Strona głównaChileMuzeum Pablo Nerudy

Muzeum Pablo Nerudy

W 1937 roku po powrocie z Europy Pablo Neruda szukał wytchnienia od zgiełku miasta i nowego źródła inspiracji. Rok później zakupił posiadłość na chilijskim wybrzeżu Oceanu Spokojnego, w której obecnie znajduje się poświęcone mu muzeum. 

Muzeum Pablo Nerudy zlokalizowane jest w gminie El Quisco (region Valparaíso), w rezydencji, którą sam poeta nazwał „Casa de Isla Negra”, czyli „Dom na Czarnej Wyspie”. Nie chodzi jednak o wyspę w dosłownym znaczeniu tego słowa. Jest to metafora, która wzięła się od koloru okolicznych skał. Najprawdopodobniej nie bez znaczenia był też fakt, że artysta mógł się tam też odizolować się od świata i spokojnie tworzyć. 

Kilka słów o poecie

Choć urodził się jako Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Basoalto 12 lipca 1904 roku w mieście Parral, to cały świat zna go pod pseudonimem Pablo Neruda. Do najwybitniejszych dzieł tego chilijskiego poety zalicza się takie tytuły jak: „Dwadzieścia wierszy o miłości i jedna pieśń rozpaczy”, „Pieśń powszechna”, oraz „Pobyt na Ziemi”. Ukoronowaniem pracy mistrza była zdobyta w 1971 roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury.

Widok na wybrzeże z jednego z chilijskich domów Pabla Nerudy
Widok na wybrzeże z jednego z chilijskich domów Pabla Nerudy

Zwiedzanie Muzeum Pablo Nerudy

Fundacja Pablo Nerudy powstała w 1986 roku zgodnie z ostatnią wolą i testamentem wdowy po poecie – Matilde Urrutia. Instytucja za cel obrała promowanie oraz ochronę artystycznej spuścizny poety. Obecnie fundacja dysponuje trzema domami noblisty, które zostały przekształcone w muzea: „La Chascona”, „La Sebastiana” a także „Isla Negra”. Wygląd tego ostatniego w szczególny sposób wyraża zamiłowanie poety do oceanu. Stało się tak za sprawą wieloletniej pracy zaufanych architektów. Najpierw był to Germán Rodríguez Arias, a w kolejnych latach Sergio Soza. Wąskie korytarze, strome schody i duże okna z doskonałym widokiem na Ocean Spokojny tworzą przestrzeń, która przypomina wnętrze statku.

W „Domu na Czarnej Wyspie” powstało wiele utworów literackich (między innymi „Pieśń powszechna”). Pablo Neruda zgromadził tam również większość swojego księgozbioru. Eksponaty zebrane w muzeum podkreślają fascynację pisarza bezkresnym oceanem. Mowa tutaj o aflastonach (ozdobne rzeźby umieszczane na dziobach statków), replikach żaglówek, mapach morskich, statkach w butelkach, czy muszlach. Zwiedzającym prezentowane są również kolekcje masek, butów, fajek oraz butelek o zadziwiających kształtach. Zgodnie z wolą poety, którą wyraził w jednym z utworów zawartych w „Pieśni powszechnej”, jego grób znajduje się przy „Casa de Isla Negra” tuż nad brzegiem Oceanu Spokojnego.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Muzeum Pablo Nerudy najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Pje. Gonzalito, Isla Negra, El Quisco, Valparaíso, Chile
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz 10:00-19:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Pablo Nerudy na mapie

Odkryj Chile

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY