Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiItálica - Jedna z najstarszych osad rzymskich w Andaluzji

Itálica – Jedna z najstarszych osad rzymskich w Andaluzji

Kilkanaście kilometrów od Sewilli możecie trafić na jedne z najlepiej zachowanych pamiątek po obecności Starożytnych Rzymian na terenach obecnej Hiszpanii.

Itálica to stanowisko archeologiczne położone w południowej części Hiszpanii. Wielu turystów nie wie o jego istnieniu. Nazwa tej starożytnej miejscowości wywodzi się od ojczyzny jej założyciela, Scypiona Afrykańskiego, który – jak nie trudno się domyślić – pochodził z Italii. Ta najstarsza rzymska osada na Półwyspie Iberyjskim powstała w 206 r. p.n.e. i służyła początkowo jako baza wojskowa dla weteranów i żołnierzy ponoszących rany podczas II wojny punickiej. Z czasem Itálica stała się ogromnym miastem, które odpowiadało za romanizację reszty Półwyspu.

Historia

To właśnie tutaj przyszli na świat dwaj znani, rzymscy cesarze. Trajanowi (58-117) miasto zawdzięcza wzniesienie pierwszych marmurowych świątyń. Za panowania Hadriana (76-138) powstał z kolei ogromny amfiteatr, którego ruiny odnaleziono dopiero w XX wieku. Zdaniem archeologów miejsce to mogło pomieścić do 25 000 osób, podczas gdy w całej Itálice w okresie jej rozkwitu żyło ich o połowę mniej!

Stanowisko archeologiczne Itálica niedaleko Sewilli
Stanowisko archeologiczne Itálica niedaleko Sewilli

Po tym jak muzułmanie zdobyli Andaluzję, miasto wyludniło się do tego stopnia, że z czasem zaczęło pełnić jedynie funkcję kamieniołomu. W okresie średniowiecza rozebrano wiele konstrukcji, które stanowiły materiał budowlany wykorzystywany w Sewilli. To właśnie z nich wykonano między innymi fundamenty znanej wszystkim Giraldy.

Do dziś w Itálice oprócz ruin amfiteatru zachowały się także liczne mozaiki oraz fragmenty ulic. Jeśli chcielibyście odwiedzić to stanowisko archeologiczne, znajdziecie je w mieście Santiponce znajdującym się na zachód od Sewilli.

Informacje praktyczne o Itálica

  • Bilety do Stanowiska archeologicznego Itálica najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 1 stycznia do 31 marca: od wtorku do soboty w godz. 9:00-18:00, w niedziele i święta w godz. 9:00-15:00. Od 1 kwietnia do 15 czerwca: od wtorku do soboty w godz. 9:00-20:00, w niedziele i święta w godz. 9:00-15:00. Od 15 czerwca do 15 września: od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-15:00. Od 1 stycznia do 31 marca: od wtorku do soboty w godz. 9:00-18:00, w niedziele i święta w godz. 9:00-15:00. W poniedziałki obiekt jest zamknięty.
  • Adres: Av. Extremadura, 2, 41970 Santiponce, Sevilla
  • Kup bilety na GetYourGuide

Itálica na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  1. The most beautiful place of the whole Spain! You can arrive there from the Seville.

  2. The amphitheatre in Italica was on of the largest in the Roman Empire. Nearby you can also see Roman theatre (it’s signposted from the main road). Italica is one of my favourite places in the Andalucia and the whole Spain!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.