekająca niż zazwyczaj.

Panorama Malagi z Castillo de Gibralfaro (Costa del Sol)
Panorama Malagi z Castillo de Gibralfaro (Costa del Sol)

Informacje praktyczne

Zamek Gibralfaro na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY