Strona głównaTips & TricksWynajem samochodu na Majorce – Co warto wiedzieć?

Wynajem samochodu na Majorce – Co warto wiedzieć?

Wśród turystów z Polski wciąż pokutuje przekonanie, że wynajem samochodu na wakacje to przesadny luksus, który wiąże się z wysokimi kosztami. W przypadku Majorki nie jest to jednak żadna burżuazyjna fanaberia, a często jedyny sposób by odwiedzić niektóre miejsca na wyspie. Koszty? Wbrew obiegowym opiniom wcale nie muszą być duże, o czym przekonacie się w tym artykule.

Zwiedzanie Majorki samochodem

Po Majorce można poruszać się na kilka sposobów. W skład komunikacji publicznej wchodzą: autobusy, pociągi, a w stolicy wyspy także metro. Kwestie transportu są na Majorce bardzo dobrze zorganizowane, ale prawda jest taka, że do wielu miejsc dużo łatwiej i szybciej dojedziemy samochodem.

Wygoda i komfort psychiczny

Samochód na wakacjach to także kwestia wygody i komfortu psychicznego. Nie musisz trzymać się sztywnego rozkładu jazdy. Zawsze możesz zmienić trasę lub zatrzymać się w miejscu, które właśnie mijasz. Podróżując w grupie, z dziećmi, z osobą starszą lub z czworonogiem – samochód staje się najwygodniejszą i najbezpieczniejszą formą transportu.

Atrakcyjne ceny wynajmu

Odstraszają Cię koszty? Niepotrzebnie. Dzięki wyszukiwarce RentalCars możesz znaleźć oferty wynajmu samochodu w naprawdę atrakcyjnych cenach. Tygodniowy wynajem małego samochodu (np. Toyota Aygo, Opel Corsa) znajdziesz już w cenie około 700 zł.

Swoboda w poruszaniu się

Wynajem samochodu na Majorce daje też dużą swobodę spędzania wolnego czasu. Plaża? Nie musisz koncentrować się tylko na tej blisko hotelu. Wystarczy, że spakujesz do bagażnika ręczniki, stroje kąpielowe, zabawki plażowe czy sprzęt do nurkowania i udasz się dokładnie na tę plażę, która Cię interesuje. Fotografujesz? Plecak z aparatem, obiektywami czy dronem może sporo ważyć, ale podróżując samochodem możesz zabrać wszystko, czego potrzebujesz by zrobić niezapomniane zdjęcia.

Szybkość

Jeśli argumenty powyżej Cię nie przekonały, dodam jeszcze jeden. Bardzo zasadniczy. Jest nim szybkość poruszania się i brak konieczności przesiadek. Najlepiej widać to na konkretnych przykładach:

Transport z Palma de Mallorca do zabytkowej miejscowości Valldemossa:

  • komunikacją publiczną: 50 min, w tym możliwość 1 przesiadki
  • samochodem: 20 min

Transport z Palma de Mallorca do popularnych jaskiń w Porto Cristo:

  • komunikacją publiczną: ponad 2h, w tym 1-2 przesiadki
  • samochodem: 1h

Transport z Palma de Mallorca do uroczego miasteczka Port de Sóller:

  • komunikacją publiczną: 1h 30min, w tym możliwość 1 przesiadki
  • samochodem: 30 min

Takie przykłady można mnożyć. Wystarczy skorzystać z Google Maps, porównując w ten sposób różne środki transportu, by przekonać się, że w każdym z przypadków, samochód zawsze będzie szybszy. Mając więc do wyboru spędzenie kolejnej godziny w autobusie lub spędzenie jej na plaży czy zwiedzaniu, decyzja jest oczywista.

Przydatne wskazówki dla kierowców

Ponieważ sama mam za sobą zwiedzanie Majorki samochodem, zebrałam dla Was kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą Wam się lepiej przygotować do tego rodzaju podróżowania:

Drogi i autostrady na Majorce

Rozbudowana sieć szerokich dróg i autostrad sprawia, że cała wyspa jest doskonale skomunikowana. Oznaczenia i znaki drogowe są czytelne, dzięki czemu dotarcie do jakiegokolwiek miejsca jest bardzo proste.

Kultura kierowców

Jedną z rzeczy, która ogromnie zaskoczyła mnie podczas podróżowania samochodem po Majorce była wysoka kultura na drodze. Nie wiem, czy to kwestia wyspiarskiego usposobienia, ale cierpliwość i wyrozumiałość kierowców i taksówkarzy na Majorce to coś, czego można im naprawdę pozazdrościć.

Serpentyny i ronda

Majorka kocha ronda i jest ich tutaj naprawdę bardzo, bardzo dużo. Osobiście uważam to za zaletę, ponieważ dzięki temu ruch na drodze jest płynny. Co innego, jeśli chodzi o górskie serpentyny, które znajdziemy w północnej części wyspy. Będąc na takiej trasie, warto zachować zimną krew i spuścić nogę z gazu. Pasażerom polecam z kolei przygotować aparat, ponieważ widoki z wysoko położonych miejsc na Majorce są po prostu niesłychane!

Parkowanie

Na Majorce podobnie jak w całej Hiszpanii, funkcjonuje kilka oznaczeń stref parkingowych. Można je rozpoznać po kolorach linii na drodze, o czym pisałam w tym artykule. Parkując na Majorce musimy być przygotowani na to, że będzie to w 90% przypadków parkowanie równoległe. Dużym ułatwieniem są jednak kamery cofania i czujniki parkowania, w które wyposażone są prawie wszystkie samochody w wypożyczalniach.

GPS

Większość wynajmowanych samochodów jest też wyposażona w nawigację, która ułatwia poruszanie się po wyspie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że ważne jest to, abyśmy jasno określili miejsce, do którego chcemy dojechać. Przykładowo, wpisując w nawigacji po prostu „Sóller”, będziemy prowadzeni przez ciasne uliczki zabytkowej części miasta Sóller, po których poruszanie się nie należy do najłatwiejszych.

Jak wynająć samochód na Majorce?

Samochód na Majorce możemy wynająć na dwa sposoby – bezpośrednio w jednej z wypożyczalni samochodów na lotnisku lub online. Ja opiszę ten drugi sposób, ponieważ pozwala on zaoszczędzić sporo czasu, formalności i pieniędzy.

Krok 1

Wchodzimy na stronę wyszukiwarki RentalCars. W polu „Miejsce odbioru” wpisujemy „Palma de Majorka Lotnisko (PMI)”, wybieramy datę odbioru oraz datę zwrotu i klikamy „Szukaj”.

Wynajem samochodu na wakacje - Krok 1
Wynajem samochodu na wakacje – Krok 1

Krok 2

Po chwili otrzymujemy listę dostępnych samochodów na wynajem. Jeśli zależy nam na niskiej cenie, wybieramy u góry opcję sortowania po cenie („Cena – Najpierw najtańsze oferty”). Korzystając z filtrów u góry i po lewej stronie, możemy zawęzić listę wyników wyszukiwania. Po znalezieniu odpowiedniego samochodu, klikamy przycisk „Rezerwuj Teraz”.

Wynajem samochodu na wakacje - Krok 2
Wynajem samochodu na wakacje – Krok 2

Krok 3

Po pojawieniu się strony z informacjami na temat samochodu, warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wynajmu. Przede wszystkim należy sprawdzić, jaka jest wysokość depozytu i wkładu własnego (więcej o tym pisałam w artykule Jak wynająć samochód na wakacje) oraz co jest wymagane przy odbiorze samochodu.

Wynajem samochodu na wakacje - Krok 3
Wynajem samochodu na wakacje – Krok 3

Krok 4

Zanim przejdziemy do rezerwacji, u dołu strony mamy możliwość wyboru ubezpieczenia. Zakup ubezpieczenia nie jest obowiązkowy, ale według mnie jest to bardzo przydatna opcja, z której sama zawsze korzystam. Więcej na ten temat również w artykule Jak wynająć samochód na wakacje.

Wynajem samochodu na wakacje - Krok 4
Wynajem samochodu na wakacje – Krok 4

Krok 5

Kliknięcie przycisku „Przejdź do rezerwacji” przeniesie nas do formularza, w którym musimy podać swoje dane, wybrać formę płatności oraz opłacić wynajem. Na koniec otrzymamy potwierdzenie rezerwacji, które możemy wydrukować lub pobrać na telefon, ponieważ będzie przydatne przy odbiorze samochodu.

Wynajem samochodu na wakacje - Krok 5
Wynajem samochodu na wakacje – Krok 5

Krok 6

Ostatni krok to odbiór samochodu. Na lotnisku Palma de Mallorca znajduje się kilkanaście wypożyczalni. Wystarczy że znajdziemy tę, w której rezerwowaliśmy samochód i przedstawimy zapisane lub wydrukowane wcześniej potwierdzenie rezerwacji. Po dokonaniu kilku formalności, pracownik wypożyczalni wręczy nam kluczyk, niezbędne dokumenty i poinformuje, w którym miejscu na parkingu znajdziemy nasz samochód. 

A co ze zwrotem samochodu? Jest on jeszcze prostszy. Samochód zwracamy w wyznaczonym miejscu na lotniskowym parkingu (miejsca są odpowiednio oznaczone logotypami wypożyczalni), a kluczyk wrzucamy do skrzynki, która znajduje się w punkcie wypożyczalni na parkingu.

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY