Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiCentre Pompidou Malaga - Muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej

Centre Pompidou Malaga – Muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej

Charakterystyczna “kostka” znajdująca się w porcie Muelle Uno w Maladze to budynek, którego trudno nie zauważyć. I słusznie, gdyż znajduje się pod nim jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w mieście.

Centre Pompidou Malaga to filia francuskiego muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, które dzięki ogromnemu zainteresowaniu pozostała tu dłużej niż początkowo zakładano. Miejsce to powstało w 1977 roku dzięki ówczesnemu prezydentowi Francji – Georges Pompidou, od którego wzięło nazwę. Oferując ponad 200 000 dzieł sztuki szybko zyskało miano prestiżowego i jednego z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Zobaczymy tam “Narzeczonych z Wieżą Eiffla” Marca Chagalla, “Autoportret – Rama” Fridy Kahlo, “Fontannę” Marcela Duchampa czy “Triptych Bleu I, II, III” Joana Miró.

Sukces poskutkował pierwszą krajową filią otwartą na północ od paryskiej siedziby w Metz. Centre Pompidou Malaga to pierwsza zagraniczna filia muzeum. Już w pierwszym roku po otwarciu odwiedziło je ponad 250 tys. osób.

A wszystko zaczęło się od… meczu piłki nożnej

Muzeum Centre Pompidou Malaga otwarto w marcu 2015 roku w obecności hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya oraz francuskiej minister kultury Fleur Pellerin. Pomysł narodził się jednak już w 2008 roku podczas towarzyskiego meczu Francji z Hiszpanią na stadionie Rosaleda w Maladze. Siedzący na trybunach burmistrz miasta oraz ambasador Francji w Hiszpanii uznali, iż będzie to idealny sposób na zacieśnianie więzi pomiędzy obydwoma krajami.

Umowę na stworzenie Centrum Pompidou podpisano na pięć lat z możliwością jej odnowienia. Tak też się stało, gdyż już w 2018 roku zaczęły się rozmowy, które do tego doprowadziły.

Sztuka z górnej półki 

Muzeum posiada stałą wystawę, która gromadzi dzieła artystów uporządkowanych w pięć obszarów tematycznych: Autoportrety (m.in. Kees van Dongen oraz Pierrick Sorin),  Ciało polityczne (m.in. Peter Klasen, Sigalit Landau), Ciało w kawałkach (m.in. Tony Oursler, Pablo Picasso), Człowiek bez twarzy (m.in. Giorgio de Chirico, Li Yongbin) oraz  Metamorfozy (m.in. Rineke Dijkstra, Pablo Picasso).

Oprócz wystawy stałej Centrum Pompidou Malaga podejmuje się organizacji trzech tymczasowych wystaw rocznie, które skupiają się na różnych formach przekazu jak architektura, design, fotografia czy wideo.

Udogodnienia

  • Na miejscu dostępne są audioprzewodniki w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim, holenderskim i włoskim. 
  • Centre Pompidou Malaga jest w pełni przystosowane do osób z niepełnosprawnościami.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Centre Pompidou Malaga najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Pje. del Dr. Carrillo Casaux, s/n, 29016 Málaga, Hiszpania
  • Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godz 9:30-20:00. We wtorki muzeum jest nieczynne.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Centr Pompidou Malaga na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY