Gran Canaria – wyspa czy kontynent w miniaturze?
4.2 (84%) 5 votes

Nazywana jest kontynentem w miniaturze. I nic dziwnego. To właśnie tutaj możemy zobaczyć ogromną różnorodność klimatu, roślinności i zwierząt oraz przede wszystkim – bogactwo krajobrazów.

Gran Canaria jest wizytówką Wysp Kanaryjskich nie tylko ze względu na to, że znajduje się tutaj jedna ze stolic tego archipelagu (druga mieści się w Santa Cruz de Tenerife). To także w tym miejscu możemy zobaczyć w pigułce wszystko to, co najlepsze w Wyspach Kanaryjskich. Złote piaski, białe wydmy, sosnowe lasy i wulkaniczne góry… A to wszystko na jednym, prawie idealnie okrągłym kawałku lądu o powierzchni nieco ponad 1500 km2.

 

Aktywny wypoczynek na Gran Canarii

Aktywny wypoczynek na wyspie Gran Canaria

Wolisz sporty wodne, czy piesze wędrówki? A może marzy Ci się skok spadochronem lub spotkanie oko w oko z wielorybem? Gran Canaria zapewni Ci to wszystko i dużo, dużo więcej. Wśród wodnych atrakcji czekają na Ciebie między innymi: surfowanie, żeglarstwo, rybołówstwo, nurkowanie oraz snorkeling. Możesz też wybrać się na rejs statkiem z przeźroczystym dnem lub obserwować przepływające tuż obok delfiny i wieloryby.

Park wodny Aqualand

Jeśli wolisz coś mniej ekstremalnego, wybierz się do Parku Wodnego Aqualand Maspalomas. Za niespełna 30€ od osoby zapewnisz sobie całodzienną rozrywkę w tym uroczym parku atrakcji. Aby obniżyć koszty biletów, najlepiej zarezerwować je online w pakietach dla kilku osób (np. pakiet dla dwóch osób kupiony przez Internet to koszt 48€).

Aero Club de Gran Canaria

Gdy dużo bardziej od wody pociąga Cię powietrze, udaj się do Aero Club de Gran Canaria, gdzie spełnisz swoje podniebne marzenia o lataniu. Oprócz skoku spadochronowego (szczególnie polecane są skoki podczas zachodu słońca – niezapomniane widoki gwarantowane!) możesz odbyć też kurs pilotażu albo wybrać się na wycieczkę samolotem wokół wyspy.

Szlaki trekkingowe

Górskie szlaki na Gran Canarii.
Górskie szlaki na Gran Canarii.

Po bujaniu w obłokach, czas twardo stanąć na ziemi! Pomogą Ci w tym piesze wycieczki, na które możesz wybrać się nawet na własną rękę. Na wyspie Gran Canaria znajdziesz około 2000 km szlaków o różnych stopniach trudności. Każdy z nich pozwoli Ci obserwować inne rodzaje krajobrazów, a w ponad trzydziestu punktach widokowych (hiszp. miradores) zrobisz zdjęcia, które na długo będą zapierać dech w piersiach.

Niektóre rejony możesz też zwiedzać na rowerze lub konno. Te ostatnie znajdziesz w różnych częściach wyspy. Każda stadnina oferuje grupowe wycieczki na koniach po najciekawszych rejonach Gran Canarii. Warto zdecydować się na taką opcję szczególnie jeśli nie jesteś ekspertem od jazdy konnej.

 

Atrakcje naturalne na Gran Canarii

Naturalne atrakcje na Gran Canaria

Na trzeciej co do wielkości wyspie Kanarów nie może zabraknąć też atrakcji dla miłośników przyrody. Gdy sporty ekstremalne i zwiedzanie najpopularniejszych rejonów wyspy będziesz mieć już za sobą, czas na odwiedziny w kilku naprawdę magicznych miejscach:

Gran Canaria - wyspa czy kontynent w miniaturze? | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Dunas de Maspalomas, czyli złote wydmy na Gran Canaria

Dunas de Maspalomas

Mają kilka metrów wysokości i rozciągają się na długości 6 km. Dunas de Maspalomas to niezwykłe wydmy na Gran Canarii i miejsce, w którym poczujesz się prawie jak na pustyni. Jest to też okazja do zobaczenia endemicznych gatunków zwierząt oraz roślin, których nie spotkasz w żadnej innej części globu.

Park Wiejski Nublo (Parque rural del Nublo) 

Roque Nublo
Park Wiejski Nublo kryje wiele ciekawych miejsc. Jedno z nich to Roque Nublo – Guanczowie wierzyli, że to święta skała.

To największy obszar naturalny (ponad 26 000 ha) znajduje się w samym centrum wyspy. Przez UNESCO został uznany za Rezerwat Biosfery, a przez mieszkańców i turystów – za miejsce idealne do spędzenia czasu na łonie przyrody. Co więcej, na terenie parku znajdują się prywatne kwatery do wynajęcia – w sam raz na wakacje blisko natury.

Najbardziej charakterystycznym elementem parku jest skała Roque Nublo, która przez aborygenów była uważana za świętą. Zresztą wiele osób do dziś wierzy, że jej dotknięcie lub pocałowanie przynosi szczęście. Prawda czy fałsz? Nie zaszkodzi spróbować :).

Pico de las Nieves to najwyższy szczyt Gran Canarii
Pico de las Nieves to najwyższy szczyt Gran Canarii

Udając się na wschód od Parku Wiejskiego Nublo po około dwóch godzinach pieszej wędrówki dotrzemy do Pico de las Nieves. To najwyższy szczyt Gran Canarii (1949 m n.p.m.) i idealny punkt widokowy do zrobienia niezapomnianych zdjęć. Dobra wiadomość dla osób, które z różnych względów nie będą w stanie tu dotrzeć pieszo jest taka, że na Pico de las Nieves można dotrzeć także samochodem lub autobusem.

Jardín Canario (pełna nazwa Jardín Botánico Viera y Clavijo)

Jest to największy ogród botaniczny nie tylko na Wyspach Kanaryjskich, ale i w całej Hiszpanii. W Jardín Canario znajdziemy ekspozycję roślinną charakterystyczną dla całego archipelagu oraz innych części świata. Całość wzbogacają elementy ozdobne, takie jak urokliwe fontanny, maleńkie schodki i niewielkie pomosty.

Jardín Canario - ogród botaniczny na Gran Canaria | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
W Jardín Canario zachwyca nie tylko bogata szata roślinna, ale także całe otoczenie.
Gran Canaria - wyspa czy kontynent w miniaturze? | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Park Palmitos kryje wiele niesamowitych gatunków ptaków

Palmitos Park

W teorii Palmitos Park to tylko ogród zoologiczno-botaniczny. W praktyce jest to idealne miejsce do zobaczenia całej kanaryjskiej fauny i flory w jednym miejscu. Zachwyceni będą nie tylko dorośli, ale także dzieci, dla których przygotowano wiele dodatkowych atrakcji takich jak pokazy delfinów i egzotycznych ptaków.

Park naturalny Tamadaba (Pinar de Tamadaba)

To miejsce w sam raz dla wielbicieli pieszych wycieczek – tym bardziej, że znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od miasteczka Artenara. Choć w Pinar de Tamadaba znajdziemy lesiste stoki, strome klify i zapierające dech w piersiach kaniony, to trekking po tym terenie nie należy do najtrudniejszych. Trasy są bardzo dobrze oznakowane, a krajobrazy, które na nich znajdziemy, swoim urokiem zachwycą każdego.

Akwarium Poema del Mar

Warto tu zajrzeć, jeśli chcesz z bliska przyglądnąć się rozmaitym gatunkom ryb i zwierząt morskich z bliska. Tutaj znajdziesz ponad 350 takich gatunków, a wszystkie z nich zamieszkują akwaria o łącznej pojemności 8 milionów litrów wody! Akwarium Poema del Mar podzielone jest na kilka stref, które ułatwiają poznanie fauny i flory występującej w różnych częściach świata.

 

Zabytki na Gran Canarii

Trochę kultury, trochę historii i coś jeszcze…

Wybierając się na wakacje na Wyspach Kanaryjskich, dobrze jest nie tylko odpocząć na plaży, spróbować lokalnej kuchni i zrobić coś maksymalnie ekstremalnego, ale też poznać nieco lepiej miejsce, w którym jesteśmy. Pomocne są w tym ciekawe muza i zabytki, których nie brakuje również na Gran Canarii. Oto niektóre z nich:

Muzeum Kanaryjskie (El Museo Canario)

Prezentuje kulturę Guanczów, czyli ludności zamieszkującej archipelag przed przybyciem Hiszpanów. Znajdziemy tutaj informacje o tym, jak budowano pierwotne osady w jaskiniach, jak wyglądało życie religijne mieszkańców wysp, jakie materiały wykorzystywano do mumifikacji zwłok oraz wiele innych ciekawych informacji, które zainteresują każdego, kto chciałby przyjrzeć się bliżej historii Wysp Kanaryjskich.

Cueva Pintada (tłum. Malowana Jaskinia)

Muzeum i Park archeologiczny Cueva Pintada, fot. Wikipedia
Muzeum i Park archeologiczny Cueva Pintada, fot. Wikipedia

To kolejna atrakcja w miejscowości Gáldar związana z kulturą Guanczów. Znajdujące się w tym miejscu muzeum i park archeologiczny nazywane są “Kaplicą Sykstyńską” pierwszych mieszkańców archipelagu. Wewnątrz możemy podziwiać odkryte przez archeologów malowidła naskalne oraz inne eksponaty przybliżające kulturę Guanczów. Na wycieczkę warto wybrać z przewodnikiem, który przedstawi ciekawostki dotyczące poszczególnych odkryć i konserwacji obiektów w muzeum.

Cenobio de Valerón

Pod tą nazwą kryje się wykuty w skale, ogromnej wielkości spichlerz w wąwozie Valerón. Cenobio de Valerón został stworzony przez Guanczów, którzy wewnątrz grot magazynowali zboże. Cały kompleks składa się z ponad 350 silosów i jest prawdziwym prehistorycznym arcydziełem w dziedzinie inżynierii. Na zwiedzanie spichlerza możemy wybrać się od wtorku do niedzieli. Wstęp do wnętrza jest oczywiście płatny.

Cenobio de Valerón - spichlerz Guanczów na wyspie Gran Canaria // Hispanico.pl
Cenobio de Valerón – dawny spichlerz Guanczów (Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie)
Gran Canaria - wyspa czy kontynent w miniaturze? | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Dom Kolumba w Las Palmas de Gran Canaria

Dom Kolumba (Casa de Colón)

Wykonany w stylu kolonialnym budynek muzeum znajduje się w stolicy wyspy, Las Palmas de Gran Canaria. Wewnątrz znajdziemy kilkanaście sal ekspozycyjnych, które pokazują związki między kulturą kanaryjską i amerykańską przed i w czasie okresu Wielkich Odkryć Geograficznych. Jest to też miejsce, do którego niejednokrotnie przybywał Krzysztof Kolumb przed swoimi pierwszymi podróżami na kontynent amerykański.

Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana)

Gran Canaria - wyspa czy kontynent w miniaturze? | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Katedra św. Anny na wyspie Gran Canaria

Ten budynek warto zobaczyć nie tylko z pobudek religijnych czy historycznych (był to jeden z pierwszych kościołów na Wyspach Kanaryjskich), ale także ze względu na piękną architekturę. Budowa katedry rozpoczęła się w 1500 roku, a nad jej wyglądem pracowało czterech różnych architektów. Efektem tych prac stała się świątynia, która łączy w sobie późny gotyk, styl neoklasycystyczny oraz barokowy.

El Faro de Maspalomas

Ta zabytkowa latarnia morska znajduje się na południowym krańcu wyspy. El Faro de Maspalomas pomagała poruszać się statkom na szlakach handlowych między Europą, a Ameryką. Jest to jedna z najważniejszych i najstarszych budowli na Gran Canarii, ponieważ pamięta czasy, gdy wokół nie było prawie nic poza dziką przyrodą.

 

Plaże na Gran Canarii

Plaże na Gran Canarii – Informacje praktyczne

Na Gran Canarii znajdziemy ponad 60 km plaż. Którą z nich wybrać, aby spełniła nasze oczekiwania? Z listą plaż i mapą poniżej na pewno będzie to łatwiejsze:

 • Plaża las Canteras (Playa de Las Canteras) – plaża Las Canteras jest szczególnie uwielbiana przez turystów. Czy to ze względu na to, że jest ona największą plażą miejską na Wyspach Kanaryjskich, czy może z powodu wielu dodatkowych atrakcji turystycznych, które można znaleźć wokół – faktem jest że zdecydowana większość osób odwiedzających wyspę właśnie tutaj decyduje się na błogie leżakowanie.

  Playa del Inglés
  Kąpiel słoneczna czy sporty wodne? Ty wybierasz! Na zdjęciu: Playa del Ingles, wyspa Gran Canaria
 • Playa del Inglés – to plaża i zarazem ośrodek turystyczny o tej samej nazwie. Znajdziemy go w południowej części wyspy. Największą zaletą Playa del Inglés są szerokie piaszczyste plaże, które gwarantują wspaniały wypoczynek dla całej rodziny. W pobliżu znajdziemy także słynne wydmy Dunas de Maspalomas.
 • Playa de San Agustín – to tzw. plaża all inclusive, ponieważ w jej obrębie znajdziesz wszystko, co przyda Ci się do udanego wypoczynku: leżaki, parasole, prysznice, bezpłatny parking, restauracje, bary, promenada, a do tego dobre połączenie z siecią autobusową z Maspalomas.

  Playa Taurito
  Playa Taurito to idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny.
 • Playa de Taurito – w przeciwieństwie do Playa del Inglés, gdzie dominują złote piaski, na Playa de Taurito piasek jest ciemniejszy, co przypomina o wulkanicznym pochodzeniu wyspy. Plusem tej plaży jest natomiast kilka centrów sportowych w pobliżu, które umożliwiają np. wypożyczenie sprzętu do nurkowania. Playa Taurito to także przyjemne miejsce do odpoczynku z dziećmi.
 • Playa de Puerto Rico – kolejny przykład plaży all inclusive. Bardziej niż sama plaża pod nazwą Puerto Rico znany jest tutejszy kurort turystyczny. A skoro kurort, to i moc udogodnień, które sprawią, że Twoje wakacje na Gran Canarii będą jeszcze przyjemniejsze. Jedyny minus to, podobnie jak w przypadku wszystkich innych popularnych plaż, duża liczba innych turystów, która czasem zamienia się w lekki tłok.
 • Playa de Guayedra – to plaża o bardzo ciemnym piasku (nieco kamienista) zlokalizowana w północno-zachodniej części wyspy. Przez turystów jest rzadziej odwiedzana. Nie znajdziesz też na niej żadnych większych udogodnień, które czekają na Ciebie w kurortach na południu Gran Canarii. Za to święty spokój – gwarantowany.
 • Playa del Juncal – niewielka, kamienista zatoczka na północy wyspy, z dala od turystycznego zgiełku.
 • Playa Hoya del Pozo – nieduża, piaszczysta plaża w północno-wschodniej części wyspy. Turystów, podobnie jak udogodnień, nie ma to zbyt wiele.
 • Playa de Melenara – mała plaża na wschodzie wyspy, która momentami zdaje się być wciśnięta między morze, a miejską zabudowę. Plusem jest bliskie położenie wielu restauracji i barów.

 

Ciekawe miejsca na Gran Canarii

Ciekawe miasta na Gran Canarii

Oprócz stolicy (Las Palmas de Gran Canaria), na wyspie warto zwiedzić także inne ciekawe miasta, takie jak:

 • Santa María de Guía de Gran Canaria
 • San Bartolomé de Tirajana
 • Puerto de las Nieves
 • Puerto de la Luz
 • Puerto de Mogán

Kiedy warto odwiedzić wyspę?

Gran Canaria - wyspa czy kontynent w miniaturze? | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Papas arrugadas con mojo – typowe kanaryjskie danie

Pora roku nie ma specjalnego znaczenia, ponieważ pogoda na całym archipelagu dopisuje prawie przez cały rok. Optymalne temperatury zastaniemy od maja do lipca (17-26°C) – wtedy też opady w tym rejonie są bardzo znikome. Od sierpnia do października upały bywają trudne do zniesienia, jednak miłośnicy lejącego się żaru z nieba z pewnością będą zachwyceni. Z kolei od listopada do kwietnia temperatura choć wciąż wysoka (zwykle nie spada poniżej 14°C), pozwala bardziej spokojnie rozkoszować się ciepłem. Niestety w tych miesiącach jest też większe prawdopodobieństwo tego, że trafimy na deszcz…

Jeśli natomiast pogoda nie ma dla Ciebie dużego znaczenia, a zdecydowanie bardziej zależy Ci na dobrej zabawie – odwiedź Gran Canarię w lutym i marcu. To właśnie wtedy stolica wyspy, Las Palmas de Gran Canaria opanowana jest przez karnawał i zastępy przebierańców, którzy nie zawahają się wciągnąć Cię do swojej zabawy! Przygotuj się też na koncerty, spektakle i inne imprezy, których w tym czasie na wyspie nie brakuje.

 

Hiszpańskie wyspy
Inne wyspy w archipelagu Wysp Kanaryjskich to: La Gomera, El Hierro, Lanzarote, Teneryfa, Fuerteventura oraz La Palma.

Pozostałe hiszpańskie wyspy – informacje praktyczne

Fuerteventura ze względu na silne wiatry jest uwielbiana przez kitesurferów.
Fuerteventura to najstarsza wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Wyspa Gran Canaria nie jest jedyną w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Oprócz niej, znajduje się tu jeszcze sześć innych wysp: Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Hierro.

Inny hiszpański archipelag, który znajduje się dużo bliżej Europy to Baleary. Zaliczamy do niego wyspy: Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera oraz Cabrera.

Jeżeli natomiast wybierasz się na północ Hiszpanii, to być może zainteresują Cię mniej znane i rzadziej odwiedzane Wyspy Cies.

Hotele na Gran Canarii polecane przez biura podróży

 • Hotel Gloria Palace Royal & Spa
 • Gloria Palace Amadores Thalasso & Hotel
 • Hotel Santa Catalina
 • Hotel Abora Catarina (ex. IFA Catarina)
 • Hotel Dunas Don Gregory
 • Dunas Suites & Villas Resort
 • Hotel The Anamar Suites
 • Hotel Koala Garden Suites
 • Mogan Princess & Beach Club
 • Hotel Occidental Margaritas (Barceló Margaritas)
 • Hotel Beverly Park
 • Hotel IFA Interclub Atlantic
 • Hotel Bungalow Rebecca Park
 • IFA Buenaventura Hotel
 • Lopesan Costa Meloneras Resort, Spa & Casino
 • Hotel Dunas Mirador Maspalomas

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

1

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Wojtek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Wojtek
Wojtek

Wahałem się między Costa Brava a Kanarami, ale jednak Gran Canaria wygrała. Pytanie czy ktoś z was korzystał z hotelu San augustin…? Szukam informacji czy są tam udogodnienia dla niepełnosprawnych? Ewentualnie może być inny hotel gdzie sa przestronne pokoje.