Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechSiena - Atrakcje i zabytki w klimatycznej perełce Toskanii

Siena – Atrakcje i zabytki w klimatycznej perełce Toskanii

Położona w Toskanii Siena od zawsze rywalizowała z Florencją o palmę pierwszeństwa. Drugie miejsce w tym rankingu dało jej jednak możliwość zachowania bardziej autentycznego charakteru.

Siena to przede wszystkim doskonale zachowane Historyczne Centrum, wspaniałe zabytki, a przy tym klimat niewielkiego toskańskiego miasteczka. Wszystko to sprawia, że każdy kto choć raz odwiedzi to miasto, ma ochotę tu wracać. A powodów ku temu jest sporo i poznasz je już za chwilę.

Historyczne Centrum Sieny i plac Piazza del Campo

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Historyczne Centrum Sieny to miejsce, które doskonale zachowało swój oryginalny, gotycki charakter. Powstałe w okresie średniowiecza budowle otaczające plac Piazza del Campo są architektonicznym dziełem sztuki. Nawet sam plac wysadzany cegłą i w kształcie przypominający muszlę robi ogromne wrażenie i jest miejscem, które przyciąga nie tylko turystów, ale przede wszystkim mieszkańców.

To właśnie na Piazza del Campo życie towarzyskie kwitnie niezależnie od pory dnia. Wieczorami plac nabiera szczególnego klimatu za sprawą rozświetlonych latarni oraz gwarnych kawiarni i restauracji serwujących lokalne dania. Siena słynie ze wspaniałej kuchni (popularne są dania z dziczyzny) i pysznego wina. A’propo tego ostatniego – koniecznie skosztujcie produkowane od czasów średniowiecza wino Vin Santo. Często podaje się je w towarzystwie tradycyjnych ciasteczek cantucci i ricciarelli, które przed konsumpcją macza się w winie.

Historyczne Centrum Sieny i plac Piazza del Campo
Historyczne Centrum Sieny i plac Piazza del Campo

WARTO WIEDZIEĆ: Na Piazza del Campo znajdziemy też kilka ciekawych zabytków, takich jak pałac Palazzo Pubblico (1297-1310) czy fontanna Fonte Gala (1419).

Katedra w Sienie

Katedra Matki Bożej Wniebowziętej w Sienie
Katedra Matki Bożej Wniebowziętej to jedna z najważniejszych atrakcji w Sienie

Największym zabytkiem jest Katedra Matki Bożej Wniebowziętej w Sienie (przez Włochów nazywana Cattedrale di Santa Maria Assunta lub Duomo di Siena). Budowana od XII do XIV wieku reprezentuje dwa style architektoniczne – romański i gotycki. Inspiracją do projektu sieneńskiej świątyni była Katedra Orvieto w Umbrii. Tak naprawdę, to co możemy podziwiać obecnie, to jedynie fragment rzeczywistych planów, jakie miasto wiązało z tą budowlą. Docelowo miała to być największa katedra w Europie. Zamiary te pokrzyżowała jednak epidemia dżumy, która zdziesiątkowała miasto. Jednym z efektów tej tragedii jest brak jednej nawy. Mimo to katedra w Sienie robi ogromne wrażenie, a jej pełne przepychu wnętrze kryje mnóstwo dzieł sztuki.

Muzeum katedralne (Museo dell’Opera del Duomo)

Muzeum katedralne w Sienie
Muzeum katedralne w Sienie

Skoro mowa o dziełach sztuki to wiele z nich zostało zgromadzonych w muzeum katedralnym. Należy do nich między innymi szereg gotyckich rzeźb autorstwa Giovanniego Pisano i jego uczniów. W Museo dell’Opera del Duomo zobaczymy też dzieła przeniesione z innych okolicznych kościołów, np. „Madonna z Duccio” przywieziona z Pieve di Santa Cecilla.

Biblioteka Piccolomini

Biblioteka Piccolomini
Biblioteka Piccolomini

Wewnątrz katedralnego komplesu w Sienie odwiedzić możemy jeszcze jedno ciekawe miejsce. To Biblioteka Piccolominich zdobiona freskami umbryjskiego artysty Bernardino di Betto, znanego też jako Pinturicchio. Biblioteka powstała z polecenia kardynała Francesco Tedeschini Piccolominiego, a wszystkie jej ściany (nie licząc tej, na której znajdują się okna) zdobione są freskami przedstawiającymi sceny z życia Eneasza Sylwiusza Piccolominiego.

Bazylika św. Dominika (Bazylika Cateriniana San Domenico)

Bazylika św. Dominika w Sienie
Bazylika św. Dominika to jedna z najstarszych atrakcji w Sienie

Bazylika św. Dominika jest szczególnie chętnie odwiedzana przez turystów, którzy chcieliby bliżej poznać życie urodzonej w Sienie św. Katarzyny. Wewnątrz świątyni zobaczymy m.in. freski przedstawiające świętą w stanie ekstazy. Od 1383 roku wewnątrz bazyliki przechowywane są też jej relikwie – prawdziwa, dobrze zabalsamowana głowa, palec wskazujący oraz skórzany bicz, którym zadawała sobie pokutę…

Inne ciekawe miejsca w Sienie:

  • Fortezza Medicea – twierdza z XVI wieku z charakterystycznymi długimi murami (1500 m) i wieżami obronnymi. Obecnie często organizowane są tutaj rozmaite wydarzenia kulturalne.
  • Santa Maria della Scala – kompleks budynków, który kiedyś pełnił funkcję szpitala, a dziś znajdziemy tutaj muzeum.
  • Piazza Salimbeni – piękny plac, przy którym znajduje się jeden z najstarszych banków Europy (Banca Monte dei Paschi di Siena), pałace Palazzo Tantucci, Palazzo Salimbeni i Palazzo Spannocchi oraz pomnik sieneńskiego księdza i ekonomisty, Sallustio Bandiniego.
  • Ogród botaniczny – stworzony w XVI wieku początkowo służył za miejsce sadzenia ziół posiadających właściwości lecznicze. Od XVIII wieku znajduje się tu ogród uniwersytecki, w którym zgromadzono różne gatunki roślin z całego świata

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY