Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiEl Faro de Maspalomas - Zabytkowa latarnia morska na Gran Canarii

El Faro de Maspalomas – Zabytkowa latarnia morska na Gran Canarii

Będąc na Gran Canarii nie można przeoczyć miejsca, które pamięta czasy znacznie dalsze niż moglibyśmy przypuszczać.

El Faro de Maspalomas to latarnia morska, która świeci nieustannie od ponad 120 lat i jest starsza niż wszystkie znajdujące się wokół niej kurorty turystyczne. To prawdziwa ikona Gran Canarii i jeden z niewielu tak dobrze zachowanych zabytków, który był świadkiem transformacji wyspy z dzikiego bezludzia w jedną z najwspanialszych miejscówek wakacyjnych kanaryjskiego archipelagu.

Historia El Faro de Maspalomas

Decyzja o budowie latarni morskiej na Gran Canarii zapadła w 1861 roku. Do całkowitego ukończenia tej budowli i włączenia długo oczekiwanego światła doszło jednak dopiero kilkadziesiąt lat później. Powodem były wysokie koszty realizacji, niewielkie zaludnienie wyspy oraz prawie całkowity brak infrastruktury w postaci drogi dojazdowej.

W pierwszej kolejności powstała więc przystań, która umożliwiła transport surowców na wybrzeże i rozpoczęcie budowy El Faro de Maspalomas. Wraz z biegiem lat i rozwojem Gran Canarii, również praca nad latarnią zaczęła nabierać tempa.

El Faro de Maspalomas (miasto Maspalomas, Gran Canaria)
El Faro de Maspalomas (miasto Maspalomas, Gran Canaria)

Do jej pierwszego uruchomienia doszło ostatecznie w 1890 roku. Wysoka na 55 metrów latarnia dawała światło widoczne z odległości 19 mil morskich, kierując statki na szlakach morskich między Europą a Ameryką.

Informacje praktyczne

Warto wybrać się na spacer w okolice latarni morskiej. Sprzyja temu zarówno piękna promenada Paseo de las Meloneras, jak i bliskość plaż i wydm Dunas de Maspalomas, które możemy przy okazji odwiedzić.

  • Adres: Plaza del Faro s/n, 35100 Maspalomas, Las Palmas

El Faro de Maspalomas na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY