Strona głównaAtrakcje w PortugaliiZabytki w PortugaliiArco da Rua Augusta - Łuk Triumfalny w Lizbonie

Arco da Rua Augusta – Łuk Triumfalny w Lizbonie

A gdyby tak mieć Lizbonę u stóp? To marzenie jest całkiem realne, gdy dotrzecie na taras widokowy jednej z najsłynniejszej budowli w stolicy Portugalii.

Arco da Rua Augusta, lizboński łuk triumfalny, wzniesiono, by upamiętnić siłę i nieugięcie stolicy, odrodzonej po tragicznym w swoich skutkach trzęsieniu ziemi z 1755 roku. Szybko po tym wydarzeniu postanowiono wybudować budynek ku chwale Portugalczyków, jednak dzisiejsza wersja łuku powstała dopiero w latach 70. XIX wieku.

Taras widokowy znajdujący się na jego szczycie został natomiast otwarty dla zwiedzających dokładnie 9 sierpnia 2013 roku i jest jednym z najciekawszych punktów widokowych w Lizbonie.

Architektura Łuku Triumfalnego w Lizbonie

Oprócz rozmiarów łuku imponujące są też jego zdobienia. Wśród wykutych w kamieniu ozdób znajdziecie między innymi motywy roślinne i herb Portugalii. Największą uwagę przyciągają jednak rzeźbione postaci, w szczególności trzy największe, znajdujące się na samym szczycie. Te rzeźby autorstwa Célestina Anatole Calmelsa to personifikacja Chwały, koronującej znajdujące się po jej dwóch stronach Umysł i Męstwo. Łaciński podpis wskazuje na to, że są to uosobienia „cnót tych największych”, czyli portugalskiego narodu.

Pozostałe posągi, widoczne nieco niżej, wykonane zostały przez Victora Bastosa i przedstawiają istotne dla dziejów Portugalii postaci historyczne, takie jak żeglarz i odkrywca, Vasco da Gama, generał Nuno Álvares Pereira, czy znany polityk Marquês de Pombal.

Arco da Rua Augusta, lizboński łuk triumfalny, wzniesiono, by upamiętnić siłę i nieugięcie stolicy.
Lizboński łuk triumfalny wzniesiono, by upamiętnić siłę i nieugięcie stolicy Portugalii

Taras widokowy

Jeśli interesują Was ciekawostki dotyczące powstawania Arco da Rua Augusta, na szczycie Łuku Triumfalnego znajdziecie Salę Zegarową, a w niej wystawę, która pokazuje krok po kroku historię konstrukcji łuku. Główną atrakcją tarasu widokowego są jednak roztaczające się wokół widoki. Z każdej strony czekają na Was wyjątkowe panoramy. Zobaczycie stąd tak charakterystyczne miejsca, jak: Plac Handlowy, rzekę Tag, ruchliwą, pełną życia ulicę Augusta, a nawet katedrę i zamek św. Jerzego.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Arco da Rua Augusta najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: R. Augusta 2, 1100-053 Lisboa, Portugalia
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 10:00-19:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Arco da Rua Augusta na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY