Strona głównaTips & TricksParkowanie w Hiszpanii - 8 rzeczy, które musisz wiedzieć

Parkowanie w Hiszpanii – 8 rzeczy, które musisz wiedzieć

Wynajem samochodu na wakacje w Hiszpanii to doskonały sposób na poruszanie się po mieście oraz na nieco dalsze wycieczki.

Jazda po hiszpańskich drogach i autostradach nie sprawia większych problemów. Co innego parkowanie. W tym artykule poznasz 8 rzeczy, o których warto wiedzieć, decydując się na przemierzanie Hiszpanii samochodem.

Strefy parkowania i ich kolorystyka

Zacznijmy od stref parkowania, ponieważ różnią się one nieco od tych, które znamy w Polsce. Każda strefa parkowania jest oznaczona innym kolorem linii namalowanych na drodze:

  • Strefa biała – strefa bezpłatnego parkowania na czas ograniczony lub nieograniczony. Warto zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie ma znaków informujących np. o bezpłatnym parkowaniu tylko w określone dni tygodnia.
  • Strefa niebieska – strefa płatnego parkowania. Opłaty (zazwyczaj 1-2 euro) można dokonać w parkometrze, a kwit należy umieścić za przednią szybą. W godzinach nocnych, w weekendy oraz w wakacje parkowanie w strefie niebieskiej bywa czasem bezpłatne.
  • Strefa zielona – w tych miejscach mogą parkować tylko mieszkańcy danej ulicy.
  • Strefa żółta – w przypadku linii ciągłych oznacza zakaz parkowania i postoju, a w przypadku linii przerywanych – zakaz parkowania.

Zakaz parkowania na chodnikach

Zawsze parkujemy samochód na jezdni w wyznaczonych do tego miejscach. Koła samochodu nie mogą znajdować się na chodniku lub na krawężniku.

Parkowanie równoległe

W Hiszpanii bardzo popularne jest parkowanie równoległe. W zatłoczonych miastach takie parkowanie bywa utrudnione przez niewielką ilość miejsc parkingowych i tzw. parkowanie „zderzak w zderzak”. Warto się wówczas uzbroić w cierpliwość zarówno podczas parkowania, jak i podczas wyjeżdżania. Dobrą nowiną jest fakt, że decydując się na wynajem samochodu na wakacje, zazwyczaj będzie on wyposażony w kamerę cofania i czujniki parkowania co pozwala uniknąć kolizji. Dodatkowo polecam także zakup ubezpieczenia przy wypożyczaniu samochodu, który uchroni Cię przed ewentualnymi kosztami związanymi np. z porysowaniem karoserii, o co w Hiszpanii nie jest trudno.

Parkowanie na ręcznym

Jeśli planujesz wycieczki po miejscowościach położonych w górach, przygotuj się na konieczność parkowania z wykorzystaniem hamulca ręcznego. Ta sztuka nie należy do najłatwiejszych, dlatego parkując warto zachować odpowiedni odstęp od pojazdów stojących za i przed nami, tak aby wyjazd nie okazał się jeszcze trudniejszy od samego parkowania.

Nakaz parkowania po określonej stronie ulicy

W mniejszych hiszpańskich miasteczkach (np. na Majorce) dozwolone jest parkowanie tylko po jednej stronie ulicy. Takie podejście optymalizuje ilość przestrzeni w bardzo ciasnych uliczkach. O tym, po której stronie ulicy należy parkować informują odpowiednie znaki. Jeszcze łatwiej można do tego dojść drogą dedukcji – jeśli widzisz, że w danej uliczce wszystkie samochody są zaparkowane po prawej stronie, to bardzo prawdopodobne, że i Ty powinieneś/aś zaparkować właśnie po tej stronie.

Parkingi podziemne

W dużych miastach dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z parkingów podziemnych. Są one płatne, jednak pozwalają zaoszczędzić sporo czasu na szukanie miejsca parkingowego. Dodatkowo zmniejszamy też ryzyko zarysowań, a sam samochód znajduje się pod stałym monitoringiem.

Parkowanie w centrum handlowym

Niektóre parkingi w centrach handlowych są bezpłatne. W innych możemy liczyć na darmowy parking, jeśli wykonamy zakupy za określoną kwotę.

Holowanie

Parkując w niedozwolonym miejscu ryzykujemy odholowaniem naszego pojazdu. Dzieje się to dużo szybciej i częściej niż w Polsce, a dodatkowo wiąże się z szeregiem problemów, które po tym następują. Czasem wystarczy niewinne zaparkowanie w niedozwolonym miejscu na kilkanaście minut, by po powrocie w miejscu, w którym stał nasz samochód, zobaczyć na chodniku trójkątną naklejkę z numerem telefonu, na który należy zadzwonić, by odzyskać pojazd. 

Pierwszym krokiem, który należy w takiej sytuacji wykonać jest wizyta na komisariacie policji. Tam będziemy musieli zapłacić za holowanie około 100 euro oraz opłacić mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu, który może sięgać do 200 euro. Potem musimy udać się do miejsca, w którym stoi nasz odholowany samochód. Dotarcie tam nie należy do najłatwiejszych, ponieważ zazwyczaj są to parkingi położone w dużej odległości od miejsca, z którego odholowano nasz pojazd.

Podsumowanie

Hiszpanie mimo swojego luźnego usposobienia, w kwestii parkowania są bardzo zasadniczy. Wystarczy jednak, że będziemy stosować się do zasad wymienionych w tym artykule oraz do ogólnych zasad ruchu drogowego, aby z naszych podróży samochodem po Półwyspie Iberyjskim przywieźć same pozytywne wspomnienia.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY