Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSegowia - Akwedukt, zabytki i legenda o pakcie z diabłem

Segowia – Akwedukt, zabytki i legenda o pakcie z diabłem

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Przemieszczając się na północ od Madrytu powita nas największy hiszpański region, Kastylia i León. To tam znajduje się niewielka, ale bogata w zabytki Segowia.

Właśnie dzięki tym zabytkom w 1985 roku została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I choć Segowia kojarzona jest głównie ze słynnym akweduktem, to miasto to ma turystom do zaoferowania znacznie więcej.

Akwedukt w Segowii

To zdecydowanie najbardziej charakterystyczny zabytek oraz symbol Segowii. Jego wizerunek przedstawiony jest nawet w herbie miasta. Nic dziwnego, ponieważ uważa się go za jedną z najlepiej zachowanych rzymskich budowli na świecie. Akwedukt w Segowii został skonstruowany za czasów panowania Trajana, między I i II wiekiem n.e.. Jego zadaniem było doprowadzanie wody z rzeki do miasta.

Acueducto de Segovia
Acueducto de Segovia

Woda prowadzona była zarówno kanałami widocznymi na powierzchni jak i systemem podziemnym. Najwyższy punkt obiektu mierzy 28,10 m. Na długości całkowitej 16 186 m znajduje się aż 167 łuków. Wrażenie robi również fakt, że ponad 20 000 skalnych bloków z których zbudowano akwedukt, nie jest ze sobą połączonych żadną masą czy zaprawą. Mimo to akwedukt do dziś zachował się niemal w idealnym stanie.

Acueducto de Segovia
Acueducto de Segovia

Legenda o akwedukcie w Segowii

Wspomniałam już, że akwedukt został skonstruowany przez Rzymian. Ale czy na pewno? Wokół jego powstania krąży niecodzienna legenda. Niektórzy wierzą, że pewna dziewczynka, zmęczona ciągłym wchodzeniem po wodę na wzgórze zawarła pakt z diabłem. Zgodnie z umową miała ona oddać swoją duszę, jeśli czartowi uda się sprawić, by jeszcze przed świtem woda dotarła do bram miasta.

Akwedukt w Segowii
Akwedukt w Segowii

Czy zło zwyciężyło? Niezupełnie. Modlitwy dziewczynki sprawiły, że zanim diabeł zdążył postawić ostatni kamień akweduktu, zapiał kogut, oznajmiając nadejście świtu. W ten sposób zachowała ona swoją duszę a miasto zyskało nowy, dużo szybszy sposób transportu wody.

CIEKAWOSTKA: Na ulicy San Juan w Segowii można zobaczyć rzeźbę przedstawiającą zdruzgotanego diabła. To nawiązanie do opisanej legendy.

Alkazar w Segowii (Alcázar de Segovia)

Idąc w kierunku końca akweduktu dotrzemy do Alkazaru – jednego z najpiękniejszych zamków w regionie Kastylia i León. Podejrzewa się, że początki tego miejsca zawdzięczamy Rzymianom. Jego umiejscowienie na wzgórzu oraz liczne fosy wskazują na to, że pierwotnie forteca miała pełnić funkcje obronne.

Alkazar w Segowii
Alkazar w Segowii

Z pozostawionych przez Rzymian ruin skorzystali panujący po nich Arabowie, a później ich następcy – Królowie Katoliccy. Alkazar w Segowii najbardziej zapamiętany został jako rezydencja Alfonsa VIII. W późniejszym czasie przechodził oczywiście różne renowacje. Obecny wygląd zamku możemy natomiast zawdzięczać przede wszystkim Filipowi II.

WARTO WIEDZIEĆ: Wyjątkowym wydarzeniem kojarzonym z Alkazarem w Segowii była proklamacja królewska Izabeli Kastylijskiej w 1474 r.

W całej swojej historii Alcázar de Segovia pełnił wiele funkcji. Między XVI a XVII wiekiem znajdowało się tu więzienie narodowe, a w 1764 król hiszpański Karol III założył w tym miejscu Królewską Szkołę Artylerii.

Alkazar w Segowii
Alkazar w Segowii

Zwiedzanie Alkazaru w Segowii

W 1898 roku na parterze budynku powstało Generalne Archiwum Militarne, które możemy tam zobaczyć do dzisiaj. Od połowy XX wieku Alcázar de Segovia już jedynie jako muzeum pokazuje nam piękną historię nie tylko dynastii królewskich ale też historię militarną oraz historię architektury. Na zewnątrz można przyjrzeć się fosie, która oddziela zamek od miasta, pięknym dziedzińcom oraz rzeźbom. Wewnątrz zobaczymy cenne artefakty umieszczone w bogato zdobionych salach – między innymi w Sali Królewskiej, Sali Tronowej czy Sali Kominkowej.

CIEKAWOSTKA: Alkazar w Segowii był inspiracją do stworzenia zamku zamieszkiwanego przez Królewnę Śnieżkę.

Katedra w Segowii – Dama wśród Katedr

Taki właśnie przydomek kościół zyskał dzięki swojej elegancji. Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Świętego Fruktuoza skonstruowana została między XVI a XVII wiekiem. To jedna z ostatnich budowli w stylu gotyckim w mieście. Nie brak jej jednak elementów typowo renesansowych, jak np. surowa kopuła.

Katedra w Segowii zbudowana została na planie krzyża łacińskiego i posiada 3 nawy. Na szczególną uwagę zasługują XVI-wieczne witraże oraz zdobienia typowe dla gotyckiego stylu.

Katedra w Segowii
Katedra w Segowii

Wychodząc na zewnątrz po stronie zachodniej spotykamy się z Bramą Wybaczenia, przy której możemy zobaczyć figurę Matki Boskiej. Od strony południowej do gotyckiego wnętrza katedry wejdziemy przez bramę Świętego Geroteo, a od północnej – przez bramę Świętego Fruktuoza, patrona miasta. Ważnym i najbardziej monumentalnym elementem katedry jest wieża, która stanowi także doskonały punkt widokowy na miasto.

Stare Miasto (El Casco Antiguo), Segowia

Ciekawym pomysłem na zwiedzenie Starego Miasta w Segowii jest rozpoczęcie spaceru przy akwedukcie i kierowanie się w stronę Alkazaru. Po drodze Segowia oferuje oczywiście wiele miejsc wartych zatrzymania się na nieco dłużej. Idąc urokliwymi uliczkami możemy napotkać między innymi: Pałac Mansilla, obecną siedziba uniwersytetu czy romantyczny kościół Świętego Sebastiana.

Panorama miasta Segowia
Panorama miasta Segowia

Po krótkim czasie docieramy do Głównego Placu, gdzie przyda się dłuższy postój. To tutaj znajduje się Katedra, Ratusz i Teatr Juan Bravo. Stąd nie jest też daleko do punktu widokowego Canalejaque, skąd rozpościera się przepiękny widok na wzgórze Guadarrama. Zanim dotrzemy do Alkazaru miejscem wartym zobaczenia jest Dzielnica Żydowska. Zaprasza ona do odwiedzenia żydowskiego cmentarza oraz budynku byłej Synagogi, która po renowacji znów jest udekorowana w tradycyjnym, żydowskim stylu.

Parque Natural de las Hoces de Duraton

Przebywając w Segowii kilka dni warto uciec na chwilę od zgiełku miasta i udać się do pobliskiego, urokliwego parku krajobrazowego. Las Hoces del Duraton z pewnością urzeknie was wyjątkowo głębokim kanionem rzeki, licznymi jaskiniami oraz perełkami architektonicznymi. Znajduje się tam na przykład Ermita de San Frutos – romański klasztor z XVII wieku.

Rezerwat Parque Natural de las Hoces de Duraton to raj dla fotografów oraz miłośników dzikiej przyrody. Można tam spotkać między innymi wiele gatunków orłów i sępów oraz małe i większe gryzonie. Symbolem parku jest sęp płowy – rezerwat zamieszkuje ponad 200 par tego gatunku. Mam nadzieję, że wszystkie te czynniki zachęciły do wizyty każdego amatora natury. Jeśli jednak nie, wystarczy spojrzeć na wideo z Las Hoces de Duraton, które najlepiej zachęca do spędzenia błogich chwil w tym miejscu.

Odkryj region Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne