Strona głównaJęzyk hiszpańskiHiszpański OnlineLyricstraining - aplikacja do nauki hiszpańskiego i katalońskiego przy pomocy teledysków!

Lyricstraining – aplikacja do nauki hiszpańskiego i katalońskiego przy pomocy teledysków!

Zdarza Ci się podśpiewywać tu i ówdzie hiszpańskie piosenki? Mnie też! Zawsze zastanawiałam się nad tym, jak dobrze byłoby móc połączyć to z nauką języka.

Dotychczas znałam metodę wykorzystującą karaoke, która jednak pozwalała mi ćwiczyć jedynie wymowę (więcej na ten temat być może w osobnym artykule). Dlatego pewnego ciepłego, acz pochmurnego popołudnia, a mówiąc dokładniej – kilka dni temu, zaczęłam szukać informacji na temat tego, czy jest jakiś sposób, aby przy okazji słuchania muzyki, uczyć się też hiszpańskich słówek. To co znalazłam przekroczyło jednak wszelkie wyobrażenia, jakie mogłam mieć na ten temat!

Lyricstraining - aplikacja do nauki hiszpańskiego i katalońskiego przy pomocy teledysków! // Hispanico.pl

¡Hola Lyricstraining!

Lyricstraining - aplikacja do nauki hiszpańskiego i katalońskiego przy pomocy teledysków! // Hispanico.pl

Już w pierwszej chwili po wejściu na www.lyricstraining.com/es poczułam, że to jest to, czego szukam. Na liście teledysków z Youtube w pierwszej kolejności wyświetlił się Enrique Iglesias ze swoim najnowszym „Duele El Corazón”. Klikam… wyświetla się wybór poziomu gry. Nie chcę na początek przesadzać, więc wybieram „Beginner”. To wszystko, jeśli chodzi o teorię… następny krok to już sama praktyka!

Oglądam teledysk i widzę, że u dołu pojawiają się kolejne wersy piosenki, tak jak standardowo dzieje się to przy karaoke. Nie chodzi jednak tylko o śpiewanie z Enrique. W tekście zaczynają pojawiać się luki, a moim zadaniem jest ich uzupełnianie na podstawie słów, które słyszę. Zaczynasz już czuć, jakie to genialne?

Lyricstraining - aplikacja do nauki hiszpańskiego i katalońskiego przy pomocy teledysków! // Hispanico.pl

Z początkiem piosenki radzę sobie bez problemu. Przy trzeciej zwrotce, gdy Wisin zaczyna rapować, pojawiają się problemy. Zastanawiam się, co się stanie, jeśli nie zdążę wypełnić luki. Szybko okazuje się jednak, że nic straconego. Teledysk zatrzymuje się, a ja mam czas, by na spokojnie wpisać słowo. Jeśli go nie znam, mogę przejść do dalszej części teledysku, a luka zostanie wypełniona automatycznie. Co prawda tracę przez to punkty i każde moje potknięcie zbiera żniwa, ale przecież i tak najważniejsze, to dobrze się bawić!

Lyricstraining - aplikacja do nauki hiszpańskiego i katalońskiego przy pomocy teledysków! // Hispanico.pl

Po zakończeniu wyświetla się tablica z punktami, na której można porównać swoje osiągnięcia z innymi użytkownikami. Można też zaprosić znajomych do pobicia rekordu i wspólnej rywalizacji. Jeśli masz ochotę, to rzucam wyzwanie: https://lyng.me/HYNA9pBhIY?b7w!jessalv

Więcej opcji w Lyricstraining

Tryb Karaoke

Jeśli akurat nie masz ochoty na naukę słówek, możesz przejść do trybu karaoke, w którym śpiewając do piosenki, poćwiczysz swoją wymowę.

Wyszukiwarka

Serwis posiada całkiem sporą liczbę hiszpańskojęzycznych piosenek. Aby wyszukać jedną z nich (lub wybranego artystę), wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się u góry strony. Możesz także filtrować teledyski według ich gatunków – wystarczy kliknąć pozycję „Genres” w górnym menu.

Własne teledyski do nauki

Możesz także opracowywać własne teledyski do nauki słownictwa. Wystarczy, że z menu użytkownika wybierzesz pozycję „My Lyrics”. W wyszukiwarce znajdującej się po lewej stronie podajesz tytuł piosenki na Youtube, następnie wybierasz ją i w odpowiednich odstępach czasu, wpisujesz określone słowa utworu. Proste? Proste!

Dla fanów Katalonii

Fani języka katalońskiego również nie będę narzekać. Wystarczy wybrać go z listy dostępnych języków u góry strony, aby wyświetlić całą garść katalońskich teledysków!

Na koniec…

Nie wiem, czy to z powodu spontanicznej euforii, jaka właśnie mi towarzyszy, jednak mam wrażenie, że trudno jest znaleźć w Lyricstraining jakiekolwiek minusy. Nie znam innego narzędzia, które w tak perfekcyjny sposób pozwalałoby uczyć się jednocześnie wymowy, poprawnej pisowni, rozumienia ze słuchu, a przy tym wszystkim – dawało szansę na odkrywanie kultury hiszpańskojęzycznej. Gdy jeszcze wziąć pod uwagę to, o czym pisaliśmy w artykule na temat tego, jak muzyka wpływa na naukę języków obcych, otrzymujemy aplikację idealną!

Złośliwi mogliby zarzucić, że przecież w Lyricstraining nie można ćwiczyć gramatyki, ani tłumaczyć słów piosenek. To prawda. Warto wziąć jednak pod uwagę, że ucząc się języka, największe problemy pojawiają się zwykle nie przy gramatyce, czy nauce słówek, ale podczas żywej rozmowy, w której nagle brakuje nam słów lub nie do końca rozumiemy, to co mówi druga osoba. Dzięki Lyricstraining właśnie te umiejętności możecie doskonalić!

To jak, podejmujesz wyzwanie i pouczymy się wspólnie na Lyricstraining?

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.