Strona głównaAtrakcje we FrancjiZabytki we FrancjiBazylika Sacré-Cœur - Emblematyczna świątynia na Montmartre

Bazylika Sacré-Cœur – Emblematyczna świątynia na Montmartre

Początkowo wywoływała wśród paryżan niemałe kontrowersje, jednak z upływem lat stała się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych francuskiej stolicy.

Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu (fr. Basilique du Sacré-Coeur de Montmartre) znajduje się na wzgórzu Montmartre w 18. dzielnicy stolicy Francji. Wstęp do tej rzymskokatolickiej świątyni pod wezwaniem Najświętszego Serca jest darmowy, jednak aby podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Paryża z jej głównej kopuły, należy zaopatrzyć się w płatną wejściówkę. Bazylika Sacré-Cœur, ale też katedra Notre-Dame to wybitne arcydzieła architektury sakralnej, który powinny znaleźć się na Twojej liście paryskich must-see. Jeśli nie będziesz miał ochoty na wspinaczkę po prawie trzystu schodach prowadzących do świątyni, spieszę z informacją, że działa tam Funiculaire de Montmartre – naziemna kolejka linowa.

WARTO WIEDZIEĆ: Położona na północy Paryża dzielnica Montmartre ma swój wyjątkowy klimat, który przyciąga artystów, romantyków i zakochanych.

Historia bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu

Wybór tej lokalizacji nie był przypadkowy, ponieważ wzgórze Montmartre znane jest jako „wzgórze męczenników”. Według jednej z legend zginął tam św. Dionizy – pierwszy biskup Paryża. Jaka była geneza bazyliki Sacré-Cœur?

W porównaniu do innych wiekowych zabytków Paryża, historia Sacré-Cœur nie jest zbyt odległa. Pomysł na kościół poświęcony Sercu Jezusowemu zrodził się po klęsce Francji w wojnie francusko-pruskiej, pojmaniu Napoleona III w niewolę i zakończeniu epoki II Cesarstwa Francuskiego.

Pierwszy kamień został położony w 1875 roku przez ówczesnego arcybiskupa Paryża Josepha Hippolyte’a Guiberta. Budowę zakończono w 1914 roku, jednak ze względu na wybuch I wojny światowej jej konsekracja nastąpiła 5 lat później.

Architektura bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu

Spacerując po dzielnicy Montmartre nie sposób nie zauważyć majestatycznego, białego budynku, który nad nią króluje. Wzniesiona w stylach neobizantyńskim i neoromańskim bazylika Sacré-Cœur zachwyca swoją architektoniczną maestrią. Charakterystyczny biały kolor jest zasługą trawertynu – kamienia wydobytego w Château-Landon, z którego wykonano świątynię. Za jej projekt tej wspaniałej świątyni na planie krzyża greckiego uwieńczonej czterema kopułami odpowiadał Paul Abadie. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym elementom architektonicznym tworzącym tę paryską bazylikę.

Bazylika Sacré-Cœur na wzgórzu Montmartre
Bazylika Sacré-Cœur na wzgórzu Montmartre

Fasada – w jej centrum ujrzymy posąg najważniejszej postaci – Jezusa, który jedną dłonią błogosławi Paryż, podczas gdy druga dłoń spoczywa przy Jego Sercu. Nieco niżej znajdują się dwa posągi konne, które przedstawiają dwie bardzo ważne osobistości w historii Francji. Mowa tutaj o świętym królu Ludwiku IX i świętej Joannie d’Arc – bohaterce narodowej.

Główna kopuła – ten najbardziej charakterystyczny element budynku (zgodnie z założeniami architekta Paula Abadie) miał symbolizować koronę Jezusa Chrystusa – Króla. Na znajdującym się wewnątrz budynku fryzie odnajdziemy dedykację – „Najświętszemu Sercu Jezusa, Francja”. Główna kopuła wspierana jest przez cztery filary, a na każdym z nich znajduje się anioł trzymający w dłoniach przedmioty związane z Męką Pańską, m.in. krzyż, gwoździe czy koronę cierniową.

Dzwon „Sabaudczyk” – wnętrza świątyni kryją jeden z najcięższych dzwonów we Francji – Savoyarde. Samo jego serce waży ponad 900 kilogramów, zaś całość – niespełna 20 ton. Został on podarowany przez 4 diecezje z Sabaudii – historycznego regionu w południowo-wschodniej Francji.

Fresk „Chrystus w Majestacie” – jedną z pierwszych rzeczy, które rzucają się w oczy po wejściu do świątyni jest spektakularny fresk, który przedstawia Chrystusa w białych szatach, z szeroko otwartymi ramionami i złotym sercem w towarzystwie Maryi, Michała Archanioła, apostołów, świętych i wielu innych postaci. Autorami malowidła o imponującej powierzchni 475 metrów kwadratowych są L. O. Merson, H. M. Magne i R. Martin.

Ołtarz – w jego centrum znajduje się oczywiście Najświętszy Sakrament – to esencja całej bazyliki dedykowanej Sercu Jezusowemu. Na główny ołtarz składają się też: Jezus Chrystus na krzyżu w otoczeniu Maryi i Jana, 12 apostołów (po 6 z każdej strony) i bogato zdobiony stół eucharystyczny.

Bazylika Sacré-Cœur stanowi istotną część dziedzictwa kulturowego i historycznego Francji
Bazylika Sacré-Cœur stanowi istotną część dziedzictwa kulturowego i historycznego Francji

Organy – zbudowany w 1898 roku instrument jest dziełem Aristide’a Cavaillé-Colla – wybitnego francuskiego organmistrza. Wielkość organów, najwyższa jakość wykonania i piękno ich dźwięku sprawiły, że Francja oficjalnie uznała je za chroniony zabytek.

Witraże – te najbardziej imponujące ukazują misterium paschalne – zachwycają one kolorami i mistrzowskim wykonaniem. Poza tym odnajdziemy tam witraże przedstawiające „świadków Najświętszego Serca” – św. Gertrudy z Helfty, św. Jan Eudes, św. Święta Maria Małgorzata Alacoque i św. Karol de Foucauld. Zobaczymy tam również 8 rozet umieszczonych wysoko w ścianach bazyliki, na prawo i lewo od głównego wejścia. Dlaczego akurat ta liczba? Przywołuje ona na myśl 8 błogosławieństw z Ewangelii wg św. Mateusza.

WARTO WIEDZIEĆ: Wejście na kopułę bazyliki (znajdujące się na zewnątrz budynku) wymaga wysiłku, jako że do pokonania jest aż 280 wąskich schodów, a windy tam po prostu nie ma. Niestety, z tego powodu dostępność dla odwiedzających jest ograniczona.

Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu – polski akcent

Poza nawą główną i prezbiterium świątynia dysponuje kilkunastoma kapliczkami bocznymi, m.in. św. Józefa, Jezuitów, św. Urszuli czy św. Ludwika. Jedna z nich powinna zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza Polaków. Dlaczego? W kapliczce św. Jana Chrzciciela umieszczona jest relikwia św. Jana Pawła II, który zawitał do bazyliki Sacré-Cœur w 1980 roku. Mowa tutaj o zbroczonym krwią fragmencie stroju, który miał on na sobie podczas zamachu na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

Widok na wzgórze Montmartre i bazylikę Sacré-Cœur, Paryż
Widok na wzgórze Montmartre i bazylikę Sacré-Cœur, Paryż

WARTO WIEDZIEĆ: Od 1885 roku w bazylice odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, odprawiane są tam Msze Święte, których harmonogram możesz sprawdzić tutaj.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do bazyliki Sacré-Cœur najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Francja
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 6:30-22:30.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Bazylika Sacré-Cœur na mapie

Odkryj Francję

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY