Strona głównaPortugaliaMiasta i miasteczka w PortugaliiAlbufeira - Najpopularniejszy kurort na południu Portugalii

Albufeira – Najpopularniejszy kurort na południu Portugalii

Wybieracie się do Portugalii w poszukiwaniu słońca, plaży, emocji oraz imprez? W takim razie koniecznie na swój cel podróży wybierzcie Albufeirę. Nie bez przyczyny jest to najpopularniejszy kurort w południowej Portugalii.

Albufeira to nadmorskie miasteczko położone w słonecznym regionie Faro. Miejscowość swoje lata świetności przeżywała podczas panowania Maurów. Choć stojący tam wówczas zamek to dziś jedynie ruiny, niektóre punkty miasta zachowały elementy arabskiej architektury.

Po przejęciu ziemi przez królów portugalskich rejony te zaczęły tracić na znaczeniu. Z czasem Albufeira przekształciła się w typowo rybacką wioskę, ale dzięki niewielkiej odległości od pięknych, piaszczystych plaż dziś stanowi najpopularniejszy wakacyjny kurort w Portugalii.

Plaże Albufeiry

Jak przystało na prawdziwe, rajskie wakacje nieodzowny jest szybki dostęp do plaży. Tego w Albufeirze na pewno Wam nie zabraknie. Nieopodal miasta znajdują się tak popularne plaże jak Benagil ze swoją magiczną jaskinią oraz Marinha szczycąca się charakterystycznymi formacjami skalnymi.

Praia dos Arrifes
Plaża Praia dos Arrifes oprócz złotego piasku oferuje też widok na malownicze formacje skalne przy brzegu.

Piękne plaże znajdziecie też bez konieczności oddalania się od centrum kurortu. Chociaż plaża Peneco jest uznawana za miejską, wyróżnia ją coś, czego na innych miejskich plażach nie ujrzycie. Między licznymi hotelami znajdują się imponujące, wysokie klify, na których znajdziecie między innymi punkty widokowe. Przez skały prowadzi też tunel, wychodzący na drugą część plaży oraz na taras pozwalający obserwować rozbijające się o brzeg fale.

Kontynuacją plaży Peneco jest Praia dos Pescadores, czyli plaża rybaków, która, jak sama nazwa wskazuje, jeszcze niedawno była domem dla kolorowych rybackich łódek. Na wschodzie od Pescadores i Peneco znajduje się też plaża Inatel, której nazwy użyczył pobliski hotel. 

Nowa część miasta

Albufeira wyraźnie dzieli się na dwie części. Najpopularniejsza strefa nowej części miasta to The Strip, znajdujące się w samym jej sercu. To miejsce, a szczególnie główna ulica, tętni życiem przez cały dzień, choć zwykle najwięcej wrażeń czeka tam dopiero po zmroku. Kluby, bary, dyskoteki tematyczne – ta ulica nie cichnie aż do wschodu słońca. Na pewno noc przetańczona na The Strip będzie równoznaczna z niezapomnianą zabawą i mnóstwem emocji!

Stara część miasta

Stara część miasta Albufeira to uliczki będące świadkiem długich lat historii. Znajdziecie tam najbardziej ikoniczne miejsca, jak również wyśmienite restauracje serwujące tradycyjne dania. Choć Albufeira nie jest szczególnie zabytkowym miejscem możecie tam zwiedzić między innymi kilka kościołów.

Zabudowania miasteczka Albufeira
Zabudowania miasteczka Albufeira

Warto zajrzeć do XVI-wiecznego Kościoła św. Sebastiana, który rozpoznacie po pięknej polichromowanej kopule, barokowej fasadzie i manuelińskiej bramie. Innym przykładem architektury sakralnej jest Kościół św. Anny. Dość surowy z zewnątrz, od środka zachwyca pięknym, rzeźbionym w drewnie ołtarzem.

W samym centrum miasta wyróżnia się też kościół parafialny Albufeiry, Igreja Matriz, który od razu zwróci Waszą uwagę rokokową kopułą. W jej wnętrzu znajdziecie imponujący obraz patronki miasta mierzący 2,40 m wysokości. Oprócz świątyń warto też wejść na Wieżę Zegarową, ze szczytu której rozpościera się niezwykły widok na całe miasto. 

Kolejnym przystankiem, który musicie odwiedzić jest Muzeum Archeologii, znajdujące się na Placu Republiki, gdzie wcześniej znajdował się ratusz. Muzeum przybliża historię miasta, od prehistorii do współczesności, a jego wystawy tymczasowe zaspokoją ciekawość miłośników lokalnej kultury.

Będąc w tej części miasta koniecznie zajrzyjcie też do Mariny. Ta okolica, otwarta w 2003 roku, jest pełna zieleni i szerokich uliczek idealnych do spokojnych spacerów. Na szczególną uwagę zasługuje jednak port Mariny, pełen niewielkich, kolorowych łódek.

Dodatkowe atrakcje

Albufeira to miejsce zarówno dla osób szukających imprez, poszukiwaczy przygód, jak i dla wielbicieli spokojnego zwiedzania. Śmiało możecie się tam wybrać na obserwację delfinów, wycieczki statkami, kajakami czy nurkowanie. Możecie też połączyć morską przygodę z imprezą i wstąpić na klubową łódkę.

Miłośnicy adrenaliny również nie będą zawiedzeni, ponieważ w okolicy miasta znajdziecie parki wodne z licznymi atrakcjami. Wśród nich m.in. Zoomarine czy Slide & Splash – najpopularniejszy i najbardziej emocjonujący park rozrywki w całym kraju.

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY