Cenobio de Valerón – spichlerz Guanczów na Gran Canarii
5 (100%) 1 vote

Jeśli wydawało Ci się, że Gran Canaria to tylko złote plaże, to czas na wyprawę w północną część tej wyspy. Właśnie tam znajduje się jedno z największych odkryć archeologicznych na Wyspach Kanaryjskich.

Cenobio de Valerón to niezwykły spichlerz zbudowany około 800 lat temu przez rdzenną ludność archipelagu. Guanczowie wykorzystywali to miejsce do przechowywania różnych rodzajów żywności, w tym przede wszystkim zboża, które stanowiło podstawę ich diety. Kunszt, z jakim wykuto otwory w skałach oraz rozliczne jaskinie świadczą nie tylko o znakomitej znajomości rolnictwa, ale także o mocno rozwiniętej wiedzy na temat inżynierii.

Cenobio de Valerón - spichlerz Guanczów na wyspie Gran Canaria // Hispanico.pl
W Cenobio de Valerón znajduje się ponad 350 wykutych w skale silosów, grot i jaskiń

Do stworzenia ponad 350 otworów (wliczając w to silosy i jaskinie o powierzchni około 1-3 m2) posłużyły kamienne i drewniane narzędzia. Sprawę ułatwiła miękka struktura skał, ponieważ zostały one zbudowane z pyłu wulkanicznego. Wszystkie przestrzenie, połączone ze sobą na ośmiu poziomach, dopełniają także liczne schody i korytarze. Przypuszcza się, że wewnątrz Cenobio de Valerón istniały także rusztowania i liny, które miały ułatwiać przemieszczanie się po kompleksie. Zdaniem archeologów Guanczowie korzystali też z drzwi, które mogły być wykonane z drewna, kamieni i lekkich materiałów, takich jak skóra czy tkaniny. Cała budowla od dawna zadziwia badaczy swoją złożonością i rozmyślnością projektową. Nie zawsze było jednak oczywiste, że Cenobio de Valerón służyło za magazyn żywności…

Spichlerz, który mógł być klasztorem…

Przez długi czas sądzono, że Cenobio de Valerón był swego rodzaju klasztorem (stąd nazwa cenobio, która oznacza klasztor). Miały tu mieszkać żyjące w celibacie kapłanki, do których wysyłano młode kobiety z dobrych domów, by tam spędzały czas w cnocie aż do ślubu.

Wraz z nadejściem XX wieku teoria ta została obalona. Guy Marcy, francuski archeolog, odkrył liczne podobieństwa między niedoszłym klasztorem, a innymi tego typu zabudowaniami na wyspie Gran Canaria. Badacz wskazał także na analogiczne struktury w Afryce Północnej.

Cenobio de Valerón - spichlerz Guanczów na wyspie Gran Canaria // Hispanico.pl
Wejście do Cenobio de Valerón, Gran Canaria

Przypuszczenia Marcy’ego ostatecznie potwierdziły inne badania archeologiczne, które udowadniały, że społeczeństwa takie jak Guanczowie przechowywały swoją żywność w trudno dostępnych miejscach. Wzgórze Valerón było tego idealnym przykładem. Strome zbocza i lokalizacja z dala od morza były naturalną przeszkodą utrudniającą dotarcie tam zwierząt. Gdy dodać do tego, że wewnątrz spichlerza panowała idealna wilgotność do przechowywania pożywienia, nie ma już wątpliwości, jakie było rzeczywiste przeznaczenie tej spektakularnej budowli.

Archeolodzy odkryli też wewnątrz jaskini liczne posążki, ceramikę, malowidła naskalne, ludzkie kości oraz prochy. Zakłada się, że mogły one należeć do strażników kompleksu, czyli osób, które odpowiadały za ochronę żywności przed drapieżnikami. Niektóre zapiski historyczne wspominają także o wieżach wznoszących się wokół Cenobio de Valerón. Do dziś niestety nie zachowała się żadna z nich.

Cenobio de Valerón – Informacje praktyczne

Spichlerz Guanczów jest udostępniony dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby go zobaczyć z bliska. Poruszanie po wnętrzu przebiega według wytyczonych tras wzdłuż których rozlokowane są też tablice informacyjne i makiety pokazujące dawne życie ludności wyspy. Na wycieczkę można wybrać się od wtorku do niedzieli (w godzinach 10:00-18:00) indywidualnie lub z przewodnikiem. Bilet normalny kupimy w cenie 2,5€, a ulgowy w cenie 1,5€.

Santa María de Guía de Gran Canaria to niewielka miejscowość niedaleko Cenobio de Valerón
Santa María de Guía de Gran Canaria to niewielka miejscowość niedaleko Cenobio de Valerón

Idź o krok dalej

Cenobio de Valerón to nie jedyny spichlerz Guanczów na wyspie Gran Canaria. W jej północnej części znajdziesz wiele innych podobnych struktur. Większość z nich skoncentrowana jest w grupach, choć kilka z nich jest też odizolowana od pozostałych. Takie strategiczne rozlokowanie prawdopodobnie pozwalało rdzennej ludności wyspy na skuteczniejsze zabezpieczenie społeczności przed głodem.

Inne podobne struktury na Gran Canarii to:

  • Cuevas del Rey i Roque Bentayga w miejscowości Tejeda
  • Cuevas del Pósito niedaleko miejscowości Agüimes
  • El Álamo niedaleko miasteczka Artenara
  • La Montaneta niedaleko miejscowości Moya
  • Cuevas del Palomar niedaleko miasteczka Ingenio

Jeśli interesujesz się archeologią, odwiedź także Muzeum i Park archeologiczny Cueva Pintada w północno-zachodniej części wyspy oraz stanowisko archeologiczne Cañada de Los Gatos w mieście Puerto de Mogán.

Zobacz także

Oprócz Gran Canarii w archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się także wiele innych ciekawych miejsc. Odkryj atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na pozostałych wyspach: Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma i El Hierro.

Plaża Playa de las Canteras 30 minut od Cenobio de Valerón
Plaża Playa de las Canteras 30 minut od Cenobio de Valerón

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

1

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Michael Recent comment authors
Michael
Michael

I visited valeron monastery last year with my wife. It’s good to take part in guided tours. Our tour around the valeron monastery was very interesting and we learn a lot from the guide.