Strona głównaPeruMuzeum Larco w Limie

Muzeum Larco w Limie

Otoczone bajecznymi ogrodami Muzeum Larco stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Peru. Właśnie tam możemy podziwiać niezwykłe artefakty sztuki prekolumbijskiej. Poznajmy kilka interesujących faktów na temat tej skarbnicy historii.

Muzeum Larco w Limie mieści się w jednym z pałaców, które pozostały po hiszpańskich rządach w Peru. Lima, nazywana niegdyś „Miastem Królów”, jest dziś głównym ośrodkiem handlowym i przemysłowym kraju, a jego zaplecze kulturalne czyni je atrakcyjnym dla turystów z całego świata.

Historia Muzeum Larco

Historia muzeum rozpoczęła się w momencie, kiedy jego założyciel, archeolog i historyk – Rafael Larco Hoyle otrzymał od ojca unikatowy artefakt wywodzący się z prekolumbijskiej kultury Mochica. Syn nadał muzeum imię Rafaela Larco Herrery, pragnąc w ten sposób podziękować swemu rodzicowi.

WARTO WIEDZIEĆ: Muzeum zostało otwarte 28 lipca 1926 roku, dokładnie w 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Peru.

Zwiedzanie Muzeum

Muzeum mieści w sobie imponującą kolekcję około 45 tysięcy artefaktów, a zalicza się do nich między innymi ceramikę, biżuterię oraz drogocenne tekstylia. Stała wystawa przybliża andyjską kulturę, pozwalając dostrzec, jak na przestrzeni lat rozwijała się prekolumbijska ludność tego regionu.

Znajduje się tam kamienna stela ze świątyni Pacopampa datowana na 3 tysiące lat. Uwagę przykuwa również pochodzące z andyjskiego Królestwa Chimor naczynie ze złota i srebra, które reprezentowało dwie przeciwstawne, ale uzupełniające się siły. Złoto symbolizowało słońce, dzień, porę suchą i męskość, natomiast srebro – księżyc, noc, porę deszczową i kobiecość.

Muzeum Larco w Limie
Muzeum Larco w Limie

Warto podkreślić, że Muzeum Larco jako jedno z niewielu na świecie oferuje dostęp do swojego magazynu. W osobnym segmencie znajduje się Galeria Erotyczna. Przedstawiona w niej kolekcja ceramiki odnosi się do pragnienia, przyciągania i połączenia przeciwstawnych sił, które wspólnie pozwalają na nieustanną regenerację życia. 

Po długich godzinach zwiedzania można również udać się do restauracji położonej w malowniczych ogrodach otaczających muzeum. Niezwykle urozmaicone menu oferuje między innymi tradycyjne peruwiańskie dania wykonane z lokalnych składników.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Muzeum Larco w Limie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Av. Simón Bolivar 1515, Pueblo Libre 15084, Peru
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, w soboty i niedziele w godz. 10:00-18:00
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Larco na mapie

Odkryj Peru

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY