Ercolano

Ercolano to mniejszy sąsiad mających światową sławę Pompejów. Możecie traktować to znajdujące się u podnóży Wezuwiusza miasto jako bazę wypadową, ale koniecznie poświęćcie też chwilę, by odkryć jego tajemnice. 

Ercolano, jak głosi legenda, założone zostało przez Herkulesa podczas jego powrotu do domu po wykonaniu mitycznych dwunastu prac. Po tym jak miasto dostało się w posiadanie Rzymian zamieszkiwane było przez najbogatszych arystokratów z okolicy.

Wybuch Wezuwiusza w 79 r. pochował całe miasto pod żarzącym się wulkanicznym mułem i pozostawił je niezamieszkałe aż do roku 1000. Przez kolejne 500 lat zaludniało się powstałe na ruinach Ercolano miasto nazywane Resina. W roku 1709 odkryto ruiny miasta uśpionego pod wulkanicznym materiałem. Po tym wydarzeniu, by upamiętnić jego historię sięgającą starożytności, miasto znów przyjęło dawną nazwę Ercolano.

Dawne Herkulanum stanowi dziś wyjątkowo interesujące stanowisko archeologiczne i wraz z zachowanymi tam gipsowymi odlewami ludzi i pozostałościami starożytnej architektury jest jednym z głównych miejsc przyciągających turystów do miasta. To jednak nie jedyne, co znajdą tam przyjezdni.

Herkulanum

Starożytne freski odkryte w Herkulanum
Starożytne freski odkryte w Herkulanum

Park Archeologiczny Herkulanum to zdecydowanie najważniejszy obiekt w Ercolano. Choć to stanowisko jest dużo mniejsze niż słynne Pompeje, jest też lepiej zachowane i stanowczo mniej zatłoczone. W wielu z ocalałych tam budynków do dziś możecie podziwiać zachowane w idealnym stanie mozaiki, posągi czy marmurowe elementy, a nawet drewniane drzwi czy meble. W Herkulanum zobaczycie dawne termy, domy zamożnych rodzin i jadłodajnie.

Niezwykłym odkryciem na tym stanowisku jest Willa Papirusów, w której odnaleziono ponad 2 tysiące zwojów! Spacerując, nie możecie też przejść obojętnie obok portowych magazynów. Choć dziś niełatwo to sobie wyobrazić, starożytne Ercolano leżało nad samym morzem. Odnalezione tam hangary portowe skrywały wiele form po spalonych ciałach ofiar szukających tam schronienia.

Wirtualne Muzeum Archeologiczne

Wirtualne Muzeum Archeologiczne w Ercolano
Wirtualne Muzeum Archeologiczne w Ercolano

Nieopodal stanowiska archeologicznego Herkulanum znajdziecie Wirtualne Muzeum Archeologiczne (MAV Neapol) – przestrzeń, która w bardzo realistyczny sposób przeniesie Was w czasie i pozwoli poznać starożytne realia. Dzięki rekonstrukcjom, hologramom oraz interaktywnym instalacjom będziecie mieli szansę lepiej zrozumieć zdarzenia z przeszłości. Muzeum, rozmieszczone aż na trzech piętrach, wykorzystuje najnowszą technologię, aby przedstawić zwiedzającym wirtualny wybuch wulkanu, dzień spędzony w starożytnych termach czy walki urządzane w amfiteatrze. 

Inne atrakcje miasta Ercolano

Interesującym punktem w Ercolano jest między innymi Miglia d’Oro czyli Złota Mila. To uosobienie kunsztu starożytnych włoskich architektów, gdyż właśnie tam znajdują się najwspanialsze konstrukcje i najbardziej wyrafinowane rezydencje starożytnego miasta. Gwiazdami tego obszaru są Villa Favorita, Villa Aprile i Villa Compolieto.

Zajrzyjcie też do uczęszczanego zarówno przez turystów jak i miejscowych Mercato di Pugliano, czyli słynnego ulicznego bazaru, głównie z odzieżą vintage. Sweter w stylu retro może stanowić ciekawą i nieoczywistą pamiątkę, a nawet prezent dla najbliższych.

Okolice Ercolano 

Okolice Ercolano z Wezuwiuszem w tle
Okolice Ercolano z Wezuwiuszem w tle

Ercolano stanowi dla turystów bardzo korzystny pod wieloma względami punkt wypadowy. Oprócz zwiedzania samych atrakcji, jakie oferuje to miasto, warto rozejrzeć się po okolicy. Szczególnie powinny Was zainteresować pobliskie, dobrze wszystkim znane Pompeje. To stanowisko  archeologiczne, które idealnie współgra z historią Ercolano i pozwoli Wam uzupełnić obraz tragedii z 79 r.

Jeśli nie przepadacie za tłumami i wolicie obcowanie z przyrodą wybierzcie się na przechadzkę po zboczach Wezuwiusza. Nie tylko czeka tam na Was spacer z pięknymi widokami, ale też możliwość zajrzenia do wnętrza wulkanicznego krateru.

WARTO WIEDZIEĆ: Dobrym środkiem lokomocji do poruszania się po okolicy jest samochód. Jeśli nie dysponujesz własnym autem, możesz je wynająć np. przez stronę RentalCars.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Herkulanum w Ercolano najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Corso Resina, 187, 80056 Ercolano NA, Włochy
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:30-19:30.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Herkulanum na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY