Atrakcje w Lizbonie

Wśród położonych na siedmiu wzgórzach miast, obok Rzymu znajduje się także Lizbona, stolica oraz największe miasto Portugalii.

Jej bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. Warto wrzucić to miasto na swoją listę miejsc do odwiedzenia. Szczególnie gdy wziąć pod uwagę ilość ciekawych miejsc i zabytków, jakie ma ono do zaoferowania. Na liście poniżej znajdziecie najlepsze atrakcje w Lizbonie, które pomogą Wam zorganizować wyjazd marzeń. Zapraszam w podróż!

Atrakcje w Lizbonie

Oceanarium w Lizbonie

Oceanarium w Lizbonie
Oceanarium w Lizbonie

Jeśli obawiacie się, że Wasze pociechy będą znudzone zwiedzaniem Oceanarium w Lizbonie jest idealnym dowodem na to, że dzieci również mogą być zachwycone pobytem w stolicy Portugalii. Ten obiekt, położony w Parku Narodów, pozwoli wam zaobserwować z bliska podwodne życie zarówno ryb jak i płazów, ssaków czy roślin. Akwarium główne, mieszczące aż 5 milionów litrów słonej wody, możecie obserwować z poziomu dwóch kondygnacji, co gwarantuje, że nie przegapicie żadnego z jego mieszkańców. Zbiornik ten otoczony jest czterema pozostałymi, z których każdy imituje inny ocean oraz jego ekosystem. Z pewnością nie wyjdziecie z tego magicznego miejsca bez dziesiątek zdjęć groźnych rekinów, uroczych wydr morskich, zabawnych pingwinków i wielobarwnych koralowców.

Estádio da Luz

Estádio da Luz - Stadion w Lizbonie
Estádio da Luz – Stadion w Lizbonie

Fani piłki nożnej zdecydowanie nie mogą obyć się bez wizyty na Estádio da Luz, stadionie klubu piłkarskiego Sport Lisboa e Benfica. Ten obiekt sportowy, przez najbardziej zagorzałych fanów nazywany Katedrą, został wybudowany w 2003 roku a jego trybuny pomieszczą aż 65 tys. kibiców. Zwiedzanie umożliwi gościom takie atrakcje jak spacer po boisku, wstęp do pokoju konferencyjnego oraz wejście do muzeum Benfica. Odkryje ono przed wami między innymi gablotę z pucharami oraz pozwoli skorzystać z symulatora dnia meczowego. Na stadionie do dyspozycji zwiedzających znajduje się także kompleks basenów, restauracja z widokiem na boisko oraz oficjalny sklep klubu piłkarskiego, który bogactwem swojego asortymentu z pewnością nie zawiedzie nawet największych entuzjastów.

Zamek świętego Jerzego

Zamek św. Jerzego w Lizbonie
Zamek św. Jerzego w Lizbonie

Zamek świętego Jerzego (port. Castelo de São Jorge) dzięki swojemu niezwykłemu położeniu stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych miasta. Zdecydowanie nie możecie go jednak traktować jedynie w tej kategorii, gdyż zamek sam w sobie odkrywa także historyczne dzieje Lizbony. Pierwotnie stanowiła ona fortecę arabską, jednak już w XII wieku budowla została zdobyta przez pierwszego króla Portugalii, Alfonso Henriquez. Ten jedenastowieczny zamek do dziś zachował swoje jedenaście wież oraz ornamenty zdobiące fortyfikacje świadczące o obecności Arabów na tych terenach. Oprócz zwiedzania samego zamku nie zapomnijcie zatrzymać się na stanowisku archeologicznym i poświęcić chwili na spokojny spacer po zamkowych ogrodach wśród kaczek i pawi.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie, Portugalia
Klasztor Hieronimitów w Lizbonie, Portugalia – Atrakcje z Lizbonie

Wpisany na listę UNESCO w 1983 roku Klasztor Hieronimitów (port. Mosteiro dos Jerónimos) został wybudowany, by upamiętnić powrót Vasco da Gamy z Indii. Potwierdzeniem tego są między innymi elementy dekoracyjne, nawiązujące do morskiej żeglugi. Co ciekawe, klasztor został wybudowany na ruinach kapliczki, w której to Vasco da Gama oraz jego załoga modlili się przed wypłynięciem w rejs. Oprócz samego klasztoru na pewno zachwyci Was też manueliński kościół znajdujący się tuż przy konwencie. Warto również zajrzeć do znajdującego się w jednym ze skrzydeł klasztoru Narodowego Muzeum Archeologii. Fani najdawniejszej historii nie będą zawiedzeni, gdyż to najważniejsza kolekcja archeologiczna w całej Portugalii.

Panteon Narodowy

Panteon Narodowy w Lizbonie, Portugalia
Panteon Narodowy w Lizbonie, Portugalia – Atrakcje z Lizbonie

Ten widoczny z daleka dzięki swojej charakterystycznej kopule Panteon Narodowy w Lizbonie został skonstruowany jako kościół świętej Engracii. Jednak to miejsce już od początków XX wieku stanowi upamiętnienie najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych ojczyźnie Portugalczyków. Budynek oddaje hołd między innymi Amalii Rodrigues, wybitnej śpiewaczce fado; cieszącemu się światową sławą odkrywcy, Vasco da Gamie czy Luisowi de Camôes, najwybitniejszemu, portugalskiemu, renesansowemu poecie. Poza wnętrzem Panteonu punktem obowiązkowym zwiedzania powinno być wejście na jego szczyt, gdzie z olbrzymiego tarasu rozpościera się malownicza panorama dzielnicy Alfama.

Muzeum Skarbu Królewskiego

Muzeum Skarbu Królewskiego w Lizbonie
Muzeum Skarbu Królewskiego w Lizbonie

Królewskie klejnoty, dekoracje, brylanty, złoto i diamenty… to wszystko zobaczycie z bliska na wystawie, jaką oferuje Muzeum Skarbu Królewskiego. Ta unikatowa kolekcja podzielona jest na aż 11 sekcji. Bardzo ważną kwestią jest tam oczywiście prezentacja ponad tysiąca kosztowności, w tym wartościowych zdobyczy kolonialnych oraz autentycznych królewskich koron, ale muzeum nie ma na celu podkreślania ich artystycznej czy symbolicznej wartości. Prezentuje za to ich praktyczne użycie, ceremonie, jakie były z nimi związane a nawet sposób w jaki były wykorzystywane w celach propagandy. Cały obiekt dzięki użyciu nowych technologii jest wyjątkowo interaktywny i zbliża teraźniejszość i przeszłość w sposób bardzo atrakcyjny dla zwiedzających.

Katedra Sé w Lizbonie

Katedra Sé - Atrakcje w Lizbonie
Katedra Sé – Atrakcje w Lizbonie

Opisując najciekawsze atrakcje w Lizbonie, nie można pominąć majestatycznej Katedry Sé, najważniejszego i najstarszego kościoła stolicy. Mając na uwadze liczne rekonstrukcje, świątynia łączy w sobie różne style architektoniczne, jednak zdecydowanie dominują tam elementy stylu romańskiego. Świadczą o tym miedzy innymi rzucające się w oczy dwie masywne wieże i znajdująca się po środku rozeta. Mając na uwadze to, jak Kościół cudem wyszedł bez szwanku z trzęsienia ziemi w 1531 r. przez wielu uznawany jest za symbol oporu i wytrzymałości Portugalczyków. Dla mieszkańców Lizbony jest także szczególnym miejscem, ze względu na przechowywane w tamtejszym skarbcu relikwie św. Wincenta, patrona archidiecezji.

Muzeum Narodowe Azulejo

Muzeum Azulejo w Lizbonie
Muzeum Azulejo w Lizbonie

Nie ulega wątpliwości, że jednym z pierwszych skojarzeń jakie przywołuje Portugalia są kolorowe, często niebieskie, dekoracyjne płytki, czyli azulejos. Muzeum Azulejo to miejsce które pozwala odwiedzającym prześledzić historie tych słynnych, tradycyjnych, małych dzieł sztuki od XV wieku do dnia dzisiejszego. Muzeum znajduje się w dawnym, szesnastowiecznym konwencie Matki Boskiej, tak wiec już sam budynek jest bardzo atrakcyjny dla turystów. Wystawa główna opowiada całą historię stolicy posługując się tą tradycyjną techniką dekoracyjną. Co ciekawe znajdziemy tam nie tylko portugalskie azulejos, ale także hiszpańskie, angielskie czy holenderskie.

Kolejka linowa w Lizbonie

Interesują Was atrakcje w Lizbonie, które pozwalają spojrzeć na miasto z innej perspektywy?Będąc w Parque das Nações obowiązkowo skorzystajcie z przejazdu kolejką linową, która pozwoli napawać się widokami, jakich nie uświadczycie nigdzie indziej. Kolejka łącząca wierzę Vasco da Gama oraz Oceanarium istnieje tam od 1998 roku i została wybudowana na Ekspozycję Universal Expo 98. Podczas trwającej od 8 do 12 minut przejażdżki nad rzeką Tajo będziecie mieli okazję zobaczyć niezwykłą panoramę Parku Narodów, dzielnicę Oriente a nawet robiący ogromne wrażenie most Vasco da Gama. To niezwykła okazja by spojrzeć na cały teren Expo 98 z niecodziennej perspektywy.

Zoo w Lizbonie

Zoo w Lizbonie
Zoo w Lizbonie

Stołeczny ogród zoologiczny zachęca do zwiedzania hasłem: „Zobacz cały świat w jeden dzień”. W zależności od tego, w jakiej części zoo w Lizbonie się znajdujecie, poczujecie się jak na afrykańskim safari przyglądając się życiu żyraf i tygrysów; na morskiej wyprawie, wyglądając wesołych delfinów w oceanie czy na obserwacji ornitologicznej, obserwując majestatyczne loty barwnych ptaków Ameryki Południowej. Najmłodsi mogą także nauczyć się wszystkiego o cyklu życia zwierząt hodowlanych. W tym ogrodzie nudy nie odczują ani dorośli ani dzieciaki, ale pamiętajcie, by przeznaczyć na niego sporo czasu, bo zoo liczy ponad 2.000 zwierzaków i blisko 300 gatunków a jego powierzchnia to aż 200.000 m2.

Wieża Belem

Torre de Belem, usytuowana tuż przy ujściu rzeki Tag, została wybudowana jako wieża obronna, by czuwać nad bezpieczeństwem morskiego dostępu do miasta. Z czasem jednak przekształciła się w centrum celnictwa i latarnię morską. Na taras widokowy znajdujący się na samym szczycie wieży prowadzą wąskie schody przechodzące przez pięć kondygnacji. Choć wnętrze wieży jest dość pustawe, zdecydowanie rekompensuje to przepych dekoracji znajdujących się na fasadzie. Kamienne zdobienia upamiętniają morskie podboje, a wśród nich znajduje się pierwsze w Europie rzeźbiarskie przedstawienie nosorożca.

Pałac Narodowy Ajuda

Mimo, że został stworzony by być królewską siedzibą, Palácio Nacional de Ajuda już od roku 1910 pełni funkcje muzeum, które wprowadza swoich gości w tajniki królewskiego życia w XIX wieku. Neoklasycystyczny budynek zachwyca nie tylko bogatymi zdobieniami i wyjątkowo drobiazgowymi posągami, pozwala też przyjrzeć się z bliska używanym niegdyś meblom, przedmiotom użytku codziennego, czy żyrandolom. Nie brak także okazów dzieł sztuki, licznych malowideł, rzeźb i ceramiki. Obecnie w Pałacu odbywają się najważniejsze ceremonie z udziałem Prezydenta Portugalii. Jest to to także siedziba Biblioteki Narodowej Ajuda, Ministerstwa Kultury oraz wspominanego wcześniej Muzeum Skarbu Królewskiego.

Galeria Immersivus w Lizbonie

Galeria Immersivus w Lizbonie była drugą, zaraz po tej w Porto, która powstała w Portugalii by wzbogacić ofertę kulturalną kraju. To wyjątkowe centrum, dzięki połączeniu sztuki oraz technologii pozwala zwiedzającym doświadczyć kunsztu w sposób, jakiego ciężko doznać w jakimkolwiek innym miejscu. Galeria przedstawia dzieła związane z danym tematem wystawy w sposób cyfrowy, pozwalając gościom na uczucie podziwiania obrazów z samego ich wnętrza. Poruszając się, mają oni okazję czerpać inspirację z każdej możliwej perspektywy, odkrywając na nowo nawet najbardziej im znane kompozycje.

Fundacja Calouste Gulbenkian

Za nazwą fundacji kryje się oczywiście nazwisko jego założyciela, Calouste Sarkis Gulbenkiana, niemieckiego filantropa zamieszkującego Lizbonę w latach 1942-1955. Jej głównym celem jest poprawianie jakości życia ludzi za pomocą sztuki, muzyki, nauki oraz edukacji. Fundacja Calouste Gulbenkian jest domem dla prywatnej kolekcji artystycznej założyciela oraz Centrum Sztuki Współczesnej, którego eksponaty również można tam podziwiać. Działa tu też chór, orkiestra, archiwum, biblioteka sztuki oraz instytut badań naukowych. Część aktywności organizowana jest w urokliwym ogrodzie, który pozwala na chwilę odpocząć od zgiełku wielkiego miasta.

Arco de Rua Augusta

Ten łuk triumfalny choć nie utrzymuje swojej pierwotnej wersji, wciąż spełnia swoją oryginalną ideę upamiętniania odnowy i odbudowy Lizbony po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 1755. Ten monument zwieńcza ogromny posąg kobiety będącej alegorią chwały, a ozdabiają go rzeźby ważnych portugalskich postaci historycznych. Najwyższa część łuku w 2013 roku została udostępniona jako punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na rzekę, Katedrę Lizbony i pełną urokliwych sklepików ulicę Augusta.

Zabytkowe tramwaje w Lizbonie

Na pewno każdy z was przynajmniej kojarzy pocztówki bądź zdjęcia pagórkowatych uliczek Lizbony i żółtego tramwaju na ich tle. Co ciekawe, tramwaje te nie są typowo turystycznym środkiem transportu, a należą do regularnej sieci transportu publicznego w Lizbonie. Najbardziej znaną i turystyczną linią jest E28, która słynnym żółtym wagonikiem przewiezie Was przez wszystkie najbardziej turystyczne oraz historyczne punkty miasta, między innymi Katedrę czy Zamek św. Jerzego. Nie tylko widok zabytków zachwyca podczas tej wycieczki. Nic nie zastąpi uczucia jakie daje przejażdżka przez wąskie, czarujące uliczki stolicy.

Centrum interpretacji historii dorsza

Nie tylko Lizbona, ale cała Portugalia znana jest powszechnie ze swoich niezliczonych wariantów przygotowania dorsza. Stanowi on bardzo ważną część kultury gastronomicznej tego kraju, a Centrum interpretacji historii dorsza pomaga zrozumieć fenomen tej właśnie ryby. Muzeum w sposób interaktywny wyjaśnia nazwy najbardziej znanych dań z bacalhao, nawiązuje do niezwykłej relacji Portugalczyków z morzem oraz pokazuje ważne miejsce dorsza w historii kraju.

Pozostałe atrakcje w Lizbonie

To oczywiście nie wszystkie atrakcje w Lizbonie, jakie ma do zaoferowania to miasto. Jeśli od portugalskiej stolicy oczekujecie jeszcze więcej, weźcie pod uwagę Pilar 7 Bridge Experience, które pozwali odkryć tajniki mostu 25 kwietnia, bądź Portugalską Szkołę Sztuki Jeździeckiej jeśli jazda konna jest bliska Waszemu sercu. Warto odwiedzić także Narodowe Muzeum Powozów oraz Klasztor Carmo, nazywany kościołem bez dachu. Miłośnikom sztuki współczesnej na pewno przypadnie do gustu Muzeum Berardo Collection, natomiast entuzjastom muzyki Lizbona ma do zaoferowania Muzeum Fado, swojej najbardziej znanej formy muzycznej.

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY