Strona głównaPeruLaguna Humantay - Niesamowite górskie jezioro w Peru

Laguna Humantay – Niesamowite górskie jezioro w Peru

Święte jezioro Humantay, ukryte w samym sercu Andów, stało się ważnym celem podróży tysięcy turystów i miłośników pieszych wędrówek oraz fotografii. Nie bez powodu. Przepięknym widokom i pejzażom towarzyszą wielowiekowe wierzenia rdzennej ludności, o których warto wiedzieć podczas wycieczki.

Humantay to peruwiańskie jezioro ulokowane na wysokości 4200 m n.p.m. w paśmie górskim Vilcabamba. Otaczają je andyjskie szczyty – Salkantay oraz Humantay (od którego wywodzi się nazwa tego zbiornika wodnego). Uważa się je za jedno z najpiękniejszych i najświętszych jezior w okolicach Cuzco (Peru). Od tego miasta dzieli je około 140 kilometrów.

Święte jezioro

Ze względu na bliskość wielkiej góry Salkantay, jezioro Humantay było i nadal jest uważane za miejsce święte. „Apus” pełnili funkcję duchowych obrońców Inków. Ta prekolumbijska cywilizacja miała w zwyczaju składać ofiary, aby ich uhonorować i prosić o przewodnictwo oraz ochronę. Lokalna ludność kontynuuje tradycje swoich przodków i z tego właśnie powodu absolutnie zabroniona jest kąpiel w tym zbiorniku wodnym. Aby okazać wdzięczność za dobroć i opiekę Pachamamy – Matki Ziemi, odwiedzający jezioro mogą złożyć jej ofiarę poprzez wręczenie liści koki oraz zbudowanie wieżyczki z kamieni.

Legenda o powstaniu jeziora Humantay

Narodziny laguny są ściśle związane z legendą o braciach Ausangate i Salkantay. Niegdyś postanowili udać się w nieznane krainy, aby zakończyć głód oraz suszę. Ten pierwszy wybrał się na południe, gdzie znalazł żywność, którą wysłał do Cuzco. Z kolei Salkantay skierował się na północ i podobnie jak jego brat odnalazł zapasy oraz coś jeszcze – miłość. 

Krystaliczna woda jeziora Humantay
Krystaliczna woda jeziora Humantay

Jednak związek Salkantaya z boginią Weroniką nie zakończył się szczęśliwie, gdyż bracia musieli wrócić do Cuzco, aby mieszkańcom miasta już nigdy więcej nie zabrakło wody. Ausangate i Salkantay zostali przemienieni w szczyty górskie pokryte śniegiem, które do dziś zaopatrują dawną stolicę Imperium Inków w wodę. Smutek Salkantaya był tak wielki, iż z łez przez niego wylanych narodziło się jezioro, a zniewalający kolor wody odzwierciedla autentyczność jego uczuć.

Laguna Humantay
Laguna Humantay

Klimat 

W wyżej położonych partiach Peru wyróżnia się dwie pory roku – deszczową (od listopada do marca) i suchą (od kwietnia do października). Warto wspomnieć, że pora sucha w większym stopniu sprzyja cieszeniu się tym cudem natury, ponieważ podczas trwania pory deszczowej trekking ku jezioru Humantay staje się trudniejszy z powodu błotnistych szlaków. Przed wędrówką zalecana jest wcześniejsza aklimatyzacja, chociażby w Cuzco, które znajduje się około 3300 metrów nad poziomem morza.

Informacje praktyczne

Laguna Humantay na mapie

Odkryj Peru

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY