Jardín Canario – największy ogród botaniczny w Hiszpanii
5 (100%) 1 vote

Gran Canaria ma do zaoferowania tak wiele, że czasem niektóre z jej atrakcji mimochodem pomijamy. Jest jednak kilka takich miejsc, których nie można za nic przegapić! Oto jedno z nich.

Jardín Canario to największy hiszpański ogród botaniczny, który zajmuje powierzchnię aż 27 hektarów. Jego bliskie położenie od stolicy wyspy Gran Canaria (około 7 km) sprawia, że jest to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w tym rejonie.

Ogród założył w 1952 roku szwedzki botanik, Eric Ragnor Sventenius. Cel był jeden – zebrać całą florę Wysp Kanaryjskich w jednym miejscu. Kilka lat przygotowywania zbiorów zaowocowało tym, że w 1959 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Jardín Canario. Jego pełna nazwa, czyli Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo odwołuje się natomiast do nazwiska José Viera y Clavijo (1731-1813), jednego z pierwszych badaczy, który zaczął analizować szatę roślinną archipelagu.

Jardín Canario - ogród botaniczny na Gran Canaria | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
W Jardín Botánico Viera y Clavijo na Gran Canarii zachwyca nie tylko bogata szata roślinna, ale także całe otoczenie.

Dziś w ogrodzie znajduje się ponad 2000 gatunków roślin, z czego aż 500 to gatunki endemiczne dla Wysp Kanaryjskich (czyli takie, które nie występują w żadnej innej części świata). Oprócz flory pochodzącej z kanaryjskiego archipelagu, w Jardín Canario znajduje się też wiele gatunków z innych części świata (np. z Madery, Azorów i Wysp Zielonego Przylądka), które są zagrożone wyginięciem.

Co znajdziesz w Jardín Canario?

Kolekcja kilkudziesięciu tysięcy roślin znajdujących się w ogrodzie została podzielona na różne części, które systematyzują wiedzę na temat przedstawionej roślinności. Znajdziemy wśród nich między innymi:

 • Plaza de Viera y Clavijo (Plac Viera y Clavijo) – niewielki placyk, która wita nas tuż po wejściu do ogrodu. Na środku znajduje się popiersie XXX, w hołdzie którego został stworzony cały ogród;
 • Plaza de Las Palmeras (Plac Palm) – w tym miejscu znajdują się wszystkie gatunki palm, jakie występują na archipelagu Wysp Kanaryjskich;
 • Jardín de las Islas (Ogród Wysp) – ta część prezentuje gatunki roślin charakterystyczne dla poszczególnych kanaryjskich wysp;
 • Jardín de Suculentas (Ogród sukulentów) – znajdziemy tutaj ponad 2000 gatunków sukulentów i kaktusów z całego świata;
 • Jardín Macaronésico (Ogród Makaronezji) – ta część przedstawia gatunkich roślin endemicznych nie tylko dla Wysp Kanaryjskich, ale także innych wysp wchodzących w skład Makaronezji;
 • Invernaderos (Szklarnie) – w dwóch szklarniach znajdujących się na terenie ogrody odkryjemy kolekcję najbardziej wymagających gatunków roślin, które poza szklarnią nie byłyby w stanie przetrwać;
 • Jardín del mundo – to miejsce w ogrodzie jest poświęcone tropikalnym gatunkom roślin z różnych części świata, w tym także z Afryki i Australii.
Jardín Canario - ogród botaniczny na Gran Canaria | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Plan Jardín Canario, fot. www.jardincanario.org

Więcej niż ogród botaniczny

Jardín Canario to jednak nie tylko pięknie zaprezentowana szata roślinna. Ogród prowadzi też liczne badania nad tkankami roślinnymi, dążąc do tego, by zapewnić maksymalną ochronę gatunkom zagrożonym wyginięciem. Działania te obejmują także rozbudowywanie banku genów, dzięki którym możliwe jest uzyskiwanie roślin, które w naturze są już prawie niespotykane.

Placówka prowadzi także działalność dydaktyczną. W latach 1976-2008 wydawane było czasopismo przedstawiające badania nad szatą roślinną Wysp Kanaryjskich. Obecnie organizowane są warsztaty i zajęcia dla nauczycieli, uczniów szkół i przedszkoli, których zadaniem jest rozwijanie świadomości na temat flory archipelagu. W ogrodzie znajdziemy także bogatą i stale uzupełnianą bibliotekę, a w niej liczne czasopisma i publikacje dotyczące omawianej tematyki.

Jardín Canario – Informacje praktyczne

Ogród jest otwarty przez cały rok od 9:00 do 18:00, a wstęp do niego jest bezpłatny. Na miejsce można dotrzeć wynajętym samochodem drogą GC-110 lub jednym z wielu autobusów, które kursują z Las Palmas de Gran Canaria (np. 301, 302, 303).

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej pory na zwiedzanie, to tak naprawdę każda będzie odpowiednia. Choć największy kwiatostan można zastać wiosną (mniej więcej od kwietnia), to rośliny kwitną tu cały rok, dlatego pora roku nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Najważniejsze to zarezerwować sobie na wizytę w ogrodzie co najmniej dwie godziny, bo przechadzka po jego urokliwych alejkach często niepostrzeżenie potrafi zająć dużo więcej czasu, niż można by przypuszczać.

Adres Jardín Botánico Canario:
Camino del Palmeral 15,
Tafira Alta, 35017
Las Palmas de Gran Canaria

Ciekawe miejsca w pobliżu

 • Pico de Bandama – udając się na południe od Jardín Botánico Viera y Clavijo dotrzemy do szczytu wznoszącego się na wysokości 574 m n.p.m. Pico de Bandama znakomicie sprawdzi się jako punkt widokowy na znajdujący się tuż obok krater wulkanu Caldera de Bandama. Choć ostatnia erupcja miała tu miejsce około 2000 lat temu, to badacze nie mają pewności, co do tego czy ten wulkan można uznać za całkowicie wygasły.
 • Wąwóz Barranco de Guiniguada
 • Wąwóz Barranco de Santa Brígida
 • Casa de Colón
 • Plaża Las Canteras
 • Doramas Park

Popularne hotele w okolicy

 • Santa Brigida Hotel
 • Hotel Santa Catalina

Zobacz także inne Wyspy Kanaryjskie

Oprócz Gran Canarii w archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się także wiele innych ciekawych miejsc. Odkryj atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na pozostałych wyspach: TeneryfaFuerteventuraLanzaroteLa GomeraLa Palma i El Hierro.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar