Dunas de Maspalomas – złote wydmy na Wyspach Kanaryjskich
5 (100%) 1 vote

Złote Dunas de Maspalomas to nie tylko jedna z największych atrakcji Gran Canarii, ale i całych Wysp Kanaryjskich! Zobaczcie dlaczego piękne wydmy przyciągają co roku tysiące turystów.

Dunas de Maspalomas co roku przyciągają tysiące turystów z całego świata. Dlaczego? Niewiele jest miejsc, gdzie można zobaczyć wspaniały, pustynny krajobraz nad wodą! Złociste wydmy wysokie na kilka metrów praktycznie łączą się z oceanem, co daje niesamowity wręcz widok. Pasmo wydm rozciąga się na długości 6 km. Jest to największy tego typu obszar na Wyspach Kanaryjskich.

Dunas de Maspalomas - Złote Wydmy na Wyspach Kanaryjskich // Hispanico.plSłynne wydmy znajdują się obok Maspalomas – jednego z największych kurortów na Gran Canarii. Miejscowość jest położona na południowym krańcu wyspy. Obszar ten od 1994 r. określa się mianem rezerwatu częściowego. Oznacza to, że można tu prowadzić badania, a także działalność edukacyjną. Wydmy są także udostępnione dla turystów, którzy chętnie wybierają się w to miejsce na spacer oraz by zrobić niezapomniane zdjęcia. A jeśli zapragniesz szczypty adrenaliny, możesz zapisać się na skok spadochronem nad wydmami!

Flora i fauna na terenie wydm

Dunas de Maspalomas to także miejsce występowania niezwykłej flory i fauny. Można tu znaleźć gatunki endemiczne, takie jak daktylowiec kanaryjski lub jaszczurka – kanaryjka mniejsza. W przeszłości obszar wydm był o wiele bogatszy w różne rodzaje ptactwa i bujną roślinność, dziś niestety uległo to zmianie i tylko niewielki skrawek tego terenu jest porośnięty dość ubogą roślinnością. Ma to związek przede wszystkim z wysokim stopniem ekspansji turystów i bliskim położeniem popularnych kurortów. Aby uniknąć całkowitego zniszczenia wydm, wyznaczono specjalne szlaki po których mogą poruszać się turyści.

Atrakcje w okolicy Dunas de Maspalomas

Oprócz malowniczych wydm, w okolicy Maspalomas znajdziemy także kilka innych atrakcji turystycznych. Z miasta blisko jest do słynnego Parku Palmitos. Jest to ZOO i ogród botaniczny w jednym, gdzie można zobaczyć nie tylko wiele gatunków zwierząt i roślin, ale także specjalne pokazy np. delfinów. Park z pewnością będzie świetną rozrywką dla całej rodziny. Oferta Palmitos Parque może wydać się bardzo podobna do Loro Parque na Teneryfie, ale wbrew pozorom oba miejsca znacznie się od siebie różnią.

Inne popularne miejsca w pobliżu to:

  • Plaża Playa del Inglés
  • Jezioro La Charca de Maspalomas
  • Wąwóz Barranco de Chamoriscán

Dunas de Corralejo i legendarny piasek z Sahary

Dunas de Maspalomas - Złote Wydmy na Wyspach Kanaryjskich // Hispanico.plDunas de Maspalomas to nie jedyne spektakularne wydmy, które można podziwiać na Wyspach Kanaryjskich. Podobne wydmy można znaleźć także na sąsiedniej Fuerteventurze. Mowa tu o Dunas de Corralejo, położonych na północy wyspy. Obszar ten jest częścią Parku Naturalnego.

Wokół wydm na Wyspach Kanaryjskich krąży także bardzo popularny mit. Wydmy miałyby być bowiem stworzone przez piasek, który naleciał aż z Sahary (Wyspy Szczęśliwe leżą blisko zachodniego brzegu Afryki). Nie jest to jednak prawda. Przykładowo, na terenie Dunas de Corralejo możemy znaleźć wiele mikroskopijnych muszelek, świadczących o tym, że wydmy zostały ukształtowane przez wodę morską.

Zobacz także

Oprócz Gran Canarii na Wyspach Kanaryjskich znajduje się także wiele innych ciekawych miejsc. Poznaj pozostałe wyspy tego archipelagu: Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma i El Hierro.

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)

1

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Agnieszka Recent comment authors
Agnieszka
Agnieszka

Niedaleko tych wydm jest hotel Riu palace Maspalomas. Dobra baza wypadowa na plażę, polecam :).