Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki, rezerwaty i ogrody w HiszpaniiDunas de Maspalomas - Złote wydmy na Wyspach Kanaryjskich

Dunas de Maspalomas – Złote wydmy na Wyspach Kanaryjskich

Złote Dunas de Maspalomas to nie tylko jedna z największych atrakcji Gran Canarii, ale i całych Wysp Kanaryjskich! Zobaczcie dlaczego piękne wydmy przyciągają co roku tysiące turystów.

Dunas de Maspalomas co roku przyciągają tysiące turystów z całego świata. Dlaczego? Niewiele jest miejsc, gdzie można zobaczyć wspaniały, pustynny krajobraz nad wodą! Wzdłuż wydm rozciąga się bowiem linia brzegowa oceanu, co daje niesamowity widok! Ich pasmo rozciąga się na długości 6 km. Jest to największy tego typu obszar na Wyspach Kanaryjskich.

Wydmy znajdują się obok Maspalomas – jednego z największych kurortów na Gran Canarii. Miejscowość jest położona na południowym krańcu wyspy. Obszar ten od 1994 r. określa się mianem rezerwatu częściowego. Oznacza to, że można tu prowadzić badania, a także działalność edukacyjną. Wydmy Maspalomas są także udostępnione dla turystów, którzy chętnie wybierają się w to miejsce na spacer oraz by zrobić niezapomniane zdjęcia. A jeśli zapragniesz szczypty adrenaliny, możesz zapisać się na skok spadochronem nad wydmami!

Flora i fauna na terenie wydm

Wydmy Maspalomas (Gran Canaria) uważane są przez niektórych za cud natury
Wydmy Maspalomas (Gran Canaria) uważane są przez niektórych za cud natury

Dunas de Maspalomas to także miejsce występowania niezwykłej flory i fauny. Można tu znaleźć gatunki endemiczne, takie jak daktylowiec kanaryjski lub jaszczurka – kanaryjka mniejsza. W przeszłości obszar wydm był o wiele bogatszy w różne rodzaje ptactwa i bujną roślinność, dziś niestety uległo to zmianie i tylko niewielki skrawek tego terenu jest porośnięty dość ubogą roślinnością. Ma to związek przede wszystkim z wysokim stopniem ekspansji turystycznej i bliskim położeniem popularnych kurortów. Aby uniknąć całkowitego zniszczenia wydm, wyznaczono specjalne szlaki po których mogą poruszać się turyści.

Wydmy Maspalomas położone są na południu Gran Canarii, w okolicy latarni morskiej El Faro de Maspalomas
Wydmy Maspalomas położone są na południu Gran Canarii, w okolicy latarni morskiej El Faro de Maspalomas

Atrakcje w okolicy Dunas de Maspalomas

Oprócz malowniczych wydm, w okolicy Maspalomas znajdziemy także kilka innych atrakcji turystycznych. Z miasta blisko jest do słynnego Palmitos Park. Jest to ZOO i ogród botaniczny w jednym, gdzie można zobaczyć nie tylko wiele gatunków zwierząt i roślin, ale także specjalne pokazy delfinów, papug i innych zwierząt. Park z pewnością będzie świetną rozrywką dla całej rodziny. Oferta Palmitos Park może wydać się bardzo podobna do Loro Park na Teneryfie, ale wbrew pozorom oba miejsca znacznie się od siebie różnią.

Inne popularne miejsca w pobliżu to:

  • Playa del Inglés
  • Jezioro La Charca de Maspalomas
  • Wąwóz Barranco de Chamoriscán

Dunas de Corralejo i legendarny piasek z Sahary

Wydmy Maspalomas wraz z gajem palmowym El Palmeral i laguną La Charca są częścią Rezerwatu Przyrody Wydm Maspalomas
Wydmy Maspalomas wraz z gajem palmowym El Palmeral i laguną La Charca są częścią Rezerwatu Przyrody Wydm Maspalomas

Dunas de Maspalomas to nie jedyne spektakularne wydmy, które można podziwiać na Wyspach Kanaryjskich. Podobne wydmy można znaleźć także na sąsiedniej Fuerteventurze. Mowa tu o Dunas de Corralejo, położonych na północy wyspy. Obszar ten jest częścią Parku Naturalnego.

Wokół wydm na Wyspach Kanaryjskich krąży także bardzo popularny mit. Wydmy miałyby być bowiem stworzone przez piasek, który naleciał aż z Sahary (Wyspy Szczęśliwe leżą blisko zachodniego brzegu Afryki). Nie jest to jednak prawda. Przykładowo, na terenie Dunas de Corralejo możemy znaleźć wiele mikroskopijnych muszelek, świadczących o tym, że wydmy zostały ukształtowane przez wodę morską.

Dunas de Maspalomas – Informacje praktyczne

  • Godziny otwarcia: dostępne całą dobę
  • Adres: 35100 San Bartolomé de Tirajana, Las Palmas de Gran Canaria

Dunas de Maspalomas na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Niedaleko tych wydm jest hotel Riu palace Maspalomas. Dobra baza wypadowa na plażę, polecam :).

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.