Dolina Douro – Stolica wina porto

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Jeśli jakiś krajobraz kojarzy się z obszarem północnej Portugalii to bez cienia wątpliwości są to zapierające dech w piersiach widoki pagórków, porośniętych szpalerami winorośli wokół wijącej się w dolinie rzeki. Nie tylko w Portugalii, ale na całym Półwyspie Iberyjskim trudno o znalezienie ciekawszych dolin niż słynna Dolina Rzeki Douro.

Dolina Douro jest jednym z najsłynniejszych turystycznych punktów na mapie Portugalii. Płynąca na północy kraju rzeka Douro to trzecia najdłuższa rzeka na Półwyspie Iberyjskim. Wpadająca do Oceanu Atlantyckiego wstęga wody otoczona jest terenem, zbudowanym w całości ze skał łupkowych i granitowych, które stworzyły doskonałe warunki, by stanęły tam rzędy winorośli.

Dolina Douro to pierwszy na świecie oficjalny region winiarski, w którym zapanowała ścisła klasyfikacja winnic. Choć teren doliny oficjalnie nie jest parkiem narodowym, ze względu na niezwykły, stworzony przez człowieka, ale podporządkowany naturze krajobraz cały region winiarski górnego Douro w 2001 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tam znajdują się najcenniejsze winnice Portugalii i to stamtąd pochodzi najsłynniejsze portugalskie wino – porto.

Porto, owoc Doliny Rzeki Douro

Wino porto zawdzięcza swój charakter specyficznej kombinacji gleby, klimatu i odmiany winogron. W Dolinie Douro uprawia się aż 64 różnych szczepów winogron czerwonych i 46 zatwierdzonych odmian białych winogron, choć nie wszystkie są równie powszechne. Do tych najbardziej znanych odmian należą między innymi Touriga Nacional, Touriga Franca czy Tinta Roriz.

Posiadłości winiarskie w Douro, znane jako „quintas”, to zarówno największe, słynne domy porto, takie jak Fonseca, Taylor czy Croft, jak również wiele doskonałych posiadłości należących do osób prywatnych. Wino Porto to zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej majestatyczny trunek powstający w tamtejszych rejonach, ale oprócz wina porto produkowane są tam także inne – czerwone, białe, a także znane w Portugalii zielone wina. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie porto pozostaje powołaniem regionu i źródłem jego uznania za jeden z najlepszych regionów winiarskich na świecie.

Peso da Régua

Największe miasto doliny Douro to Peso da Régua, wywodzące się prawdopodobnie z gospodarstwa Villa Reguela, które zaczęło bardzo dynamicznie się rozwijać w 1756 roku, wraz z utworzeniem Królewskiej Generalnej Spółki Rolnictwa Winnic Alto Douro. To właśnie ta instytucja ustanowiła pierwszy wyznaczony region produkcji wina na świecie. Miejscowość odegrała wiodącą rolę w produkcji i komercjalizacji porto, ponieważ to stąd beczki z winem były transportowane specjalnymi łodziami rabelo do Vila Nova de Gaia, gdzie wino dojrzewało w piwnicach. Peso da Régua w swoim obrębie ma wiele miejsc pozwalających na dokładnie przyjrzenie się dolinie rzeki Douro i jej urokom. Będąc tam, łatwo też ogromnym mostem przekroczyć rzekę Douro, by znaleźć się na jej drugim brzegu i poznać także tę część doliny.

Charakterystycznymi łodziami rebelo winiarze z Alto Douro wysyłali wino do Porto i okolic
Charakterystycznymi łodziami rebelo winiarze z Alto Douro wysyłali wino do Porto i okolic

Muzeum Douro

W miejscowości Peso da Régua znajduje się także jedno szczególne dla rzeki Douro miejsce – Muzeum Douro. To terytorialne muzeum zajmuje się przechowywaniem pamięci, kultury i tożsamości regionu winiarskiego Douro. Muzeum mieści się w emblematycznym dla regionu, odrestaurowanym Casa da Companhia Velha, a tuż obok przestrzeni wystawienniczej skorzystać można także z restauracji „A Companhia”, czytelni połączonej z archiwum bibliotecznym i winiarni, w której czeka na gości degustacja lokalnego trunku z widokiem na rzekę Douro

Zaledwie kilka metrów dalej zapoznać się można ze stałą wystawą zainstalowaną w jednym ze starych magazynów. Memória da Terra do Vinho mówi o tożsamości regionu oraz warunkujących ją elementach. Ekspozycja w prosty sposób przedstawia rzeźbę terenu, budowę krajobrazu Doliny Douro, opowiada o tradycji zbiorów i produkcji wina porto.

Pinhão

Pinhão to miejscowość słynąca nie tylko z fantastycznych widoków na dolinę rzeki, ale też pięknej stacji kolejowej
Pinhão to miejscowość słynąca nie tylko z fantastycznych widoków na dolinę rzeki, ale też pięknej stacji kolejowej

Kontynuując wycieczkę tym samym brzegiem Douro dotrzeć można do Pinhão. Miejscowość Pinhão uważana jest za geograficzne centrum winiarskiego regionu Douro Superior, najwyższego biegu rzeki, i to właśnie tam znajduje się wiele gospodarstw odpowiedzialnych za produkcję wina Porto. To także tam można znaleźć największy wybór zakwaterowania na terenie Doliny Douro. Najczęściej jest to agroturystyka, która zachwyci szczególnie fanów wina, bo często pozwala swoim gościom poznać od podszewki proces produkcji wina porto.

Będąc w Pinhão, nawet jeśli planujecie podróż samochodem, Waszym oczom nie może umknąć stacja kolejowa, do której dociera linia kolejowa Douro. Wyłożona wyjątkowo drobiazgowo malowanymi płytkami azulejos budowla uznawana jest za najpiękniejszą stację kolejową w całej dolinie Douro i jedną z najpiękniejszych stacji w kraju. Tradycyjne, ozdobne płytki przedstawiają obrazy związane z okolicą: pracę w winnicy i krajobrazy regionu.

Sanktuarium Matki Boskiej Uzdrowicielki

Ze słynnego Pesa de Régua przemieszczając się na drugą stronę rzeki łatwo można dotrzeć do Lamego, miejscowości, znanej z barokowego Sanktuarium Matki Boskiej Uzdrowicielki. Sanktuarium słynie z prowadzących do niego, imponujących schodów z 686 stopniami, które wiodą na sam szczyt wzgórza. Wrażenie robi tam nie tylko barokowa świątynia, ale też otaczający ją, mistyczny las, porastający całe wzniesienie i tworzący Park Santo Estevão.

Oprócz samego sanktuarium, które warto poznać od środka, koniecznie zwróćcie uwagę na znajdujący się przy wejściu grób założyciela sanktuarium, kanonika José Teixeira Pinto, zmarłego w 1784 roku, a także stojącą obok, piękną granitową fontannę. Długą wspinaczkę na górę łagodzą interesujące rzeźby, którym dobrze jest przyjrzeć się nieco dłużej. Niektóre z poziomów wzbogaca fontanna Pelikana, mała, XVI-wieczna kaplica czy widoczny na wielu zdjęciach 22-metrowy obelisk, ozdobiony i podtrzymywany przez mitycznych Atlantów, wznoszący się pośrodku monumentalnej misy z wodą.

Najlepsze punkty widokowe w dolinie Douro

Zwiedzając dolinę Douro koniecznie zajrzeć trzeba na niektóre punkty widokowe
Zwiedzając dolinę Douro koniecznie zajrzeć trzeba na niektóre punkty widokowe

Bez względu na wybrany sposób podróży, odkrywaniu Doliny Douro zawsze towarzyszą widoki jak z bajki. Istnieje jednak kilka punktów, które wśród zwiedzających cieszą się szczególną popularnością. Jednym z nich jest z pewnością Casal de Loivos, balkon umieszczony nad Pinhão, który oprócz wioski zapewnia piękny widok wijącej się w literę „s” rzeki Douro. Koniecznie poszukajcie także Quinta do Noval, posiadłości, która dzięki swojej uprzywilejowanej lokalizacji i doskonale widocznej geometrii winnic, pozostaje wizytówką Douro. Znane w okolicy są także São Leonardo da Galafura, punkt widokowy znajdujący się w pobliżu miejscowości Régua czy São Salvador do Mundo, będący celem wielu pielgrzymek.

Zwiedzanie Doliny Douro pociągiem

Większość tych, którzy planują zwiedzanie Douro pociągiem zaczyna podróż w pobliskim mieście Porto. Tam korzystając z dworca kolejowego São Bento, wsiąść można w krajobrazową linię kolejową. Linia Douro, dająca wiele perspektyw na najbardziej malowniczą dolinę w Portugalii, powstała już na początku XX wieku. Atrakcją przy tym sposobie odkrywania zakątków doliny jest sam pociąg, bo stare lokomotywy i wagony przypominają o tym, jak wiekowa jest linia kolejowa, zapewniająca połączenie między miejscowościami położonymi w obrębie rzeki. Trasa kolejowa obiega region Douro wzdłuż rzecznej wstęgi, od stacji Régua do Tua i rzecz jasna oferuje po drodze niezwykłą panoramę doliny rzeki Douro. Pociąg zatrzymuje się także na słynnej stacji w Pinhão.

WARTO WIEDZIEĆ: Bilety na pociąg oraz na inne środki lokomocji możesz zarezerwować na stronie Omio.

Pociągi linii Douro odjeżdżają ze stacji kolejowej São Bento w centrum Porto
Pociągi linii Douro odjeżdżają ze stacji kolejowej São Bento w centrum Porto

Dolina Douro z pokładu statku

Z sąsiadującego z Porto miasta Vila Nova de Gaia co chwilę odpływają mniejsze i większe łodzie, zabierające pasażerów w podróż po niezwykłej dolinie rzeki Douro. Możliwość oglądania zboczy doliny, które porastają pola uprawne z poziomu rzeki daje zupełnie inną perspektywę całego krajobrazu Alto Douro. Taki sposób zwiedzania będzie idealny dla miłośników wina, bo często rejsy to nie tylko obserwacja otoczenia Doliny Douro, ale także tematyczne posiłki i degustacje win na pokładzie statku czy łodzi.

CIEKAWOSTKA: Podróż rzecznym szlakiem nawiązuje także w pewien sposób do historii Douro. Do końca XIX wieku rzeka była nie tylko wielką drogą dojazdową do interioru Portugalii, ale także jedynym sposobem na transport wina porto w dół rzeki. Trasę tę mogła jednak pokonać jedynie łódź rabelo, specjalnie przygotowana do skomplikowanych manewrów łódź, która dziś stanowi jeden z głównych symboli miasta Porto. Dziś także właśnie tego typu łódka może być Waszym transportem po fascynującej rzece Douro.

Zwiedzanie Douro samochodem

Dolinę rzeki Douro najlepiej jest jednak poznać samochodem. To najłatwiejszy sposób, by oprócz zniewalających widoków na dolinę Douro Superior dokładnie poznać także małe urokliwe miasteczka i móc zatrzymać się na praktycznie każdym punkcie widokowym. Jadąc północnym brzegiem rzeki Douro, oprócz Peso da Régua przystanek warto zrobić w słynnym Pinhão, a poruszając się po południowej stronie doliny, standardowe przystanki w miasteczkach i punktach widokowych warto wzbogacić o wizytę w imponującym zamku Numão.

WARTO WIEDZIEĆ: Samochód na wakacje możesz wynająć w atrakcyjnej cenie w serwisie RentalCars.

A jeśli opcja zwiedzania samochodem nie jest dla Was odpowiednia i szukacie czegoś naprawdę wyjątkowego, Douro możecie zobaczyć także z powietrza. Istnieje możliwość odbycia wycieczki krajoznawczej helikopterem, który wylatując z Porto pozwala uczestnikom zobaczyć historyczne centrum miasta z lotu ptaka oraz napawać się niecodzienną perspektywą zielonych winnic wokół Douro. Bilety na tego typu wycieczki znajdziesz tutaj.

Dolina rzeki Douro z lotu ptaka
Dolina rzeki Douro z lotu ptaka

Coś więcej niż Dolina Rzeki Douro – Piwnice z winem

Rzeka Douro oddziela Porto od sąsiedniego Vila Nova de Gaia. To właśnie stamtąd odpływa większość rejsów po dolinie Douro, i to także tam biegiem rzeki Douro dociera większość beczek słynnego wina. Będąc w Vila Nova de Gaia warto zatrzymać się w jednej ze znajdujących się przy głównej promenadzie piwnic wina porto. Taka wizyta to wręcz obowiązkowe uzupełnienie wycieczki po Dolinie Rzeki Douro, bo wszyscy są zaciekawieni tym, co dzieje się ze skąpanymi w słońcu winogronami po tym, jak trafią do beczek. Jeśli tam wstąpicie, o winie porto przeczytać będziecie mogli w wielu broszurach informacyjnych, ale ci, którzy zdecydują się na wizytę we wnętrzu jednej z piwnic, otrzymają jeszcze większą dawkę ciekawostek. Wizyta odbywa się w formie wycieczki, podczas której wykwalifikowany przewodnik opowiada o historii wina, procesie jego wytwarzania, o Dolinie Douro oraz o klasyfikacji winnic. Wreszcie właśnie podczas tej wycieczki zobaczyć można leżakujące beczki z winem oraz skorzystać z degustacji najwspanialszego wina Portugalii.

Hotele w Porto


Inne atrakcje w Portugalii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Portugalii:
DystryktAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
LizbonaAtrakcje w Lizbonie: Oceanarium w Lizbonie, Stadion w Lizbonie (Estádio da Luz), Zamek św. Jerzego, Klasztor Hieronimitów, Panteon Narodowy w Lizbonie, Muzeum Skarbu Królewskiego, Katedra w Lizbonie, Muzeum Narodowe Azulejo, Kolejka linowa w Lizbonie, Zoo w Lizbonie, Wieża Belém, Pałac Narodowy Ajuda, Immersivus Gallery Lizbona, Fundacja Calouste Gulbenklain, Arco de Rua Augusta, Kultowe tramwaje w Lizbonie, Centrum interpretacji historii dorsza, Pilar 7 Bridge Experience, Narodowe Muzeum Powozów, Portugalska Szkoła Sztuki Jeździeckiej, Klasztor Carmo, Muzeum Berardo Collection, Muzeum Fado. Pozostałe atrakcje w dystrykcie Lizbony: Pałac i Park Monserrate, Pałac Narodowy Pena, Castelo dos Mouros, Quinta da Regaleira, Sintra Myths and Legends Interactive Center, Pałac Narodowy w Mafrze, Pałac Królewski i ogrody w Queluz, Dino Parque Lourinhã, Park naturalny Sintra-Cascais, Klasztor Kapucynów w Colares, Pałac Narodowy w SintrzeCiekawe miasta: Lizbona, Sintra, Mafra, Queluz, Lourinhã
PortoAtrakcje w Porto: Stadion w Porto (Estadio de Drago) i muzeum FC Porto, Palacio de Bolsa, World of Discoveries, Magiczny ogród Alice Porto, Galeria Immersivus, The Chocolate Story Museum, Museu do Vitral, Serralves Foundation, Muzeum Tkanin i Mody, Jaskinie Calem, Jaskinie Pocas, Piewnice Burmester, Pawilon wodny, Planer Cork, The Bridge Collection, SEA LIFE Porto, Katedra w Porto, Kościół i Wieża Kleryków, region winiarski Vila Nova de Gaia, dolina Douro.Ciekawe miasta: Porto
AveiroAtrakcje w Aveiro: Costa Nova, Kanały Aveiro, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Aveiro, Plaża Barra, Farol de Aveiro
BejaAtrakcje w Beja: Katedra w Beja, Muzeum Regionalne w Beja, Zamczysko Castro Verde, Muzeum Regionalne w Castro Verde, Muzeum Archeologiczne w Aljustrel
BragaAtrakcje w Braga: Katedra w Braga, Bom Jesus do Monte, Muzeum Biskupa Castro Monteiro, Jezioro Caniçada, Klasztor Tibães
BragançaAtrakcje w Bragança: Katedra w Braganca, Zamek Bragança, Muzeum Militarne w Bragança, Parque Natural de Montesinho, Muzeum Archeologiczne w Macedo de Cavaleiros
Castelo BrancoAtrakcje w Castelo Branco: Katedra w Castelo Branco, Muzeum Tkaniny w Castelo Branco, Serra da Estrela, Muzeum Etnograficzne w Sertã, Jezioro Cabril
CoimbraAtrakcje w Coimbrze: Badoca Safari Park, Rezerwat przyrody Berlengas
ÉvoraAtrakcje w Évorze: Katedra w Évora, Kaplica Kościelna w Évora, Cromlech Almendres, Akwedukt Água de Prata, Muzeum Archeologiczne w Évorze
FaroAtrakcje w dystrykcie Faro: Jaskinia Benagil, Zoo w Lagos, Sand City Lagoa, region Algarve, Zoomarine w Algarve, Plaża Praia da Marinha, Park Rozrywki MiniGolf, Aquashow Park w Quarteira, Ponta da Piedade, PortimãoCiekawe miasta: Albufeira, Lagos, Lagoa
GuardaAtrakcje w Guardzie: Katedra w Guarda, Parque Natural da Serra da Estrela, Museu da Guarda, Torre de Menagem, Muzeum Regionalne w Gouvei
LeiriaAtrakcje w mieście Leiria: Zamek Leiria, Katedra w Leiria, Plaża Nazaré, Klasztor Batalha, Klasztor Alcobaça
PortoalegreAtrakcje w Portoalegre: Katedra w Portalegre, Muzeum Tapeçaria w Portalegre, Serra de São Mamede, Castelo de Marvão, Muzeum Archeologiczne w Cabeço de Vide
SetúbalAtrakcje w Setúbal: Park Naturalny Arrábida, Klasztor w Alcácer do Sal, Muzeum Archeologiczne w Setúbal, Park Naturalny Sado Estuary, Katedra w Setúbal
Viana do CasteloAtrakcje w Viana do Castelo: Katedra w Viana do Castelo, Serra de Arga, Plaża Cabedelo, Muzeum Regionu Międzynarodowego Viana do Castelo, Muzeum Prowincjonalne Viana do Castelo
Vila RealAtrakcje w Vila Real: Katedra w Vila Real, Klasztor w São Gonçalo, Park Narodowy Peneda-Gerês, Muzeum Archeologiczne w Vila Real, Muzeum Douro
ViseuAtrakcje w Viseo: Katedra w Viseu, Muzeum Grão Vasco, Serra da Estrela, Zamek w Lamego, Casa da Ribeira
SantarémAtrakcje w Santarém: Katedra w Santarém, Most Vasco da Gama, Convento de Cristo, Jezioro Castelo do Bode, Park Narodowy do Tejo, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
 
Region autonomicznyAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AzoryCiekawe miasta: Flores. Wyspy w archipelagu Azorów: Corvo, Faial, Pico, São Jorge, Graciosa, Terceira, São Miguel, Santa Maria
MaderaAtrakcje na Maderze: Kolejka linowa z ogrodu botanicznego, Naturalny Rezerwat Garajau. Miasta na Maderze: Funchal, Machico, Santana, Porto Moniz, Câmara de Lobos. Inne wyspy w archipelagu Madery: Porto Santo
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne