Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiPlaza de Cibeles - Najbardziej kultowy plac w Madrycie

Plaza de Cibeles – Najbardziej kultowy plac w Madrycie

Rzadko się zdarza, że jednym z najważniejszych zabytków w mieście jest… ruchliwe rondo!

Plaza de Cibeles to wizytówka Madrytu. Monumentalny plac znajdziemy na wielu hiszpańskich widokówkach, zaś mieszkańcy miasta są do tego miejsca szczególnie przywiązani. Dotarcie tutaj nikomu nie powinno przysporzyć problemu, ponieważ Plaza de Cibeles znajduje na skrzyżowaniu trzech głównych ulic: Paseo del Prado (z Muzeum Prado tuż obok), Calle de Alcalá i Paseo de Recoletos. Zastanawiasz się pewnie, po co udawać się na wycieczkę po jakimś placu?

Po pierwsze: to nie jest jakiś tam plac

W czasach renesansu miejsce to stanowiło jeden z najważniejszych punktów w mieście. To właśnie tutaj przebiegała granica oddzielająca domostwa zwykłej ludności od królewskich posiadłości i domów arystokracji. Wygląd Plaza de Cibeles w tym czasie nie przypominał pod żadnym względem tego, co możemy zobaczyć w tym miejscu obecnie. Za jego aktualnym kształtem stoją dwaj architekci: Ventura Rodríguez i José de Hermosilla. To oni z rozkazu króla Karola III (XVIII wiek) zaprojektowali budowle znajdujące się w pobliżu placu oraz fontannę Fuente de Cibeles.

Fuente de Cibeles – fontanna i dzieło sztuki w jednym

Ta najbardziej charakterystyczna fontanna w Madrycie została wzniesiona w latach 1777-1782, a do jej budowy wykorzystano ponad 10 ton kamieni! Co ciekawe, aż do 1895 roku Fuente de Cibeles służyła także za źródło wody dla okolicznych mieszkańców. Obecnie pełni ona funkcję wyłącznie dekoracyjną.

Fontanna na Plaza de Cibeles, Madryt
Fontanna na Plaza de Cibeles, Madryt

Inspiracją do stworzenia fontanny była dla Ventury Rodrígueza mitologia grecka. Motywem przewodnim jest Kybele – frygijska bogini, z którą związana jest historia miłości Hippomenesa i Atalanty. Ten pierwszy chcąc zdobyć rękę ukochanej, rozgniewał boginię Demeter. Karą dla zakochanych miała być ich zamiana w parę lwów ciągnących rydwan Kybele.

  CIEKAWOSTKA: Co łączy Real Madryt i Plaza de Cibeles?  

Plaza de Cibeles to także ulubione miejsce kibiców Realu Madryt. To właśnie tutaj dochodzi do spotkań przed i po meczach ukochanej drużyny. Tutaj też niejednokrotnie odbywa się świętowanie sukcesów Realu, które dla niektórych kończy się nawet kąpielą w fontannie :).

Co jeszcze znajdziemy na Plaza de Cibeles?

Choć fontanna Fuente de Cibeles jest już sama w sobie wystarczającym powodem, aby odwiedzić to miejsce, to takich powodów znajdziemy tutaj więcej. Główny plac Madrytu otoczony jest bowiem pięknymi, zabytkowymi budowlami z XVIII-XX wieku:

Palacio de Comunicaciones

Plaza de Cibeles z lotu ptaka, Madryt
Plaza de Cibeles z lotu ptaka, Madryt

Największe wrażenie robi monumentalny Palacio de Comunicaciones (tłum. Pałac Komunikacji), dawniej nazywany także Palacio de Telecomunicaciones oraz Palacio de Cibeles. Zajmuje on powierzchnię około 12 000 m2 i jest obecnie siedzibą poczty głównej. Na samym szczycie budynku znajdziemy natomiast restaurację, z której roztacza się piękny widok na madrycką starówkę.

Palacio de Comunicaciones jest także bohaterem wielu wydarzeń kulturalnych w Madrycie. Biała fasada pałacu sprawia, że znakomicie nadaje się on do tworzenia iluminacji i mappingu. Organizowane są one zarówno w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jak i z okazji innych wydarzeń kulturalnych takich jak Noche en blanco czy skierowanego do mniejszości seksualnych święta Día Internacional del Orgullo LGBT.

Palacio de Linares

Wzniesiony w latach 1877-1900 barokowy Palacio de Linares to kolejny piękny budynek, który odnajdziemy przy Plaza de Cibeles. Jego budowę zlecili markizi Linares (José de Murga y Reolid oraz Raimunda de Osorio y Ortega), natomiast za projekt odpowiadali architekci: Carlos Colubí, Adolf Ombrecht i Manuel Aníbal Álvarez.

Po śmierci markizów Palacio de Linares z każdą dekadą zaczął popadać w ruinę. Najwięcej zniszczeń miało miejsce podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej. W 1976 r. pałac uzyskał jednak tytuł monumentu o charakterze historyczno-artystycznym, co ostatecznie uchroniło go przed całkowitym zapomnieniem.

Palacio de Linares na Plaza de Cibeles, Madryt
Palacio de Linares na Plaza de Cibeles, Madryt

W 1992 roku Palacio de Linares otworzył swoje wnętrza dla odwiedzających. Za prace służące odrestaurowaniu wnętrza odpowiadał architekt Carlos Puente Fernández, a sam gmach pałacu stał się siedzibą Casa de América. Jest to instytucja zajmująca się wymianą kulturową między Hiszpanią, a Ameryką Łacińską. Dzięki działalności Casa de América możemy w tym miejscu brać udział w licznych wystawach, debatach, prezentacjach i konferencjach.

W ramach ciekawostki warto dodać, że w 2009 roku Palacio de Linares służył także za tło do wideoklipów Malú (piosenka „Cómo te olvido”) oraz Amaral (piosenka „Tarde de domingo rara”). Kinomaniaków zaciekawi z kolei pewnie to, że w 1981 r. nakręcono w tym miejscu film „Patrimonio nacional” w reżyserii Luisa García Berlangi.

Palacio de Buenavista

Innym budynkiem, który znajdziemy przy Plaza de Cibeles jest Palacio de Buenavista (XVIII w.). Kiedyś był on rezydencją księżnej Alby, natomiast dziś mieści się tu hiszpańskie ministerstwo obrony.

Banco de España

Na Plaza de Cibeles znajdziemy także główną siedzibę Banku Hiszpanii (Banco de España). Znajduje się ona naprzeciwko wspomnianego wyżej Palacio de Buenavista.

Wszędzie blisko!

Z Plaza de Cibeles łatwo dotrzemy też do wielu innych charakterystycznych miejsc w Madrycie, takich jak: Park Retiro, Puerta de Alcalá, Puerta del Sol, ulicę Gran Vía, czy na łączący się z placem Paseo del Prado.

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY