Katedra w Porto

Do Katedry w Porto traficie w poszukiwaniu pięknych widoków, wielkich dzieł architektury, oraz świadectwa historii miasta. Ten królujący nad rzeką Douro budynek to bardzo ważny punkt na liście najważniejszych zabytków Porto oraz jedna z najstarszych świątyń.

Katedra w Porto została wybudowana między końcem XII i początkiem XIII wieku. Charakteryzuje się w przeważającej części gotycko-romańską architekturą, choć pierwotnie królował tam jedynie styl romański. Konstrukcja została rozpoczęta dzięki pierwszemu biskupowi miasta, który nakazał wybudowanie fortecy-kościoła oraz murów obronnych na wzgórzu, na miejscu niewielkiej kapliczki.

Przez lata katedra poddawana była licznym przebudowom i renowacjom, czego efektem jest dzisiejsza mieszanka stylów architektonicznych, jaką reprezentuje. W XIV wieku do kościoła zostały dobudowane charakterystyczne, gotyckie krużganki. XVIII wiek to kolejny okres zmian dla katedry, tym razem przy konstrukcji pojawiają się barokowe zdobienia, których twórcą został architekt Nicolau Nasoni. Od 1993 r. ponownie wszczęto w Katedrze w Porto prace renowacyjne, które związane były głównie z konserwacją obrazów i ołtarzy. Zmiany te były konieczne, abyśmy dziś mogli oglądać najważniejszy kościół miasta w doskonałym stanie.

Architektura katedry w Porto

Katedra w Porto nie musi w żaden sposób udowadniać, że była świadkiem burzliwych lat w historii Portugalii. Świadczy o tym spójny kolaż elementów, pochodzących z różnych nurtów architektonicznych. Masywna forma fortecy i zabudowane, grube mury to pozostałości po jej oryginalnym, romańskim stylu. Pomiędzy dwiema wieżami uwagę zwraca sporych rozmiarów gotycka rozeta nadająca lekkości mocnej fasadzie. Tuż przy wejściu znajdują się kamienne misy ze święconą wodą. Większość barokowych elementów ukrytych jest we wnętrzu katedry. Wśród nich odnajdziecie freski w oknach przy ołtarzu głównym oraz srebrny ołtarz boczny, umieszczony po lewej stronie od wejścia.

Katedra w Porto została wybudowana na planie krzyża łacińskiego. W pierwszej kolejności uwagę zwraca nawa główna, do której prowadzą grube filary. Wszystko za sprawą złoconego ołtarza ozdobionego figurami, kolumnami oraz roślinnymi motywami. Ściany otaczające ołtarz pełne są malowideł wspomnianego wcześniej Nicolau Nasoniego. W Katedrze w Porto możecie też podziwiać XX oraz XIX wieczne organy i wyjątkowe ikony, między innymi najsłynniejsze reprezentacje Matki Boskiej z Vandomy oraz Matki Boskiej z Silvy.

Oprócz samego budynku katedry koniecznie zajrzyjcie na zachwycające, gotyckie, granitowe krużganki, powstałe z szesnastu łuków wspartych na udekorowanych roślinnymi motywami kolumnach. Uwagę przyciągają też azulejos, które zdobią ściany przy krużgankach. Wśród nich znajduje się też 7 dużych paneli, przedstawiających scenę z biblijnej Pieśni nad Pieśniami.

Możecie też odwiedzić zakrystię z pięknymi freskami, ale największe wrażenie zrobi na Was prawdopodobnie Kaplica św. Wincentego. To tam pochowani zostali niektórzy z poprzednich biskupów miasta. Kaplica skrywa również wyjątkowe krzesło z XVII wieku, które przedstawia sceny biblijne.

Zwiedzający mogą też podziwiać ponad 200 okazów sztuki sakralnej w przykościelnym skarbcu katedralnym. W trakcie zwiedzania nie przeoczycie też szlachetnych schodów, autorstwa Nasoniego, które prowadzą na górną część krużganka, skąd zobaczyć można między innymi umieszczony tam krucyfiks.

Plac Katedralny i punkt widokowy

Przed katedrę w Porto wiedzie turystów nie tylko sam kościół, ale także Plac Katedralny, tak zwany Terreiro da Sé. Ponieważ świątynię wybudowano w najwyższym punkcie miasta, katedra widoczna jest nawet z przeciwnego brzegu rzeki. Plac nie tylko oferuje niezwykły widok majestatycznej budowli, jest też jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych. Zobaczycie stamtąd nie tylko panoramę rzeki Douro, ale także całego miasta. W samym centrum placu znajduje się pręgierz z 1945 r., zwieńczony wyrzeźbioną koroną. Ze względu na dużą obecność turystów, to miejsce przyciąga też wielu muzyków, którzy umilają czas podziwiającym panoramę Porto osobom.

Informacje praktyczne

Katedra w Porto na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY