Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiCenobio de Valerón - Spichlerz Guanczów na Gran Canarii

Cenobio de Valerón – Spichlerz Guanczów na Gran Canarii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Jeśli wydawało Ci się, że Gran Canaria to tylko złote plaże, to czas na wyprawę w północną część tej wyspy. Właśnie tam znajduje się jedno z największych odkryć archeologicznych na Wyspach Kanaryjskich.

Cenobio de Valerón to niezwykły spichlerz zbudowany około 800 lat temu przez rdzenną ludność archipelagu. Guanczowie wykorzystywali to miejsce do przechowywania różnych rodzajów żywności, w tym przede wszystkim zboża, które stanowiło podstawę ich diety. Kunszt, z jakim wykuto otwory w skałach oraz rozliczne jaskinie świadczą nie tylko o znakomitej znajomości rolnictwa, ale także o mocno rozwiniętej wiedzy na temat inżynierii.

Do stworzenia ponad 350 otworów (wliczając w to silosy i jaskinie o powierzchni około 1-3 m2) posłużyły kamienne i drewniane narzędzia. Sprawę ułatwiła miękka struktura skał, ponieważ zostały one zbudowane z pyłu wulkanicznego. Wszystkie przestrzenie, połączone ze sobą na ośmiu poziomach, dopełniają także liczne schody i korytarze. Przypuszcza się, że wewnątrz Cenobio de Valerón istniały także rusztowania i liny, które miały ułatwiać przemieszczanie się po kompleksie.

Zdaniem archeologów Guanczowie korzystali też z drzwi, które mogły być wykonane z drewna, kamieni i lekkich materiałów, takich jak skóra czy tkaniny. Cała budowla od dawna zadziwia badaczy swoją złożonością i rozmyślnością projektową. Nie zawsze było jednak oczywiste, że Cenobio de Valerón służyło za magazyn żywności…

Spichlerz, który mógł być klasztorem…

W Cenobio de Valerón znajduje się ponad 350 wykutych w skale silosów, grot i jaskiń
W Cenobio de Valerón znajduje się ponad 350 wykutych w skale silosów, grot i jaskiń

Przez długi czas sądzono, że Cenobio de Valerón był swego rodzaju klasztorem (stąd nazwa cenobio, która oznacza klasztor). Miały tu mieszkać żyjące w celibacie kapłanki, do których wysyłano młode kobiety z dobrych domów, by tam spędzały czas w cnocie aż do ślubu.

Wraz z nadejściem XX wieku teoria ta została obalona. Guy Marcy, francuski archeolog, odkrył liczne podobieństwa między niedoszłym klasztorem, a innymi tego typu zabudowaniami na wyspie Gran Canaria. Badacz wskazał także na analogiczne struktury w Afryce Północnej.

Wejście do Cenobio de Valerón, Gran Canaria
Wejście do Cenobio de Valerón, Gran Canaria

Przypuszczenia Marcy’ego ostatecznie potwierdziły inne badania archeologiczne, które udowadniały, że społeczeństwa takie jak Guanczowie przechowywały swoją żywność w trudno dostępnych miejscach. Wzgórze Valerón było tego idealnym przykładem. Strome zbocza i lokalizacja z dala od morza były naturalną przeszkodą utrudniającą dotarcie tam zwierząt. Gdy dodać do tego, że wewnątrz spichlerza panowała idealna wilgotność do przechowywania pożywienia, nie ma już wątpliwości, jakie było rzeczywiste przeznaczenie tej spektakularnej budowli.

Archeolodzy odkryli też wewnątrz jaskini liczne posążki, ceramikę, malowidła naskalne, ludzkie kości oraz prochy. Zakłada się, że mogły one należeć do strażników kompleksu, czyli osób, które odpowiadały za ochronę żywności przed drapieżnikami. Niektóre zapiski historyczne wspominają także o wieżach wznoszących się wokół Cenobio de Valerón. Do dziś niestety nie zachowała się żadna z nich.

Santa María de Guía de Gran Canaria to niewielka miejscowość niedaleko Cenobio de Valerón
Santa María de Guía de Gran Canaria to niewielka miejscowość niedaleko Cenobio de Valerón

Idź o krok dalej

Cenobio de Valerón to nie jedyny spichlerz Guanczów na wyspie Gran Canaria. W jej północnej części znajdziesz wiele innych podobnych struktur. Większość z nich skoncentrowana jest w grupach, choć kilka z nich jest też odizolowana od pozostałych. Takie strategiczne rozlokowanie prawdopodobnie pozwalało rdzennej ludności wyspy na skuteczniejsze zabezpieczenie społeczności przed głodem.

Inne podobne struktury na Gran Canarii

  • Cuevas del Rey i Roque Bentayga w miejscowości Tejeda
  • Cuevas del Pósito niedaleko miejscowości Agüimes
  • El Álamo niedaleko miasteczka Artenara
  • La Montaneta niedaleko miejscowości Moya
  • Cuevas del Palomar niedaleko miasteczka Ingenio

Jeśli interesujesz się archeologią, odwiedź także Muzeum i Park archeologiczny Cueva Pintada w północno-zachodniej części wyspy oraz stanowisko archeologiczne Cañada de Los Gatos w mieście Puerto de Mogán.

Cenobio de Valerón – Informacje praktyczne

  • Ceny biletów: normalny 2,5€, ulgowy 1,5€
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00
  • Adres: 35458 Guía, Las Palmas de Gran Canaria

Cenobio de Valerón na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

  1. I visited valeron monastery last year with my wife. It’s good to take part in guided tours. Our tour around the valeron monastery was very interesting and we learn a lot from the guide.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.