ReklamaHiszpańskie Kubki Hispanico

Wiosną to najpiękniejsza część Kordoby. Wszystko za sprawą wszechobecnych kwiatów, których woń stale unosi się w labiryncie wąskich, ciasnych uliczek.

Judería de Córdoba to dawna Dzielnica Żydowska w Kordobie, którą znajdziemy w historycznym centrum miasta, na północny-wschód od Wielkiego Meczetu. Miejsce to wraz z całą starówką w 1994 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy to wystarczający powód, aby je odwiedzić? Zapewne tak. Ale na pewno nie jedyny!

 


Historia Juderii w Kordobie

Dzielnica Żydowska w Kordobie, Andaluzja
Dzielnica Żydowska w Kordobie, Andaluzja

Czasy świetności Dzielnicy Żydowskiej w Kordobie przypadają na X-XV w. Był to okres Kalifatu Kordobańskiego, kiedy to całe miasto przeżywało ogromny rozkwit. Córdoba z tamtych lat była największym centrum ekonomicznym i kulturalnym w całej Europie. A wszystko to odbywało się przy wspólnej koegzystencji trzech kultur: chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej. Ostatnie dwie z tych społeczności zostały całkowicie wypędzone lub zasymilowane wraz z zakończeniem rekonkwisty w 1492 roku. To co po nich zostało to miejsca takie jak to, które poznasz w tym artykule.

Judería de Córdoba to część Córdoby, w której dziś znajdziemy najwięcej śladów obecności żydów w tym mieście. Tworzą ją ulice: Deanes, Manríquez, Tomás Conde, Judíos, Almanzor oraz Romero i to właśnie je warto odwiedzić, jeśli chcesz poczuć klimat dawnych czasów.

 


Zwiedzanie Dzielnicy Żydowskiej

Dzielnica Żydowska w Kordobie to jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Oprócz labiryntu wąskich uliczek, w których wciąż unosi się duch dawnych czasów, do odwiedzin zachęca coś jeszcze. Są to zabytki i miejsca tak emblematyczne dla historii Kordoby, że ich odwiedzenie to punkt obowiązkowy. Należą do nich między innymi:

Synagoga

Synagoga w Kordobie (Judería de Córdoba)
Synagoga w Kordobie (Judería de Córdoba)

Wybudowana w XIV wieku, jest obecnie jedną z trzech najlepiej zachowanych w Hiszpanii synagog z czasów średniowiecza (pozostałe dwie znajdują się w Toledo). Dziś nie jest to już świątynia w kontekście duchowym. W jej wnętrzu znajdziemy muzeum.

 

La Casa Andalusí

Jeśli nie od Synagogi, to swoją wycieczkę po Dzielnicy Żydowskiej możesz rozpocząć właśnie od tego miejsca. La Casa Andalusí to zabytkowy dom, który znajdziesz przy ulicy Judíos de la Judería 12. Jego architektura i wystrój to kwintesencja tradycyjnych kordobańskich domów z XII wieku. Zachwyt budzi piękne patio otoczone roślinnością, zabytkowe meble oraz stała ekspozycja poświęcona wytwarzaniu papieru w czasach dominacji muzułmańskiej.

 

Zoco Municipal de Córdoba (Mercado de la Artesanía)

To jedna z najbardziej charakterystycznych przestrzeni w Historycznym Centrum Kordoby. Ten piękny, dwupiętrowy budynek został utrzymany w stylu mudéjar (mieszanka sztuki chrześcijańskiej ze sztuką islamu). Jego najchętniej fotografowaną częścią jest patio pełne idealnie przystrzyżonych krzewów, kolorowych kwiatów, łuków, pilastrów i drewnianych wykończeń.

WARTO WIEDZIEĆ: Zoco Municipal to także miejsce, w którym kupisz rękodzieło artystyczne. Zajrzyj tutaj koniecznie, jeśli szukasz naprawdę oryginalnych pamiątek z Córdoby.

 

Pomniki Majmonidesa i Awerroesa

Po lewej pomnik Majmonidesa, po prawej pomnik Awerroesa (Judería de Córdoba)
Po lewej pomnik Majmonidesa, po prawej pomnik Awerroesa (Judería de Córdoba)

Obaj uczeni urodzili się w Kordobie. Choć dzieliła ich wiara (Majmonides był żydem, a Awerroes – muzułmaninem), to łączyło znacznie więcej. Źródłem ich zainteresowań była przede wszystkim filozofia. Oba studiowali dzieła Arystotelesa, przybliżając też innym jego poglądy i doktrynę filozoficzną. Awerroes wpisał się także w historię jako znakomity astronom, pisarz i fizyk. Majmonides zasłynął z kolei jako wybitny lekarz i matematyk.

WARTO WIEDZIEĆ: Pomnik Majmonidesa znajdziesz na placu Plaza de Tiberíades. Pomnik Awerroesa możesz z kolei zobaczyć przy ulicy Calle Cairuan, w okolicy murów miejskich.

 

Casa de Sefarad (Casa de la Memoria)

Centrum kulturalne przybliżające kulturę, historię i tradycje żydów zamieszkujących kiedyś Córdobę. Wewnątrz znajdziemy 5 sal wystawowych z eksponatami prezentującymi tę tematykę.

 


Informacje praktyczne


Jak dotrzeć z Polski do Cordoby?

Najlepszym sposobem na podróż z Polski do Cordoby jest lot do Sewilli, a następnie podróż pociągiem lub autobusem z Sewilli do Cordoby. Bilety na lot z Polski do Sewilli znajdziesz na stronie JetRadar. Bilety na pociąg lub autobus z Sewilli do Cordoby kupisz na stronie Omio. Zamiast podróżować transportem miejskim, możesz też wynająć samochód na stronie RentalCars, który odbierzesz na lotnisku w Sewilli.

 

Hotele w Cordobie


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com
ReklamaHiszpańskie Kubki Hispanico

Wiosną to najpiękniejsza część Kordoby. Wszystko za sprawą wszechobecnych kwiatów, których woń stale unosi się w labiryncie wąskich, ciasnych uliczek.

Judería de Córdoba to dawna Dzielnica Żydowska w Kordobie, którą znajdziemy w historycznym centrum miasta, na północny-wschód od Wielkiego Meczetu. Miejsce to wraz z całą starówką w 1994 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy to wystarczający powód, aby je odwiedzić? Zapewne tak. Ale na pewno nie jedyny!

 


Historia Juderii w Kordobie

Dzielnica Żydowska w Kordobie, Andaluzja
Dzielnica Żydowska w Kordobie, Andaluzja

Czasy świetności Dzielnicy Żydowskiej w Kordobie przypadają na X-XV w. Był to okres Kalifatu Kordobańskiego, kiedy to całe miasto przeżywało ogromny rozkwit. Córdoba z tamtych lat była największym centrum ekonomicznym i kulturalnym w całej Europie. A wszystko to odbywało się przy wspólnej koegzystencji trzech kultur: chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej. Ostatnie dwie z tych społeczności zostały całkowicie wypędzone lub zasymilowane wraz z zakończeniem rekonkwisty w 1492 roku. To co po nich zostało to miejsca takie jak to, które poznasz w tym artykule.

Judería de Córdoba to część Córdoby, w której dziś znajdziemy najwięcej śladów obecności żydów w tym mieście. Tworzą ją ulice: Deanes, Manríquez, Tomás Conde, Judíos, Almanzor oraz Romero i to właśnie je warto odwiedzić, jeśli chcesz poczuć klimat dawnych czasów.

 


Zwiedzanie Dzielnicy Żydowskiej

Dzielnica Żydowska w Kordobie to jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Oprócz labiryntu wąskich uliczek, w których wciąż unosi się duch dawnych czasów, do odwiedzin zachęca coś jeszcze. Są to zabytki i miejsca tak emblematyczne dla historii Kordoby, że ich odwiedzenie to punkt obowiązkowy. Należą do nich między innymi:

Synagoga

Synagoga w Kordobie (Judería de Córdoba)
Synagoga w Kordobie (Judería de Córdoba)

Wybudowana w XIV wieku, jest obecnie jedną z trzech najlepiej zachowanych w Hiszpanii synagog z czasów średniowiecza (pozostałe dwie znajdują się w Toledo). Dziś nie jest to już świątynia w kontekście duchowym. W jej wnętrzu znajdziemy muzeum.

 

La Casa Andalusí

Jeśli nie od Synagogi, to swoją wycieczkę po Dzielnicy Żydowskiej możesz rozpocząć właśnie od tego miejsca. La Casa Andalusí to zabytkowy dom, który znajdziesz przy ulicy Judíos de la Judería 12. Jego architektura i wystrój to kwintesencja tradycyjnych kordobańskich domów z XII wieku. Zachwyt budzi piękne patio otoczone roślinnością, zabytkowe meble oraz stała ekspozycja poświęcona wytwarzaniu papieru w czasach dominacji muzułmańskiej.

 

Zoco Municipal de Córdoba (Mercado de la Artesanía)

To jedna z najbardziej charakterystycznych przestrzeni w Historycznym Centrum Kordoby. Ten piękny, dwupiętrowy budynek został utrzymany w stylu mudéjar (mieszanka sztuki chrześcijańskiej ze sztuką islamu). Jego najchętniej fotografowaną częścią jest patio pełne idealnie przystrzyżonych krzewów, kolorowych kwiatów, łuków, pilastrów i drewnianych wykończeń.

WARTO WIEDZIEĆ: Zoco Municipal to także miejsce, w którym kupisz rękodzieło artystyczne. Zajrzyj tutaj koniecznie, jeśli szukasz naprawdę oryginalnych pamiątek z Córdoby.

 

Pomniki Majmonidesa i Awerroesa

Po lewej pomnik Majmonidesa, po prawej pomnik Awerroesa (Judería de Córdoba)
Po lewej pomnik Majmonidesa, po prawej pomnik Awerroesa (Judería de Córdoba)

Obaj uczeni urodzili się w Kordobie. Choć dzieliła ich wiara (Majmonides był żydem, a Awerroes – muzułmaninem), to łączyło znacznie więcej. Źródłem ich zainteresowań była przede wszystkim filozofia. Oba studiowali dzieła Arystotelesa, przybliżając też innym jego poglądy i doktrynę filozoficzną. Awerroes wpisał się także w historię jako znakomity astronom, pisarz i fizyk. Majmonides zasłynął z kolei jako wybitny lekarz i matematyk.

WARTO WIEDZIEĆ: Pomnik Majmonidesa znajdziesz na placu Plaza de Tiberíades. Pomnik Awerroesa możesz z kolei zobaczyć przy ulicy Calle Cairuan, w okolicy murów miejskich.

 

Casa de Sefarad (Casa de la Memoria)

Centrum kulturalne przybliżające kulturę, historię i tradycje żydów zamieszkujących kiedyś Córdobę. Wewnątrz znajdziemy 5 sal wystawowych z eksponatami prezentującymi tę tematykę.

 


Informacje praktyczne


Jak dotrzeć z Polski do Cordoby?

Najlepszym sposobem na podróż z Polski do Cordoby jest lot do Sewilli, a następnie podróż pociągiem lub autobusem z Sewilli do Cordoby. Bilety na lot z Polski do Sewilli znajdziesz na stronie JetRadar. Bilety na pociąg lub autobus z Sewilli do Cordoby kupisz na stronie Omio. Zamiast podróżować transportem miejskim, możesz też wynająć samochód na stronie RentalCars, który odbierzesz na lotnisku w Sewilli.

 

Hotele w Cordobie


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama