Strona głównaAtrakcje w PortugaliiZabytki w PortugaliiPalacio da Bolsa - Neoklasycystyczny pałac w Porto

Palacio da Bolsa – Neoklasycystyczny pałac w Porto

Górzyste uliczki Porto wiodą turystów na uroczy plac Infante Dom Henrique, na którym warto odpocząć, podziwiając otaczającą skwer architekturę miasta. Będąc tam, z pewnością nie można przeoczyć majestatycznego budynku Palacio da Bolsa, olśniewającego pałacu, będącego jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków północnej Portugalii. 

Palacio da Bolsa to neoklasycystyczny Pałac Stowarzyszenia Handlowego w Porto, którego budowę rozpoczęto 6 października 1842 r. Jego początki sięgają jednak jeszcze dalej – w 1832 r. w wyniku pożaru, po stojącym tam dotychczas klasztorze świętego Franciszka pozostała jedynie kapliczka, którą można podziwiać do dnia dzisiejszego. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na wykorzystanie ruin budowli w 1842 r. rozpoczęto realizację projektu Joaquima da Costa Lima. Pierwsze piętro pałacu ukończono w 1850 r., ale prace w jego wnętrzu nie skończyły się zbyt szybko, bo za datę ostatecznego zakończenia budowy uważa się rok 1909.

Dziś Palacio da Bolsa wciąż jest siedzibą Stowarzyszenia Handlowego w Porto, a jednocześnie umożliwia zwiedzającym ciekawy spacer wśród elegancji jego wnętrz.

Wnętrze Palacio da Bolsa

Blisko 70 lat pracy nad pałacem zaowocowało niezwykłą mieszanką XIX-wiecznego neoklasycyzmu, architektury toskańskiej, a także angielskiego neopalladianizmu. Do zagłębienia się w piękno i różnorodność pałacowych pomieszczeń zaprasza od razu Dziedziniec Narodów. Już od pierwszych postawionych tam kroków uwagę zwraca posadzka pokryta ceramiczną mozaiką oraz przykrywająca budynek, szklana kopuła. Na piętro budynku prowadzą Szlachetne Schody, których szczegółowe zdobienia zapadają w pamięć wszystkich przechodzących po nich turystów.

Wnętrze Palacio da Bolsa
Wnętrze Palacio da Bolsa

Spacerując między pomieszczeniami, można odkryć między innymi bogatą w wielobarwne, orientalne ornamenty Salę Arabską; wyróżniającą się stiukowym, pozłacanym sufitem Złotą Salę oraz Pokój Prezydenta, którego ściany zdobią zachwycające obrazy, a podłogi wykończono egzotycznym drewnem.

Sala Posiedzeń Ogólnych, choć wykonana jest w całości z gipsu, dzięki kunsztowi jej twórców sprawia optyczne wrażenie wyłożonej jedynie drewnem. Podczas zwiedzania trudno ominąć jest też Salę Portretową, oddającą hołd ostatnim sześciu królom z dynastii Bragança i wyróżniającą się wyjątkową podłogą z efektem iluzji. Dawna sala ławników jest dziś galerią eksponującą 12 obrazów Enrique Mediny, ofiarowanych przez samego malarza. Na trasie zwiedzania nie można też przegapić pomieszczenia chroniącego stary telegraf, ani galerii upamiętniającej wszystkich dotychczasowych prezesów instytucji.

Zdobienia Sali Arabskiej w Palacio da Bolsa
Zdobienia Sali Arabskiej w Palacio da Bolsa

Wyjątkowym punktem pałacu jest Gabinet Gustawa Eiffela. To miejsce, w którym w głowie znanego na całym świecie architekta rodził się między innymi pomysł na żelazny most María Pía, będący dziś symbolem Porto.

W pałacu znajduje się również biblioteka, mieszcząca bezcenne zbiory książek i gazet, w której dawniej konsultowano wszelkie treści o tematyce handlowej, jednak to pomieszczenie nie jest obecnie dostępne dla zwiedzających.

Centrum konferencyjne 

Palacio da Bolsa to dla Portugalczyków nie tylko niezwykły relikt przeszłości, ale także centrum konferencyjne. Oprócz nowocześnie wyposażonego Audytorium im. António Cálema, które jest idealnym miejscem do wygłaszania konferencji czy seminariów, pałac dysponuje też wyjątkową  przestrzenią do organizacji koncertów, przyjęć, kongresów, pokazów mody i innych wydarzeń o najróżniejszym charakterze. Idealnie sprawdzają się w tej roli luksusowe sale utrzymane w różnych stylistykach, galerie oraz główne patio.

W tym niezwykłym budynku mieści się także restauracja, która pozwala gościom w eleganckim otoczeniu posmakować fuzji tradycyjnych smaków Portugalii i współczesnych kulinarnych akcentów.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Palacio da Bolsa najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: R. de Ferreira Borges, 4050-253 Porto, Portugalia
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:00-18:30.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Palacio da Bolsa na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY