Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiAlcazaba w Maladze - Fortyfikacja pałacowa pamiętająca czasy Al-Andalus

Alcazaba w Maladze – Fortyfikacja pałacowa pamiętająca czasy Al-Andalus

Malaga, stolica Costa de Sol, to nie tylko idealne miejsce na wypoczynek na pięknych plażach. Rodzinne miasto Picassa może pochwalić się niezliczoną ilością zabytków. Dziś przedstawimy Wam jeden z najciekawszych, jakim jest twierdza Alcazaba na wzgórzu Gibralfaro.

Alcazaba w Maladze wraz z Zamkiem Gibralfaro tworzą niezapomniany widok, będący wizytówką miasta. Usytuowana powyżej teatru rzymskiego Alcazaba jest typem fortyfikacji wznoszonej w czasach arabskich, która przez długi czas była gwarancją bezpieczeństwa mieszkańców. Od samego jej wejścia poczujecie arabski klimat Al-Andalus, który przetrwał tu od XI wieku!

Twierdza Alcazaba de Malaga

Alcazaba de Malaga została wzniesiona w latach 1057-1063 na prośbę urzędującego wówczas emira Granady. Część mieszkalna oraz rezydencja gubernatora zajmowały 15 000 metrów kwadratowych całej twierdzy. Dodatkowo na jej terenie znajdowały się silosy i cysterny zaopatrujące wojsko w pożywienie na wypadek oblężenia. W XIII wieku Malaga została zdobyta przez Nasrydów. Ich władca połączył twierdzę Alcazaba z zamkiem Gibralfaro podwójnym murem.

Mury obronne zamku
Alcazaba de Malaga – jedna z najlepiej zachowanych cytadel na terenie Hiszpanii

Usytuowanie Alcazaba de Malaga było niezwykle strategiczne, dzięki czemu zdobycie twierdzy było bardzo trudne. Gdy wojska króla Ferdynanda Katolickiego oblężały Alcazabę podczas rekonkwisty, operacja trwała kilka długich miesięcy. Finalnie w 1487 roku na wieży Homenaje de la Alcazaba staje krzyż i zawisa flaga Hiszpanii. Od tego momentu Malaga przestała być muzułmańska, a jej okres świetności dobiega końca.

Od XVII wieku Malagę spotykały nieszczęśliwe zdarzenia losowe, które odbiły piętno na twierdzy. Liczne wojny, zbombardowanie miasta podczas wojny dziewięcioletniej oraz klęski żywiołowe, jak trzęsienie ziemi w 1680 roku, zadecydowały o zmianie charakteru twierdzy Alcazaba. Początkowo twierdza pełniła rolę szpitala, a później przekształcono ją w więzienie. Z czasem porzucona, zaczęła popadać w ruinę.

Zabiegi rewitalizacyjne oraz konserwacyjne twierdzy Alcazaba rozpoczęły się dopiero po I wojnie światowej, a sukces ich zakończenia ogłoszono w 1933 roku. Dziś jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, uwielbiających architekturę w stylu mudéjar.

Co oznacza słowo Alcazaba?

Fortyfikację Alcazaba de Malaga zdobią arabskie sztukaterie, które stanowią pamiątkę długiej i burzliwej historii twierdzy
Fortyfikację Alcazaba de Malaga zdobią arabskie sztukaterie, które stanowią pamiątkę długiej i burzliwej historii twierdzy

Nazwa pochodzi od arabskiego 'al-qasbah’ i oznacza cytadelę, czyli fortyfikację otaczającą swoimi murami miasto. Dzięki temu służyły ochronie jego ludności. W ciągu prawie 900-letniej historii Al-Andalus na terenie Hiszpanii wybudowano wiele twierdz tego typu. Najlepiej zachowanym oprócz twierdzy Alcazaba jest zespół fortyfikacji wewnątrz granadyjskiej Alhambry, jak równie zachwycające są te w Badajoz, Almerii czy Jaén.

Muzeum archeologiczne

Wspomniane prace konserwatorskie, przeprowadzone w XX wieku, doprowadziły do odnalezienia wielu artefaktów, zarówno z czasów panowania Maurów, jak i dużo wcześniejszych rządów fenickich i rzymskich. Dziś wszystkie znaleziska, takie jak ceramika, rzeźby i mozaiki, zgromadzono w muzeum archeologicznym znajdującym się na terenie twierdzy Alcazaba. Renowacja objęła również tereny zielone – wewnątrz zamku odbudowano ogrody w stylu arabskim oraz te, które stworzono za panowania katolickich władców.

Co zobaczyć w okolicy?

Teatr Rzymski w Maladze (Costa del Sol), Teatro Romano de Málaga
Teatr Rzymski w Maladze (Costa del Sol), Teatro Romano de Málaga

Alcazaba znajduje się w centrum Malagi, a zatem zwiedzając jej mury, można cieszyć się zachwycającą panoramą całego miasta. Po obejrzeniu fortyfikacji warto zatrzymać się w Maladze na dłużej i nacieszyć się innymi atrakcjami. Bezpośrednio w okolicy Alcazaby znajduje się teatr rzymski, Muzeum Picassa, Centre Pompidou Malaga, a w niewielkiej odległości Muzeum Carmen Thyssen Malaga.

Alcazaba w Maladze – Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Alcazaby w Maladze najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 1 listopada do 31 marca w godz. 9:00-18:00. Od 1 kwietnia do 31 października w godz. 9:00-20:00
  • Kup bilety na GetYourGuide

Alcazaba w Maladze na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY