Strona głównaPeruYucay Museo de Cultura Viva - Andyjska kultura na wyciągnięcie ręki

Yucay Museo de Cultura Viva – Andyjska kultura na wyciągnięcie ręki

Interesuje Was andyjska kultura? W tym miejscu macie szansę na zgłębienie jej tajników w towarzystwie potomków rdzennych mieszkańców Peru.

Yucay Museo de Cultura Viva to muzeum ulokowane w peruwiańskiej miejscowości Yucay (2857 m n.p.m.). Powstało w 2017 roku w celu podtrzymania tożsamości kulturowej rdzennych mieszkańców Peru, którzy chętnie dzielą się z odwiedzającymi swoją wiedzą na temat andyjskich tradycji, kultury i codziennych doświadczeń. Zaznajamiają turystów z praktykami przodków, do których zalicza się: czytanie z liści koki, składanie ofiar Pachamamie – Matce Ziemi, degustacja „chicha” (napoju ze sfermentowanej kukurydzy). Całe muzeum podzielone jest na kilka centrów interpretacji dziedzictwa, które są opisane w dalszej części tego artykułu.

CIEKAWOSTKA: Miłośnicy zwierząt będą mieli okazję zobaczyć w Yucay Museo de Cultura Viva emblematyczne dla tego regionu świata alpaki i lamy.

Miasteczko Yucay

Yucay to dziś niewielkie miasteczko położone w Świętej Dolinie Inków, które niegdyś cieszyło się jednak wielkim uznaniem w oczach prekolumbijskiego ludu. Zostało wybrane jako miejsce zamieszkania władcy Huayna Cápaca, a także Sayri Túpaca.

Yucay charakteryzowało się żyznymi ziemiami oraz przyjemnym klimatem. Właśnie dlatego Inkowie wybudowali tam słynne tarasy rolne, a także pałace dla przedstawicieli swojej elity. Piękne krajobrazy oraz górzysty teren Yucay i jego okolic stanowią idealne miejsce na piesze wędrówki.

Tkactwo 

Tkactwo było jedną z najważniejszych i najwyżej cenionych działalności w imperium Inków, a szacunek do tego rzemiosła przetrwał w Peru do dziś
Tkactwo było jedną z najważniejszych i najwyżej cenionych działalności w imperium Inków, a szacunek do tego rzemiosła przetrwał w Peru do dziś

Tkanie było jedną z najbardziej kluczowych działalności w życiu imperium Inków. Ich stroje odgrywały ważną rolę w sprawach religijnych, społecznych i politycznych. Nie tylko odzwierciedlały one światopogląd jednostki, lecz odzwierciedlały także określoną klasę społeczną. Dzięki nim odczytywano tożsamość danego człowieka oraz przynależność do konkretnej rodziny („ayllu”). ​​​​W tym centrum interpretacji dziedzictwa poznacie techniki tkackie stosowane już w czasach państwa Inków. 

Złotnictwo

Andyjski lud Chimú był szczególnie utalentowany w dziedzinie złotnictwa. Rzemieślnicy opanowali wiele technik, aby móc tworzyć w złocie, srebrze czy miedzi. Technika metalurgiczna tego ludu była tak wyjątkowa, iż ​​Inkowie przenieśli wielu swoich rzemieślników do Cuzco. Tam wykonywali między innymi: złotą i srebrną biżuterię, noże ceremonialne, naczynia, a także maski. Niektóre artefakty przez nich wyprodukowane można podziwiać w Yucay Museo de Cultura Viva.

Rolnictwo

Targ warzywno-owocowy w Yucay
Targ warzywno-owocowy w Yucay

Inkowie zasłynęli z innowacji, które znacznie usprawniły uprawianie roślin na wymagających, górskich terenach. Do jednych z największych osiągnięć zaliczają się tarasy rolne, takie jak te z Moray. Obecnie Peru może poszczycić się produkcją ponad 3500 odmian ziemniaków. Centrum interpretacji rolnictwa czerpie z osiągnięć przodków, zapraszając do poznania tamtejszych technik upraw, odmian ziemniaków, kukurydzy i komosy ryżowej.

Architektura 

Inkowie potrafili używać materiałów, które pasowały do warunków klimatycznych i terenowych, co stanowiło nie lada wyzwanie. Architekci korzystali głównie z suszonych cegieł lub kamienia. Obecnie w miejscowości Yucay, a także w Świętej Dolinie Inków nadal stosuje się budowlane techniki przodków, które możecie odkryć, odwiedzając tę część muzeum.

Gastronomia 

„Chicha” to napój przodków wytwarzany od czasów preinkaskich i spożywany na całym terytorium Peru. Jego użycie było głównie ceremonialne – napój spożywano podczas świąt kultur osiadłych w kraju. Kronikarze pozostawili świadectwa tradycji dawnych ludów, według których można dostrzec państwowe i społeczne znaczenie kukurydzy. Była ona świętą rośliną w pełnym znaczeniu tego słowa. Yucay Museo de Cultura Viva daje możliwość skosztowania tego napoju. 

Informacje praktyczne

Yucay Museo de Cultura Viva na mapie

Odkryj Peru

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY