Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiCasa del Rey Moro i Kopalnia wody w Rondzie

Casa del Rey Moro i Kopalnia wody w Rondzie

Choć nazwa tego zabytku (Dom Mauretańskiego Króla) może sugerować, że było to miejsce wybudowane w czasach dominacji muzułmańskiej, to jednak nic bardziej mylnego!

Casa del Rey Moro w Rondzie (region Andaluzji) został wybudowany w XIX wieku, czyli dużo później, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Nawiązania do architektury mauretańskiej odnajdziemy nie tylko w architekturze samego budynku, ale także w jego ogrodach. Te natomiast powstały jeszcze później, bo w 1912 roku, a za ich projekt odpowiadał francuski projektant terenu, Jean Claude Forestier.

Dlaczego warto odwiedzić La Casa del Rey Moro?

Główny powód to La Mina de Agua (tłum. Kopalnia wody), która odegrała istotną rolę w historii całego miasta. W XIV wieku Ronda znajdowała się na linii ognia pomiędzy muzułmanami stacjonującymi w Granadzie, a chrześcijanami w Sewilli. Popularną taktyką podczas zdobywania miasta było natomiast uzyskanie dostępu do wody. Idąc tym tropem mauretański król wydał rozkaz wykopania w skałach podziemnych korytarzy, schodów, komór i jaskiń, które prowadziły do źródła wody. Aby oszczędzać własną armię, do pracy tej angażowano chrześcijańskich jeńców.

La Casa del Rey Moro bywa też nazywana Palacio del Rey Moro
La Casa del Rey Moro bywa też nazywana Palacio del Rey Moro

Wycieczka wgłąb Mina de Agua

Łącznie powstało 365 stopni, jednak z niewiadomych przyczyn do dziś zachowało się ich mniej niż 300. Schody bywają nierówne, a ograniczone oświetlenie sprawia, że podczas zwiedzania tej nietypowej kopalni, warto zachować ostrożność.

Widok po wyjściu z Kopalni Mina de Agua
Widok po wyjściu z Kopalni Mina de Agua

Oprócz wycieczki wgłąb kompleksu, po drodze czeka nas także kilka innych pomieszczeń. Najciekawsze z nich to tzw. Komnata Sekretów (Sala de Secretos), w której możemy zauważyć ciekawe zjawisko akustyczne. Osoby ustawione przy przeciwległych ścianach mogą usłyszeć swój szept, podczas gdy osoby stojące w środku, nie będą słyszeć nic.

Po dotarciu na sam dół, możemy poczuć się prawie jak w raju. Rozbrzmiewający nad taflą wody świergot ptaków i potężne skały pozwalają na chwilę zapomnieć, że znajdujemy się w centrum miasta. Ta idylliczna wizja szybko jednak bywa przerwana, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że jedyną drogą powrotną jest przebycie blisko 300 schodów z powrotem w górę… Ale za to ile spalonych kalorii! I to tylko podczas jednej wycieczki :).

Palacio del Rey Moro – Informacje praktyczne

  • Godziny otwarcia: od 10:00 do 20:30
  • Adres: Calle Santo Domingo 9, 29400 Ronda

Palacio del Rey Moro na mapie


Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY