Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki, rezerwaty i ogrody w HiszpaniiPinar de Tamadaba - Park naturalny na Gran Canarii

Pinar de Tamadaba – Park naturalny na Gran Canarii

Nawet na wakacjach zdarza się, że masz ochotę uciec od cywilizacji. A że z Las Palmas de Gran Canaria dotrzesz tu w około godzinę, to zapraszam na mały trekking po lesie…

Tamadaba to park naturalny znajdujący się w północno-zachodniej części wyspy Gran Canaria. Najprostszym sposobem, aby do niego trafić jest wynajęcie samochodu. Dotarcie do miasteczka Artenara nie powinno nikomu sprawić problemu. Stamtąd od rezerwatu dzieli nas już tylko kilka kilometrów. Po dotarciu na miejsce, samochód możemy zostawić tuż przed wejściem do parku, gdzie znajduje się wyznaczony obszar parkingu.

Dziewicze krajobrazy i las sosnowy

Wizyta w parku to znakomita okazja do tego, aby odpocząć od miejskiego zgiełku, przeludnionych plaż i kilkugwiazdkowych kurortów. Jesteś tylko Ty i niezmącona niczym natura…

Schodzące do samego oceanu strome klify, groźnie wyglądające wąwozy (np. Barranco de El Risco, Barranco de Tifaracas) i bujne lasy sprawiają, że nawet najwięksi maruderzy dadzą się uwieść porywającym krajobrazom. Dodatkowym plusem jest fakt, że wędrówka po parku nie należy do najtrudniejszych. Trasy są łatwe i świetnie oznakowane, dzięki czemu nawet początkujący adepci trekkingu bez trudu odnajdą się na szlaku.

Przy dobrej pogodzie ze szczytów gór w Pinar de Tamadaba widać nie tylko Gran Canarię, ale także sąsiednią Teneryfę.
Przy dobrej pogodzie ze szczytów gór w Pinar de Tamadaba widać nie tylko Gran Canarię, ale także sąsiednią Teneryfę.

Na obszarze 7500 hektarów czekają nas jedne z najbardziej dziewiczych krajobrazów na wyspie Gran Canaria. Znajdziemy tutaj wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt, a cały teren parku został jedynie w niewielkim stopniu przekształcony przez człowieka. Nie uszło to uwadze międzynarodowych organizacji działających na rzecz ochrony środowiska. Wystarczy wspomnieć, że cały park naturalny Tamadaba jest częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO.

Pinar de Tamadaba, Gran Canaria
Pinar de Tamadaba, Gran Canaria

Parque Natural Pinar de Tamadaba

Szczyty gór porośnięte charakterystycznym gatunkiem sosny kanaryjskiej to doskonałe miejsce do odpoczynku podczas wędrówki. Drzewa te do tego stopnia kojarzą się z całym parkiem, że często możemy się też spotkać z nazwą Pinar de Tamadaba (Las sosnowy Tamadaba). Mieszkańcy wyspy używają go czasem zamiennie z Parque natural de Tamadaba (Park naturalny Tamadaba), a czasem rzeczywiście tylko dla określenia wysokich partii parku, gdzie znajdują się wspomniane sosny kanaryjskie.

Pinar de Tamadaba – Informacje praktyczne

La Aldea de San Nicolás to miasteczko niedaleko Pinar de Tamadaba
La Aldea de San Nicolás to miasteczko niedaleko Pinar de Tamadaba
  • Na terenie parku możemy trafić też na opustoszałe wioski. Z kolei w rejonie El Risco i dolinie Guayedra wciąż prowadzone są badania archeologiczne, które być może odkryją przed nami przeszłość tej części wyspy Gran Canaria.
  • La Aldea de San Nicolás yo niewielkie miasteczko położone tuż przy Pinar de Tamadaba. Choć nie ma tu prawie żadnych zabytków (nie licząc kościoła Iglesia de San Nicolás z 1972 roku), to jest ono świetną bazą wypadową na wycieczki trekkingowe w tej części wyspy.

Pinar de Tamadaba na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. These pictures of pinar de tamadaba are wonderful! I really love this part of Canary Islands.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.