Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiPuerto de Mogán - Malowniczy port na Gran Canarii

Puerto de Mogán – Malowniczy port na Gran Canarii

Z Las Palmas de Gran Canaria dotrzemy tu w około godzinę. Na pobyt w tym miejscu warto za to poświęcić nieco więcej czasu…

Puerto de Mogán nie jest typowym miastem turystycznym. To co odróżnia je od bardziej znanych miejscowości na wyspie Gran Canaria, to fakt, że nie ma tutaj zbyt wiele zabytków. Można wziąć pod uwagę stanowisko archeologiczne Cañada de Los Gatos lub kościół Św. Antoniego z 1814 r., jednak innych tego typu miejsc w Puerto de Mogán nie odnajdziemy. Podobnie jest z plażami, których nie ma tu pod dostatkiem, a te które znajdują się w pobliżu (np. Playa de Veneguera, Playa del Cura) są przyjemne, ale niezbyt duże. Ale to nic! Nie samą kulturą człowiek żyje, a czasem dużo bardziej liczy się pozytywny klimat, znakomita kuchnia i relaks na wycieczkowym jachcie. Tego wszystkiego w Puerto de Mogán jest natomiast pod dostatkiem, o czym przekonasz się już za chwilę.

Po pierwsze woda…

O tak, ten żywioł zdecydowanie króluje w Puerto de Mogán. W tutejszej przystani znajduje się ponad 220 miejsc cumowniczych, które przyciągają miłośników żeglarstwa z całego świata! Nawet ci, dla których ta dyscyplina jest całkiem obca, mogą wziąć udział w kilkugodzinnym rejsie wycieczkowym, wzdłuż wybrzeża.

Żeglowanie wśród stad delfinów? Czemu nie. Wyprawa łodzią podwodną do wraku zatopionego statku? Brzmi nieźle. Nurkowanie? Zdecydowanie tak! Podwodne krajobrazy w pobliżu Puerto de Mogán cieszą się światową sławą. To właśnie tutaj organizowane są najbardziej znane konkursy fotografii podwodnej, które pozwalają spojrzeć na dno morskie z całkiem innej perspektywy.

Puerto de Mogán to także jedna z najlepszych miejscówek dla zapalonych wędkarzy. Miłośnicy tej dyscypliny zrzeszeni w IGFA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Wędkarstwa) dokonując połowów w Puerto de Mogán i Puerto Rico de Gran Canaria pobili łącznie ponad 80 rekordów świata!

Przystań jachtową w Puerto de Mogán wypełnia aż 225 miejsc cumowniczych!
Przystań jachtową w Puerto de Mogán wypełnia aż 225 miejsc cumowniczych!

W pobliżu znajdują się także klub oraz pola golfowe Anfi Tauro Golf. Najłatwiej dostać się tam samochodem. Podróż drogą GC-1 zajmie nam około 10 minut.

Kuchnia w Puerto de Mogán

Odwiedzając ten rybacki port, grzechem byłoby nie spróbować specjałów lokalnej kuchni! Królują wśród nich przede wszystkim ryba i owoce morza, którą możemy zjeść prawie pod każdą postacią. Pożywny bulion rybny, aromatyczna ryba w bakłażanie czy duszone lapas to tylko jedne z wielu pozycji, jakie znajdziemy w menu tutejszych restauracji. Wśród potraw nie brakuje też dań typowych dla całych Wysp Kanaryjskich. Przykładem mogą być dania z koziego mięsa czy papas arrujadas z salsą mojo.

A na deser? Przede wszystkim owoce. Oprócz soczystych pomarańczy, mango czy papaji, warto spróbować też tych, które są mniej znane w Polsce. Jednym z takich owoców jest chirimoye – bardzo słodki owoc o delikatnie miodowym smaku, który wprost rozpływa się w ustach.

Zdaniem niektórych Puerto de Mogán to najpiękniejsze miasto na Gran Canarii
Zdaniem niektórych Puerto de Mogán to najpiękniejsze miasto na Gran Canarii

Fiesty, które warto zobaczyć – informacje praktyczne

Podobnie jak w przypadku zabytków, fiest w Puerto de Mogán jest niewiele. Dwa kluczowe to: Fiesta San Antonio El Chico oraz Fiesta San Antonio El Grande. Pierwsza obchodzona jest 13 czerwca w dniu św. Antoniego z Padwy, który jest patronem całej prowincji. Zabawa trwa przez cały tydzień, a odwiedzając Puerto de Mogán w tym czasie trafimy na pełen folkloru festiwal! Ulice wypełniają pochody, przedstawienia i imprezy kulturalne, w których uczestniczą także mieszkańcy pozostałych wysp kanaryjskich. Uwieńczeniem fiesty jest procesja, podczas której można usłyszeć tradycyjny śpiew Canto de los Pajaritos.

Drugie święto w Puerto de Mogán, czyli Fiesta San Antonio El Grande celebrowane jest w pierwszą niedzielę sierpnia. Jest ono upamiętnieniem przyrzeczenia złożonego przez mieszkańców po przejściu plagi szarańczy, która zniszczyła plony.

Mniej znanym, za to bardzo istotnym dla mieszkańców Puerto de Mogán świętem jest Fiestas del Carmen. Jego obchody, przypadające na 16 lipca, są dosyć nietypowe, bo polegają na przenoszeniu figury Matki Boskiej po pokładach znajdujących się na morzu statków. Każdy z nich pięknie udekorowany sprawia, że jest to jedno z najbarwniejszych świąt na Wyspach Kanaryjskich. Zobaczcie sami:

Zamień atrakcje turystyczne na spacer

Portowe uliczki mają swój klimat...
Portowe uliczki mają swój klimat…

Na koniec warto wspomnieć, że Puerto de Mogán to także atrakcyjne miejsce dla wszystkich osób lubiących leniwe przechadzki wśród malowniczych krajobrazów. Tutejsze kolorowe kamieniczki i wyrastające na każdym kroku kawiarnie sprawiają, że spacer po tym miasteczku to prawdziwa przyjemność.

Największe ożywienie ma z kolei miejsce w piątki. Wtedy to ulice miasteczka wypełnione są jarmarkami, na których można kupić prawie wszystko – od jedzenia, przez biżuterię i ubrania aż do tradycyjnych pamiątek wyrabianych często przez mieszkańców Puerto de Mogán.

Zona Arqueológica de Cañada de Los Gatos

Zona Arqueológica de Cañada de Los Gatos
Zona Arqueológica de Cañada de Los Gatos

Stanowisko archeologiczne Cañada de Los Gatos to jedno z najważniejszych miejsc będących pamiątką po rdzennych mieszkańcach Wysp Kanaryjskich. Znajdziemy tutaj pozostałości kamiennych zabudowań po dawnej wiosce, która isniała w tym miejscu około 1300 lat temu. Miejsce to zostało wybrane przez Aborygenów z konkretnych powodów. Panował tutaj dobry klimat do rozwoju rolnictwa (żyzna gleba), w pobliżu znajdował się strumień, który był źródłem wody pitnej, a bliskość morza, pozwalała wzbogacać dietę o ryby i owoce morza.

Turyści mogą zobaczyć Zona Arqueológica de Cañada de Los Gatos, wybierając się na spacer specjalnie utworzonymi wokół tego obszaru ścieżkami.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  1. Żeby zobaczyć cała Gran Canarię polecam wycieczki objazdowe lub wynajem aut. Pola golfowe niezłe ale na teneryfie moim zdaniem lepsze. Tak samo plaże… jedynie playa del ingles daje poczucie, że jesteś faktycznie na wakacjach all inclusive. Ale ogólnie wyspa fajna, warto zobaczyć tym bardziej, że odwiedza ją dużo turystów z całego świata.

  2. Cudowne miejsce i wspaniali ludzie! Właśnie wróciłem z Puerto de Mogan i polecam to miejsce WSZYSTKIM, którzy cenią spokój i intymność. To nie Maspalomas z setkami hoteli i stadami „Januszy” o mentalności oborowego. Koszt pobytu większy, ale zrekompensowany otoczeniem i klimatem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.