Strona głównaPeruAtrakcje w PeruYucay Museo de Cultura Viva - Andyjska kultura na wyciągnięcie ręki

Yucay Museo de Cultura Viva – Andyjska kultura na wyciągnięcie ręki

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Interesuje Was andyjska kultura? W tym miejscu macie szansę na zgłębienie jej tajników w towarzystwie potomków rdzennych mieszkańców Peru.

Yucay Museo de Cultura Viva to muzeum ulokowane w peruwiańskiej miejscowości Yucay (2857 m n.p.m.). Powstało w 2017 roku w celu podtrzymania tożsamości kulturowej rdzennych mieszkańców Peru, którzy chętnie dzielą się z odwiedzającymi swoją wiedzą na temat andyjskich tradycji, kultury i codziennych doświadczeń. Zaznajamiają turystów z praktykami przodków, do których zalicza się: czytanie z liści koki, składanie ofiar Pachamamie – Matce Ziemi, degustacja „chicha” (napoju ze sfermentowanej kukurydzy). Całe muzeum podzielone jest na kilka centrów interpretacji dziedzictwa, które są opisane w dalszej części tego artykułu.

CIEKAWOSTKA: Miłośnicy zwierząt będą mieli okazję zobaczyć w Yucay Museo de Cultura Viva emblematyczne dla tego regionu świata alpaki i lamy.

Miasteczko Yucay

Yucay to dziś niewielkie miasteczko położone w Świętej Dolinie Inków, które niegdyś cieszyło się jednak wielkim uznaniem w oczach prekolumbijskiego ludu. Zostało wybrane jako miejsce zamieszkania władcy Huayna Cápaca, a także Sayri Túpaca.

Yucay charakteryzowało się żyznymi ziemiami oraz przyjemnym klimatem. Właśnie dlatego Inkowie wybudowali tam słynne tarasy rolne, a także pałace dla przedstawicieli swojej elity. Piękne krajobrazy oraz górzysty teren Yucay i jego okolic stanowią idealne miejsce na piesze wędrówki.

Tkactwo 

Tkactwo było jedną z najważniejszych i najwyżej cenionych działalności w imperium Inków, a szacunek do tego rzemiosła przetrwał w Peru do dziś
Tkactwo było jedną z najważniejszych i najwyżej cenionych działalności w imperium Inków, a szacunek do tego rzemiosła przetrwał w Peru do dziś

Tkanie było jedną z najbardziej kluczowych działalności w życiu imperium Inków. Ich stroje odgrywały ważną rolę w sprawach religijnych, społecznych i politycznych. Nie tylko odzwierciedlały one światopogląd jednostki, lecz odzwierciedlały także określoną klasę społeczną. Dzięki nim odczytywano tożsamość danego człowieka oraz przynależność do konkretnej rodziny („ayllu”). ​​​​W tym centrum interpretacji dziedzictwa poznacie techniki tkackie stosowane już w czasach państwa Inków. 

Złotnictwo

Andyjski lud Chimú był szczególnie utalentowany w dziedzinie złotnictwa. Rzemieślnicy opanowali wiele technik, aby móc tworzyć w złocie, srebrze czy miedzi. Technika metalurgiczna tego ludu była tak wyjątkowa, iż ​​Inkowie przenieśli wielu swoich rzemieślników do Cuzco. Tam wykonywali między innymi: złotą i srebrną biżuterię, noże ceremonialne, naczynia, a także maski. Niektóre artefakty przez nich wyprodukowane można podziwiać w Yucay Museo de Cultura Viva.

Rolnictwo

Targ warzywno-owocowy w Yucay
Targ warzywno-owocowy w Yucay

Inkowie zasłynęli z innowacji, które znacznie usprawniły uprawianie roślin na wymagających, górskich terenach. Do jednych z największych osiągnięć zaliczają się tarasy rolne, takie jak te z Moray. Obecnie Peru może poszczycić się produkcją ponad 3500 odmian ziemniaków. Centrum interpretacji rolnictwa czerpie z osiągnięć przodków, zapraszając do poznania tamtejszych technik upraw, odmian ziemniaków, kukurydzy i komosy ryżowej.

Architektura 

Inkowie potrafili używać materiałów, które pasowały do warunków klimatycznych i terenowych, co stanowiło nie lada wyzwanie. Architekci korzystali głównie z suszonych cegieł lub kamienia. Obecnie w miejscowości Yucay, a także w Świętej Dolinie Inków nadal stosuje się budowlane techniki przodków, które możecie odkryć, odwiedzając tę część muzeum.

Gastronomia 

„Chicha” to napój przodków wytwarzany od czasów preinkaskich i spożywany na całym terytorium Peru. Jego użycie było głównie ceremonialne – napój spożywano podczas świąt kultur osiadłych w kraju. Kronikarze pozostawili świadectwa tradycji dawnych ludów, według których można dostrzec państwowe i społeczne znaczenie kukurydzy. Była ona świętą rośliną w pełnym znaczeniu tego słowa. Yucay Museo de Cultura Viva daje możliwość skosztowania tego napoju. 

Informacje praktyczne

  

Pozostałe atrakcje w Peru

RodzajNazwa
Atrakcje i zabytkiMachu Picchu, Święta Dolina Inków, Ruiny Sacsayhuaman, Laguna Humantay, Yucay Museo de Cultura Viva, Dzielnica San Blas w Cuzco, Góry Palcoyo, Kopalnia soli w Maras, Laguna Huaypo, Stanowisko archeologiczne Pachacámac, Góra Huayna Picchu, Jezioro Titicaca, Tęczowa góra Vinicunca, Kanion Colca, Rysunki z Nazca, Katedra w Cuzco, Muzeum Złota i Broni w Limie
Miasta i wyspyLima, Cuzco, Wyspy Palomino, Wyspy Ballestas, Wyspa Amantani, 
 

Podstawowe informacje o Peru

Stolica:Lima
Język:Hiszpański
Waluta:Nowy Sol Peruwiański (SOL)
Religia:Katolicyzm

 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne