Wakacje na Gran Canarii mogą być ciekawe z wielu powodów. Zazwyczaj spędzamy je jednak w dużych kurortach, zapominając o tym, że to co najciekawsze jest często kawałek dalej…

Puerto de Mogán nie jest typowym miastem turystycznym. To co odróżnia je od bardziej znanych miejscowości na wyspie Gran Canaria, to fakt, że nie ma tutaj zbyt wiele zabytków. Można wziąć pod uwagę kościół Św. Antoniego z 1814 r. i jego zachwycające wnętrze, jednak innych tego typu miejsc w Puerto de Mogán nie odnajdziemy.

Ale to nic! Nie samą kulturą człowiek żyje, a czasem dużo bardziej liczy się pozytywny klimat, znakomita kuchnia i relaks na wycieczkowym jachcie. Tego wszystkiego w Puerto de Mogán jest natomiast pod dostatkiem, o czym przekonasz się już za chwilę.

Po pierwsze woda…

Puerto de Mogán - malowniczy port na wyspie Gran Canaria | Hiszpania // Hispanico.pl
W Puerto de Mogán znajduje się aż 225 miejsc cumowniczych!

O tak, ten żywioł zdecydowanie króluje w Puerto de Mogán. W tutejszej przystani znajduje się ponad 220 miejsc cumowniczych, które przyciągają miłośników żeglarstwa z całego świata! Nawet ci, dla których ta dyscyplina jest całkiem obca, mogą wziąć udział w kilkugodzinnym rejsie wycieczkowym, który odkrywa malownicze kanaryjskie wybrzeże.

Żeglowanie wśród stad delfinów? Czemu nie. Wyprawa łodzią podwodną do wraku zatopionego statku? Brzmi nieźle. Nurkowanie? Zdecydowanie tak! Podwodne krajobrazy w pobliżu Puerto de Mogán cieszą się światową sławą. To właśnie tutaj organizowane są najbardziej znane konkursy fotografii podwodnej, które pozwalają spojrzeć na dno morskie z całkiem innej perspektywy.

Puerto de Mogán to także jedna z najlepszych miejscówek dla zapalonych wędkarzy. Miłośnicy tej dyscypliny zrzeszeni w IGFA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Wędkarstwa) dokonując połowów w Puerto de Mogán i Puerto Rico de Gran Canaria pobili łącznie ponad 80 rekordów świata!

Kuchnia w Puerto de Mogán

Odwiedzając ten rybacki port, grzechem byłoby nie spróbować specjałów lokalnej kuchni! Królują wśród nich przede wszystkim ryba i owoce morza, którą możemy zjeść prawie pod każdą postacią. Pożywny bulion rybny, aromatyczna ryba w bakłażanie czy duszone lapas to tylko jedne z wielu pozycji, jakie znajdziemy w menu tutejszych restauracji. Wśród potraw nie brakuje też dań typowych dla całych Wysp Kanaryjskich. Przykładem mogą być dania z koziego mięsa czy papas arrujadas z salsą mojo.

A na deser? Przede wszystkim owoce. Oprócz soczystych pomarańczy, mango czy papaji, warto spróbować też tych, które są mniej znane w Polsce. Jednym z takich owoców jest chirimoye – bardzo słodki owoc o delikatnie miodowym smaku, który wprost rozpływa się w ustach.

Puerto de Mogán - malowniczy port na wyspie Gran Canaria | Hiszpania // Hispanico.pl
Puerto de Mogán nocą jest równie zjawiskowe.

Puerto de Mogán ma też swoje fiesty…

Podobnie jak w przypadku zabytków, fiest w Puerto de Mogán jest niewiele. Dwa kluczowe to: Fiesta San Antonio El Chico oraz Fiesta San Antonio El Grande. Pierwsza obchodzona jest 13 czerwca w dniu św. Antoniego z Padwy, który jest patronem całej prowincji. Zabawa trwa przez cały tydzień, a odwiedzając Puerto de Mogán w tym czasie trafimy na pełen folkloru festiwal! Ulice wypełniają pochody, przedstawienia i imprezy kulturalne, w których uczestniczą także mieszkańcy pozostałych wysp kanaryjskich. Uwieńczeniem fiesty jest procesja, podczas której można usłyszeć tradycyjny śpiew Canto de los Pajaritos.

Drugie święto w Puerto de Mogán, czyli Fiesta San Antonio El Grande celebrowane jest w pierwszą niedzielę sierpnia. Jest ono upamiętnieniem przyrzeczenia złożonego przez mieszkańców po przejściu plagi szarańczy, która zniszczyła plony.

Mniej znanym, za to bardzo istotnym dla mieszkańców Puerto de Mogán świętem jest Fiestas del Carmen. Jego obchody, przypadające na 16 lipca, są dosyć nietypowe, bo polegają na przenoszeniu figury Matki Boskiej po pokładach znajdujących się na morzu statków. Każdy z nich pięknie udekorowany sprawia, że jest to jedno z najbarwniejszych świąt na Wyspach Kanaryjskich. Zobaczcie sami:

Spacer portowymi uliczkami

Puerto de Mogán - malowniczy port na wyspie Gran Canaria | Hiszpania // Hispanico.pl
Portowe uliczki mają swój klimat…

Na koniec warto wspomnieć, że Puerto de Mogán to także atrakcyjne miejsce dla wszystkich osób lubiących leniwe przechadzki wśród malowniczych krajobrazów. Tutejsze kolorowe kamieniczki i wyrastające na każdym kroku kawiarnie sprawiają, że spacer po tym miasteczku to prawdziwa przyjemność.

Największe ożywienie ma z kolei miejsce w piątki. Wtedy to ulice miasteczka wypełnione są jarmarkami, na których można kupić prawie wszystko – od jedzenia, przez biżuterię i ubrania aż do tradycyjnych pamiątek wyrabianych często przez mieszkańców Puerto de Mogán.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

1 Komentarz - "Puerto de Mogán – malowniczy port na Gran Canarii"

avatar