Pinar de Tamadaba – Park naturalny na Gran Canarii
5 (100%) 1 vote

Nawet na wakacjach zdarza się, że masz ochotę uciec od cywilizacji. A że z Las Palmas de Gran Canaria dotrzesz tu w około godzinę, to zapraszam na mały trekking po lesie…

Tamadaba to park naturalny znajdujący się w północno-zachodniej części wyspy Gran Canaria. Najprostszym sposobem, aby do niego trafić jest wynajęcie samochodu. Dotarcie do miasteczka Artenara nie powinno nikomu sprawić problemu. Stamtąd od Tamadaba dzieli nas już tylko kilka kilometrów. Po dotarciu na miejsce, samochód możemy zostawić tuż przed wejściem do parku, gdzie znajduje się wyznaczony obszar parkingu.

Dziewicze krajobrazy i las sosnowy

Wizyta w parku to znakomita okazja do tego, aby odpocząć od miejskiego zgiełku, przeludnionych plaż i kilkugwiazdkowych kurortów. Jesteś tylko Ty i niezmącona niczym natura…

Schodzące do samego oceanu strome klify, groźnie wyglądające wąwozy (np. Barranco de El Risco, Barranco de Tifaracas) i bujne lasy sprawiają, że nawet najwięksi maruderzy dadzą się uwieść porywającym krajobrazom. Dodatkowym plusem jest fakt, że wędrówka po parku nie należy do najtrudniejszych. Trasy są łatwe i świetnie oznakowane, dzięki czemu nawet początkujący adepci trekkingu bez trudu odnajdą się na szlaku.

Pinar de Tamadaba - Park naturalny na Gran Canaria | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Przy dobrej pogodzie ze szczytów gór w Pinar de Tamadaba widać nie tylko Gran Canarię, ale także sąsiednią Teneryfę.

Na obszarze 7500 hektarów czekają nas jedne z najbardziej dziewiczych krajobrazów na wyspie Gran Canaria. Znajdziemy tutaj wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt, a cały teren parku został jedynie w niewielkim stopniu przekształcony przez człowieka. Nie uszło to uwadze międzynarodowych organizacji działających na rzecz ochrony środowiska. Wystarczy wspomnieć, że cały park naturalny Tamadaba jest częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO.

Parque Natural Pinar de Tamadaba

Szczyty gór porośnięte charakterystycznym gatunkiem sosny kanaryjskiej to doskonałe miejsce do odpoczynku podczas wędrówki. Drzewa te do tego stopnia kojarzą się z całym parkiem, że często możemy się też spotkać z nazwą Pinar de Tamadaba (Las sosnowy Tamadaba). Mieszkańcy wyspy używają go czasem zamiennie z Parque natural de Tamadaba (Park naturalny Tamadaba), a czasem rzeczywiście tylko dla określenia wysokich partii parku, gdzie znajdują się wspomniane sosny kanaryjskie.

W ramach ciekawostki warto dodać, że na terenie parku możemy trafić też na opustoszałe wioski. Z kolei w rejonie El Risco i dolinie Guayedra wciąż prowadzone są badania archeologiczne, które być może odkryją przed nami przeszłość tej części wyspy Gran Canaria.

La Aldea de San Nicolás to miasteczko niedaleko Pinar de Tamadaba.
La Aldea de San Nicolás to miasteczko niedaleko Pinar de Tamadaba.

La Aldea de San Nicolás

To niewielkie miasteczko położone tuż przy Pinar de Tamadaba. Choć nie ma tu prawie żadnych zabytków (nie licząc kościoła Iglesia de San Nicolás z 1972 roku), to jest ono świetną bazą wypadową na wycieczki trekkingowe w tej części wyspy.

Zobacz także

Oprócz Gran Canarii na Wyspach Kanaryjskich znajduje się także wiele innych ciekawych miejsc. Poznaj pozostałe atrakcje turystyczne i wyspy tego archipelagu: Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma i El Hierro.

Podobne miejsca: Parki Narodowe w Hiszpanii >

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

1

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nicholas Recent comment authors
Nicholas
Nicholas

These pictures of pinar de tamadaba are wonderful! I really love this part of Canary Islands.