Zamek św. Jerzego w Lizbonie

Podziwiając panoramę Lizbony, czy to w słońcu czy bajecznie oświetloną po zmroku, na pewno Wasz wzrok zatrzyma się na majestatycznym obrazie Castelo de São Jorge.

Zamek św. Jerzego w Lizbonie to rozlegający się na wzgórzach kompleks, który jest znakomitym punktem widokowym na stolicę oraz jednym z największych świadectw jej historii.

Historia zamku św. Jerzego w Lizbonie

Choć znajdujące się tam stanowisko archeologiczne wskazuje, że pierwsze oznaki aktywności człowieka na tamtym terenie pochodzą z epoki brązu, właściwe fortyfikacje zostały wzniesione przez Maurów w XI wieku. Miały one oczywiście za zadanie ochronę pobliskich domów, należących do najwyżej postawionych urzędników.

Zdobycie Lizbony przez wojska chrześcijańskie w 1147 roku rozpoczęło natomiast okres największego rozkwitu tego obiektu. Fortyfikacje przejęte przez Alfonso Henriqueza, pierwszego króla Portugalii, zostały zmodyfikowane, by móc służyć jako pałac królewski, zamieszkiwany przez władcę, jego dwór oraz biskupa. Od tamtej pory to tam odbywały się koronacje królów, urządzano najważniejsze uroczystości oraz przyjmowano najznakomitszych gości.

Kres tym czasom przyniósł rok 1580, kiedy to Portugalia została przyłączona do Hiszpanii, a zamek zaczął pełnić funkcje przede wszystkim militarną. Liczne przebudowy kompleksu kontynuowane były po trzęsieniu ziemi w 1755 roku, kiedy to jego większa część została zniszczona. Renowacje najważniejsze dla jego obecnego stanu miały jednak miejsce po roku 1938, kiedy to odkryto pierwotny pałac królewski wraz z pozostałościami wszystkich innych konstrukcji. To wtedy właśnie zdecydowano o otwarciu tego obiektu dla zwiedzających w formie muzeum, przywołującego bogatą historię Lizbony.

Zamek św. Jerzego – Zwiedzanie

Zamek do dziś zachował swoje 11 wież. Wśród tych najważniejszych znajduje się Torre del Homenaje, najsolidniejsza i najbardziej przygotowana na ataki z zewnątrz. To na niej powiewał także królewski sztandar. Torre del Archivo, gdzie znajdował się królewski skarbiec i archiwum, kryjące najważniejsze dokumenty królestwa, od 1998 roku jest miejscem camera obscura. Innymi słowy jest to ciemnia optyczna, która pozwala na dogłębne przyjrzenie się obrazowi miasta w czasie rzeczywistym.

WARTO WIEDZIEĆ: Istotne dla funkcjonowania zamku św. Jerzego były też wieże Torre del Palacio, Torre da Cisterna y Torre de San Lorenzo.

Arabskie ornamenty, zdobiące historyczną architekturę to nie jedyne elementy, na których warto zawiesić oko. W dawnym pałacu wystawiona jest ekspozycja stała, która składa się głównie z okazów, wydobytych podczas wykopalisk archeologicznych. Część z nich należy do pierwszych osadników z epoki brązu, ale większość to pozostałości po muzułmanach, współtworzących historię Lizbony.

Przechadzając się po całym terenie zamku, oprócz kawiarni i restauracji znajdziecie tam ruiny, pozostałe po trzęsieniu ziemi. Obrazy upamiętniające pierwotny wygląd tych konstrukcji możecie podziwiać na ekspozycji stałej, dzięki czemu porównacie dwa widoki i łatwo wyobrazicie sobie skalę portugalskiej katastrofy z 1755 roku.

Dla miłośników archeologii

Na terenie zamku znajduje się również stanowisko archeologiczne, które przybliża zwiedzającym trzy bardzo ważne okresy w historii Lizbony. Przede wszystkim wskazuje ono na ślady pierwszych ludzi zajmujących te tereny po VII wieku p.n.e. Zobaczycie między innymi przedmioty takie jak garnki, naczynia czy filiżanki. Drugi obszar to świadectwo czasów rozpoczęcia budowy i zamieszkiwania tamtych terenów przez Maurów. Widać tam strefę mieszkalną i pozostałości po domach, należących do elity muzułmańskiej. Ostatnia strefa to ruiny parteru pierwszego pałacu. W murach obiektu zachowała się także tak zwana brama zdrajców, niewielkie wejście, które pozwalało na przedostanie się do zamku sekretnych kurierów.

Nie tylko muzeum

Zwiedzanie zamku oraz stanowiska archeologicznego to nie jedyne, co oferuje ten obiekt. Dzięki swojemu niezwykłemu położeniu jego wieże zamkowe stanowią jedne z najlepiej ocenianych punktów widokowych Lizbony. Panorama, jaka roztacza się z tamtego miejsca na pewno nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających fotografów. Zarezerwujcie także chwilę, by pospacerować po pałacowych ogrodach u boku pawi i kaczek. Oprócz odpoczynku miłośnicy flory znajdą tam pozostałości po królewskim sadzie oraz niejeden gatunek flory leśnej, między innymi dąb korkowy, poziomkowiec oraz sosnę.

Aktywności oferowane przez Zamek św. Jerzego

Poznawanie obiektu z pewnością nie będzie należało do nudnych, ale jeśli ktoś z Was jest żądny większej ilości informacji, Castelo de São João oferuje także zwiedzanie z przewodnikiem. Z takich żywych źródeł wiedzy możecie skorzystać na terenie stanowiska archeologicznego, czy oglądając obraz Lizbony w ciemni. Macie także poszerzoną opcję tego doświadczenia – zwiedzanie ze specjalistą całego obiektu. Pozwala to nie tylko usłyszeć wszystkie fakty historyczne w bardzo ciekawy sposób, ale także otrzymać odpowiedzi na najbardziej trapiące pytania związane z historią zamku.

Propozycje dla dzieci w wieku szkolnym pozwalają odkryć tajniki pałacu poprzez zabawę i terenowe gry edukacyjne. Zamek św. Jerzego to także miejsce, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy i przedstawienia teatralne. Przed wizytą warto więc sprawdzić aktualny program wydarzeń.

Kościół zamkowy i dzwonnica

W pobliżu kompleksu zamkowego znajduje się kościół zamkowy, znany jako Kościół Świętego Krzyża. Ten parafialny kościół zbudowano w XVIII wieku w miejscu niewielkiego meczetu. Choć przetrwał on trzęsienia ziemi z 1344, 1531 i 1556 roku, największa tragedia stolicy z 1755 wyrządziła mu wiele szkód. Został on jednak odbudowany zgodnie z oryginałem i dokładnie w takiej formie widzimy go dziś.

Świątynia ma tylko jedną nawę i trzy kapliczki boczne. Do wejścia zachęca turystów swoją piękną wieżą dzwonniczą, z której szczytu zobaczycie niesamowity krajobraz z rzeką Tag w roli głównej. Kościół możecie zwiedzać indywidualnie bądź w grupie, samodzielnie lub z przewodnikiem.

Miejsce to dba o dodatkowe atrakcje o różnym charakterze, by pozwolić zwiedzającym na jak najdokładniejsze poznanie jego historii. Organizowane są tutaj koncerty, wydarzenia gastronomiczne, degustacje win, a także warsztaty artystyczne dla osób w różnym wieku.

Informacje praktyczne

Zamek św. Jerzego na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY