Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiAlcázar w Córdobie - Jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w mieście

Alcázar w Córdobie – Jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w mieście

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że Wielki Meczet to najważniejsza atrakcja na turystycznej mapie Kordoby, to ten artykuł otworzy Ci oczy na jeszcze jedno ciekawe miejsce.

Alcazar de los Reyes Cristianos (Alkazar Królów Chrześcijańskich) to trzeci najczęściej odwiedzany zabytek w Kordobie (zaraz po Wielkim Meczecie i Synagodze w Dzielnicy Żydowskiej).

Zwiedzanie Alkazaru

Alkazar w Córdobie warto odwiedzić z trzech powodów. Pierwszy to piękne, mudejarowe ogrody, pełne kwiatów, drzew i sadzawek pełnych ryb. W upalne dni to jedno z najlepszych miejsc, by na chwilę ukryć się przed promieniami słońca.

Drugi powód to kulturalne znaczenie tego miejsca. I chodzi nie tylko o to, że Alcázar de los Reyes Cristianos w Kordobie w 1994 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to także miejsce, w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Jednym z ciekawszych są Magiczne Noce Alkazaru (Noches mágicas del Alcázar), w trakcie których pod osłoną nocy możesz oglądać spektakle światła, wody i muzyki.

Ogrody Alkazaru (Alcázar de los Reyes Cristianos w Kordobie)
Ogrody Alkazaru (Alcázar de los Reyes Cristianos w Kordobie)

Trzeci powód to architektura i zbiory muzealne. Zwiedzanie Alkazaru nie może obyć się bez wizyty w galerii. Zobaczysz w niej mnóstwo eksponatów, które znakomicie ilustrują przemiany zachodzące w mieście na przestrzeni różnych okresów czasu. Ciekawym miejscem jest też Sala Ceremonialna pełna rzymskich mozaik. Z kolei aby zobaczyć piękną panoramę miasta, wejdź na szczyt Wieży Lwów (Torre de los Leones). Z niej też możesz dostać się do drugiej wieży udostępnionej dla turystów – Torre del Homenaje.

Historia Alcázar de los Reyes Cristianos w Kordobie

W miejscu dzisiejszego Alkazaru pierwotnie mieściła się siedziba rzymskich gubernatorów. Później rezydencja kalifów. Obecny jego wygląd zawdzięczamy natomiast królowi Alfonso XI de Castilla, który w 1328 roku polecił jego przebudowę oraz dobudowanie jednej z wież.

Rzeźba przedstawiająca Krzysztofa Kolumba i Królów Katolickich (Alkazar, Kordoba)
Rzeźba przedstawiająca Krzysztofa Kolumba i Królów Katolickich (Alkazar, Kordoba)

Alkazar w Kordobie zasłynął jednak nie tylko jako królewska rezydencja. Wiele historycznych dla całego świata decyzji zostało podjętych właśnie w tym miejscu. To stąd przez ponad 8 lat Królowie Katoliccy dowodzili oblężeniem Alhambry w Granadzie. Tutaj też zapadła decyzja o wyprawie Krzysztofa Kolumba do Indii, która zaowocowała odkryciem Ameryki. Mury kordobańskiego Alkazaru były także świadkami wielu egzekucji osób, które naraziły się Inkwizycji.

CIEKAWOSTKA: Alkazar w Córdobie na przestrzeni wieków pełnił także funkcję kościoła, Sądu Inkwizycji, szpitala, a nawet więzienia.

Informacje praktyczne

  • Bilety do Alkazaru w Kordobie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 16 września do 15 czerwca: wtorki-piątki w godz. 8:30-20:45, soboty w godz. 8:30-16:30, niedziele w godz. 8:30-15:00. Od 16 czerwca do 15 września: wtorki-soboty w godz. 8:30-14:30, niedziele w godz. 9:30-14:30.
  • Adres: Plaza Campo Santo de los Mártires, s/n, 14004 Córdoba, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Alkazar w Kordobie na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY