Łuk Triumfalny w Paryżu

Mówiąc o symbolach Paryża nie można pominąć miejsca, które wielokrotnie zapisało się w historii całej Francji i które dla samych mieszkańców ma bardzo duże znaczenie.

Łuk Triumfalny w Paryżu (fr. Arc de Triomphe de l’Étoile) został wzniesiony w latach 1806-1836. Budowę rozpoczęto z polecenia Napoleona Bonaparte, który w ten sposób chciał upamiętnić wszystkie swoje podboje, a także oddać hołd ofiarom rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Wyrazem tego są wyryte na ścianach budowli nazwy większych i mniejszych zwycięstw, a także nazwiska generałów, którzy brali w nich udział.

Nie brakuje też polskich akcentów. Znajdziemy tu nazwiska takich dowódców jak: Józef Poniatowski, Józef Chłopicki, Jan Henryk Dąbrowski, Karol Kniaziewicz oraz kilku innych. Wprawne oko dostrzeże także nazwy polskich miast, np.: Ostrołęki, Gdańska, Wrocławia, czy Pułtuska.

Łuk Triumfalny w historii Francji

Budowa Łuku Triumfalnego trwała trzydzieści lat. To stosunkowo długo, biorąc pod uwagę, że Wieżę Eiffla wzniesiono w zaledwie dwa.

W przypadku bohatera tego artykułu napotkano jednak kilka przeszkód, które znacznie wydłużyły postęp prac. Najpierw śmierć głównego architekta, a później klęska Napoleona, która spowodowała całkowite wstrzymanie budowy. Wznowiono ją dopiero po rewolucji lipcowej.

Łuk Triumfalny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Paryża
Łuk Triumfalny w Paryżu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miasta

Ostateczne zakończenie prac miało miejsce w 1836 roku i od tego czasu Łuk Triumfalny wielokrotnie odegrał symbolicznę rolę w historii Francji. W 1840 roku przejechał pod nim kondukt żałobny z trumną Napoleona. W 1855 roku pod Łukiem złożono ciało Victora Hugo, które później zostało pochowane w Panteonie. W 1921 roku stworzono tu Grób Nieznanego Żołnierza upamiętniający wszystkich niezidentyfikowanych francuskich żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

CIEKAWOSTKA: W 1919 roku pilot dwupłatowca Nieuport dokonał niecodziennego wyczynu, przelatując swoim samolotem pod Łukiem Triumfalnym!

Również współcześnie Łuk Triumfalny w Paryżu odgrywa ważną rolę w życiu miasta. To tutaj rokrocznie 14 lipca (Święto Narodowe Francji) rozpoczyna się defilada wojskowa, która przemierzając następnie wzdłuż Pól Elizejskich dociera aż do Placu Zgody (Place de la Concorde). Łuk Triumfalny w Paryżu to także meta największego wyścigu kolarskiego Tour-de-France. 

Architektura

Łuk Triumfalny z bliska
Łuk Triumfalny z bliska

Zamiłowanie Napoleona do antyku miało istotny wpływ na architekturę Łuku Triumfalnego. Wysoki na 50 m i szeroki na 45 m monument zaprojektował Jean-Francois-Therese Chalgrin, a inspiracją do jego stworzenia był w dużej mierze rzymski Łuk Tytusa. Budowla zachwyca nie tylko rozmiarami, ale także ilością rzeźb i płaskorzeźb dłuta najsłynniejszych francuskich artystów XIX wieku, takich jak: François Rude, James Pradier, Antoine Étex, czy Jean-Pierre Cortot.

Wśród najważniejszych wydarzeń historycznych uwiecznionych na Łuku Triumfalnym w Paryżu zobaczymy:

  • Wymarsz, 1792 (płaskorzeźba znana też pod nazwą “Marsylianka”)
  • Bitwa pod Jemappes, 1792
  • Bitwa o Arcole, 1796
  • Śmierć generała Marceau, 1796
  • Zdobycie Aleksandrii, 1798
  • Bitwa pod Abukirem, 1799
  • Bitwa pod Austerlitz, 1805
  • Triumf, 1810
  • Opór, 1814
  • Pokój, 1815

Łuk Triumfalny w Paryżu jako punkt orientacyjny

Łuk Triumfalny w Paryżu jako punkt orientacyjny
Łuk Triumfalny w Paryżu jako punkt orientacyjny

Oprócz tego, że Łuk Triumfalny jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Paryża, jest to także kluczowy punkt orientacyjny na mapie tego miasta. Podczas rozpoczęcia prac budowlanych od placu, na którym wzniesiono budowlę, odchodziło zaledwie pięć ulic. Dziś jest ich aż dwanaście, co z lotu ptaka przypomina kształt gwiazdy. Stąd też wzięła się dawna nazwa tego ronda – Plac Gwiazdy (Place de I’Etoile), który obecnie znany jest jako jako Plac Charles’a de Gaulle’a (Place Charles de Gaulle).

Zwiedzanie i taras widokowy

Dostęp do Łuku Triumfalnego od zewnątrz nie jest ograniczony i do podziwiania tego zabytku wystarczy nieco wiedzy historycznej, która pozwoli zrozumieć wyryte na nim zapisy oraz płaskorzeźby przedstawiające sceny zwycięskich bitew. Biletowany jest natomiast wstęp na taras widokowy (bilety są dostępne na tej stronie), z którego można podziwiać panoramę Paryża i przekonać się na własne oczy, jak wygląda Plac Gwiazdy z lotu ptaka. Korzystając z okazji możemy też odwiedzić małe muzeum, które przedstawia historię tego zabytku oraz eksponaty z czasów napoleońskich i z I wojny światowej.

Informacje praktyczne

Łuk Triumfalny na mapie

Odkryj Francję

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY