Najlepszym sposobem na wynajem samochodu na wakacje, jest skorzystanie z wyszukiwarki RentalCars. Pozwala ona szybko znaleźć i zarezerwować samochód w bardzo atrakcyjnej cenie. Cały proces rezerwacji trwa kilkanaście minut i jest bardzo prosty nawet dla osób, które robią to po raz pierwszy.
Wynajem samochodu na wakacje krok po kroku
Krok 1
Wejdź na stronę wyszukiwarki RentalCars. W polu „Miejsce odbioru” wpisz nazwę miasta, w którym chcesz wypożyczyć samochód, wybierz datę odbioru i zwrotu i kliknij „Szukaj”.
Krok 2
Po chwili otrzymasz listę dostępnych samochodów na wynajem. Jeśli zależy Ci na niskiej cenie, wybierz u góry opcję sortowania po cenie („Cena – Najpierw najtańsze oferty”). Korzystając z filtrów u góry i po lewej stronie, możesz zawęzić listę wyników wyszukiwania. Po znalezieniu odpowiedniego samochodu, kliknij przycisk „Rezerwuj Teraz”.
Krok 3
Po pojawieniu się strony z informacjami na temat samochodu, zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wynajmu. Przede wszystkim sprawdź, jaka jest wysokość depozytu i wkładu własnego oraz co jest wymagane przy odbiorze samochodu. Więcej o depozycie i wkładzie własnym znajdziesz w dalszej części artykułu.
Krok 4
Zanim przejdziesz do rezerwacji, u dołu strony masz możliwość wyboru ubezpieczenia. Zakup ubezpieczenia nie jest obowiązkowy, ale jest to bardzo przydatna opcja, z której sama zawsze korzystam. Więcej na ten temat ubezpieczenia również w w dalszej części artykułu.
Krok 5
Kliknięcie przycisku „Przejdź do rezerwacji” przeniesie Cię do formularza, w którym podasz swoje dane, wybierzesz formę płatności oraz opłacisz rezerwację. Na koniec otrzymasz potwierdzenie, które możesz wydrukować lub pobrać na telefon, ponieważ będzie przydatne przy odbiorze samochodu.
Krok 6
Ostatni krok to odbiór samochodu. Gdy dotrzesz do wypożyczalni, przedstaw zapisane w telefonie lub wydrukowane wcześniej potwierdzenie rezerwacji. Po dokonaniu kilku formalności, pracownik wypożyczalni wręczy Ci kluczyk, niezbędne dokumenty i poinformuje, w którym miejscu znajdziesz swój samochód.
A co ze zwrotem? Jest on jeszcze prostszy. Samochód zwrócisz w wyznaczonym miejscu na parkingu, a kluczyk oddasz w wypożyczalni lub wrzucisz go do znajdującej się przy niej specjalnej skrzynki.
O czym warto wiedzieć wynajmując samochód na wakacje?
Depozyt / Kaucja
Wynajmując samochód na wakacje warto zwrócić uwagę na wysokość depozytu. W niektórych przypadkach wypożyczalnie nie pobierają go w ogóle (zazwyczaj podnosi to nieznacznie wysokość samego wynajmu). W innych – depozyt może wynosić od kilkuset euro w górę. Sposób opłacenia kaucji jest opisany w szczegółowych warunkach wynajmu konkretnego samochodu, ale zazwyczaj przybiera to po prostu formę zablokowania określonej kwoty na karcie kredytowej lub debetowej. Cała kwota jest oczywiście zwracana po zakończeniu wynajmu, jeśli oddamy samochód bez żadnych uszkodzeń.
Wkład własny
W warunkach wynajmu każdego samochodu oprócz wysokości depozytu jest podany także poziom wkładu własnego. Jest to maksymalna kwota jaką poniesiemy w przypadku uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Kwota ta jest potrącana z wpłaconego wcześniej depozytu.
Najlepiej zilustrować to na przykładzie. Załóżmy, że depozyt wynosi 500 euro (ta kwota jest blokowana na karcie), a maksymalny wkład własny wynosi 300 euro. Oznacza to, że:
- jeśli po zakończonym wynajmie oddamy samochód bez żadnych uszkodzeń, otrzymujemy pełen zwrot depozytu (500 euro);
- jeśli podczas wynajmu doszło do uszkodzenia karoserii na kwotę 100 euro, to zostanie to potrącone z depozytu. Otrzymamy więc zwrot depozytu pomniejszony o tę kwotę (400 euro);
- jeśli podczas wynajmu doszło do uszkodzeń na kwotę 500 euro, to otrzymamy zwrot depozytu w wysokości 200 euro, ponieważ maksymalny poziom wkładu własnego wynosi 300 euro.
Ubezpieczenie
Zakres ubezpieczenia może różnić się w zależności od wybranego samochodu i wypożyczalni. Zazwyczaj dotyczy on jednak klasycznych uszkodzeń, do których może dojść nawet nie z naszej winy. Przykładowo – jeśli zwrócimy samochód z uszkodzoną karoserią, a wcześniej wykupiliśmy ubezpieczenie, to pokryje ono koszty takiej szkody. Jest to przydatna opcja, gdy wybieramy się właśnie do takich krajów jak Hiszpania, gdzie tzw. parkowanie „zderzak w zderzak” czy drobne przetarcia karoserii w ciasnych uliczkach są normą.
Polityka pełnego baku
W zależności od wypożyczalni na miejscu zwykle będziemy musieli opłacić jeszcze tzw. „kaucję na paliwo”, która przy samochodach osobowych wynosi około 70-100 euro. Opłata ta wynika z polityki paliwowej. Wypożyczając samochód, otrzymujemy go z pełnym bakiem. Jeśli przed jego zwrotem zatankujemy go z powrotem do pełna to kaucja paliwowa zostanie nam w całości zwrócona. W innym przypadku zostanie z niej potrącona cała lub częściowa kwota, którą wypożyczalnia musiała wydać na „dotankowanie”.