Strona głównaAtrakcje we WłoszechMuzea i galerie sztuki we WłoszechMuzeum Kawy Lavazza w Turynie - Raj dla prawdziwych kawoszy

Muzeum Kawy Lavazza w Turynie – Raj dla prawdziwych kawoszy

Kawa w ziarnach i w filiżance, ekspresy przyszłości i historyczne reklamy. To wszystko i o wiele więcej spotkać można w turyńskiej dzielnicy Aurora, w Muzeum Kawy Lavazza. Tej wycieczki nie mogą przegapić smakosze kawy, ani Ci, którzy do pobudki potrzebują mocnego espresso.

Muzeum Kawy Lavazza to interaktywne muzeum zlokalizowane w dzielnicy Aurora, na Via Bologna 32, w kompleksie znanym jako Nuvola Lavazza. Nie bez przyczyny to właśnie Turyn stał się centrum historii kawy. To w tym mieście opatentowano maszynę parową służącą do parzenia kawy i to także w Turynie Luigi Lavazza, którego nazwisko dziś znane jest kawoszom na całym świecie, kupił zielone ziarna kawy, które zaczął wypalać, a następnie sprzedawać klientom. Jeśli kochacie kawę, koniecznie przyjedźcie do Turynu, by zobaczyć świat kawy, jaki stworzyła marka Lavazza.

Nuvola Lavazza w Turynie

Siedziba Lavazza w Turynie, znana jako Nuvola Lavazza, otwarta została 8 czerwca 2018 roku. Cały kompleks, zaprojektowany przez architekta Cino Zucchi, liczy aż 30 000 m² i jest swego rodzaju manifestacją historii i wartości firmy.

Nuvola Lavazza w Turynie

Cały zespół budynków opiera się na haśle „zakorzenienie w przyszłości”, które nawiązuje do konieczności połączenia historii z ideami przyszłości. Choć najbardziej interesującą dla turystów częścią kompleksu jest zdecydowanie Muzeum Lavazzy, prezentujące fascynującą historię kawy, to nie jedyna przestrzeń, widoczna w okolicy.

W skład kompleksu wchodzi także La Centrale, konstrukcja będąca dawną elektrownią dzielnicy Aurora, przekształcona w nowoczesne, liczące 1 500 m² centrum konferencyjne. Zwiedzić można także znajdujące się w sąsiedztwie stanowisko archeologiczne, a po długich godzinach spaceru po przestrzeni wystawowej odpocząć można w cieniu drzew na The Garden Piazza, nowoczesnym, eleganckim skwerku, zorganizowanym w przestrzeni między budynkami.

Muzeum Lavazzy to wyjątkowe miejsce dla wszystkich zapalonych kawoszy
Muzeum Lavazzy to wyjątkowe miejsce dla wszystkich zapalonych kawoszy

Wizyta w towarzystwie filiżanki kawy

Po zakupie biletu do Muzeum Kawy, przed wejściem, goście zostają powitani niezwykłą filiżanką Lavazza Cup. Nie jest to jednak zaproszenie na kawę. Ta interaktywna filiżanka espresso jest swego rodzaju przewodnikiem, który prowadzi zwiedzających przez spersonalizowaną trasę, angażującą wszystkie zmysły. Nietypowy gadżet we wszystkich muzealnych salach pozwala aktywować interaktywne eksponaty, dowiedzieć się więcej dzięki materiałom multimedialnym, zebrać dodatkowe informacje, a nawet zrobić pamiątkowe zdjęcia.

W ostatnim z obszarów ekspozycyjnych, zwiedzający przy specjalnym stole z ekranem dotykowym mogą zebrać do multimedialnej filiżanki zrobione podczas zwiedzania fotografie. Tak oryginalny sposób odkrywania muzealnych wystaw to zdecydowanie dodatkowa atrakcja dla odwiedzających muzeum.

Wystawy i muzealne eksponaty

Trasa zwiedzania Muzeum Kawy wiedzie przez pięć obszarów tematycznych rozmieszczonych na dwóch piętrach budynku muzeum. Casa Lavazza, pierwsza ze stref, jest kameralną, rodzinną przestrzenią pozwalającą odkryć kamienie milowe z ponad 120-letniej, fascynującej historii firmy. Umieszczone na wystawie fotografie, notatki, księgi rachunkowe i listy sklepów spożywczych pokazują jak powstała marka, którą stworzył Luigi Lavazza.

Drugie centrum, Fabryka, to obszar w którym od podszewki poznać można cały proces wytwarzania kawy. To pomieszczenie prezentuje kolory, dźwięki i aromaty z różnych etapów cyklu życia kawy, a także podróż, jaką odbywa ziarno, od rośliny do filiżanki espresso. Zerknąć można także na to, jak kawa pakowana jest do puszek lub opakowań próżniowych.

Prezentowane w Muzeum Kawy eksponaty przedstawiają długą historię przenia włoskiej kawy
Prezentowane w Muzeum Kawy eksponaty przedstawiają długą historię przenia włoskiej kawy

W dalszej części zwiedzania czeka wejście do świata Piazza, miejsca, w którym prawdziwie celebruje się rytuał picia kawy. Pokazane są tam także ikony Lavazza: espresso, filiżanka, design kawy, furgonetka „Autobar” i ekspres do kawy Carmencita. Design, historia oraz najnowocześniejsze rozwiązania łączą się w Atelier, które pozwala zwiedzającym poczuć się jak na planie filmowym. Ten obszar to doskonałe miejsce by zrobić pamiątkowe zdjęcia z kultowymi postaciami reprezentującymi firmę oraz zobaczyć historyczne reklamy i odkryć kreatywne współprace w historii Lavazzy.

W ostatniej sali muzeum wita gości przestrzeń kosmiczna, z której płynnie przejść można do miejscowej kawiarni. Po odbytej wycieczce, ogromny wybór i różnorodność podawanych do stolików kaw już prawdopodobnie nikogo nie zaskoczy.

Archiwum Historyczne Lavazza

Na ostatnim piętrze Muzeum Lavazza znajduje się wyjątkowa przestrzeń, Archiwum Historyczne Lavazza, które zbiera i prezentuje materiały związane z kulturą kawy i historią firmy. Znajdują się tam także przedmioty reprezentujące najważniejsze nazwiska biznesowe w ciągu 125 lat historii kawy Lavazza. Na wystawie archiwum przedmioty codziennego użytku, dokumenty i materiały prasowe sąsiadują z dziełami sztuki, inspirowanymi kawą i espresso: od kolumnowych ekspresów do kawy Belle Époque; od pamiątek sportowych po wizytówki Lavazza, kostiumy i przedmioty używane do tworzenia tradycyjnych kalendarzy.

Archiwum stworzyło serię historii, które z pasją i zaangażowaniem pozwalają gościom dowiedzieć się jeszcze więcej o kluczowych tematach badanych przez muzeum. Obecnie archiwum jest także dostępne w wersji cyfrowej i pozwala każdemu bez konieczności wychodzenia z domu poznać fascynujące opowieści ze świata kawy.

Zwiedzanie Muzeum Lavazza

Tym, którym obejrzenie wystaw nie wystarczy, Muzeum Lavazza w Turynie oferuje szereg spersonalizowanych wycieczek w miłym towarzystwie przewodnika, który odkrywa przed zwiedzającymi mniej znane aspekty i tematy związane ze światem kawy. Eksperci prowadzący takie spacery zawsze wykorzystują specjalne metodologie i narzędzia, które sprawiają, że zwiedzanie staje się wysoce edukacyjne i intrygujące dla zwiedzających w każdym wieku.

Tym którzy szukają jeszcze więcej atrakcji, Lavazza Training Center, największy ośrodek badań nad kawą we Włoszech i na świecie, proponuje także specjalną degustację kawy. Skosztować tam można kawy Lavazza ze zrównoważonymi mieszankami single-origin, takimi jak Lavazza ¡Tierra! i wyśmienita single-origin Kafa. To także szansa na poznanie trendów ze świata koktajli, kosztując drinki na bazie kawy, jak na przykład Coffee Spritz.

Stanowisko Archeologiczne Nuvola Lavazza

Po zakończeniu wizyty w Muzeum Kawy warto zajrzeć na inną, pobliską wystawę, która, choć zupełnie odbiega od tematu kawy, jest nie mniej interesująca. W 2014 roku dzięki pracom wykopaliskowym w Nuvola Lavazza odkryto starożytne ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Ten pochodzący z drugiej połowy V wieku obszar archeologiczny obejmuje około 1600 m2 i dziś jest strefą otwartą dla zwiedzających.

Wycieczka z przewodnikiem odkrywa szczegóły prowadzonych nad obszarem badań oraz przedstawia możliwą propozycję rekonstrukcji kompleksu grobowego i bazyliki. Zwiedzanie obszaru archeologicznego Lavazza daje także możliwość dokładnego przyjrzenia się przedmiotom odkrytym podczas wykopalisk. Gabloty wyposażone są w tabliczki dokładnie opisujące historię przedmiotów, przeplatającą się z historią miejsca, a rozmieszczone wzdłuż trasy panele informacyjne szczegółowo ilustrują kwestie związane z odkrytymi w tym miejscu konstrukcjami. Wizyta na stanowisku jest jednak możliwa jedynie w grupie i w towarzystwie przewodnika – eksperta w dziedzinie archeologii.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Muzeum Kawy Lavazza najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Via Bologna, 32, 10152 Torino TO, Włochy
  • Godziny otwarcia: od środy do niedzieli w godz 10:00-18:00. W poniedziałki i wtorki muzeum jest nieczynne.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Kawy Lavazza na mapie

Odkryj region Piemontu

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY