Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechTaormina – Atrakcje i zwiedzanie perły Morza Jońskiego

Taormina – Atrakcje i zwiedzanie perły Morza Jońskiego

Taormina to klimatyczne restauracje, spacery wąskimi uliczkami o zachodzie słońca, piękne widoki wybrzeża i historycznego centrum miasta. Szybkie zerknięcie na zdjęcie Taorminy wystarczy, żeby zrozumieć, że jeden dzień to za mało by nacieszyć się tym miejscem.

Taormina nazywana jest nie tylko najpiękniejszym miastem Sycylii, ale też jednym z najpiękniejszych miejsc w całych Włoszech. Znajdujące się na północno-wschodnim wybrzeżu Sycylii miasto jest częścią prowincji Mesyny. Samo położenie miasta to nie lada atrakcja, bo Taormina, leżąca na zboczu góry Tauro, od której pochodzi swoją drogą nazwa tego miejsca, znajduje się na wysokości 200 m n.p.m., na uroczym nadmorskim balkonie. Z centrum Katanii czy Mesyny łatwo dostać się do dworca kolejowego w Taorminie, który położony jest w dolnej części miasta, ale warto sprawdzić także połączenia autobusowe (możesz skorzystać w tym celu ze strony Omio). Stacja kolejowa Taorminy, umieszczona na wybrzeżu, zaledwie kilka kroków od Isola Bella, budząc chęć natychmiastowego poznania tego naturalnego symbolu miasta. Nie możecie też ominąć spaceru po ulicy Corso Umberto czy błądzenia po innych uliczkach centrum miasteczka.

WARTO WIEDZIEĆ: Aby sprawnie poruszać się po Taorminie, możesz wynająć samochód na wakacje w serwisie RentalCars.

Piazza IX Aprile

Plac, wcześniej noszący miano Piazza Sant’Agostino, to najbardziej elegancki i najbardziej uczęszczany plac Taorminy. Dzisiejsza nazwa placu, Piazza IX Aprile, nawiązuje do ważnego dla Taorminy, ale i całej Sycylii wydarzenia. Choć to 9 maja 1860 r. Garibaldi rozpoczął wyzwolenie Sycylii spod władzy Burbonów, pierwsze pogłoski o tym wydarzeniu zrodziły się 9 kwietnia i to właśnie tę datę postanowiono upamiętnić. Wizytówką placu są nie tylko bary i restauracje na świeżym powietrzu oraz widoczni tam na każdym kroku malarze, ale przede wszystkim charakterystyczna posadzka w biało czarną kratę.

W samym centrum Taorminy znajduje się Plac IX kwietnia, będący jednocześnie tarasem widokowym
W samym centrum Taorminy znajduje się Plac IX kwietnia, będący jednocześnie tarasem widokowym

Przy placu znajduje się dawny kościół Sant’Agostino, w którym obecnie mieści się Miejska Biblioteka oraz kościół św. Józefa, będący kwintesencją sycylijskiego baroku. Najważniejszą budowlą Piazza IX Aprile nie jest jednak żaden z tych obiektów sakralnych, a stojąca tam Wieża Zegarowa. Zbudowano ją w XII wieku i choć była wielokrotnie niszczona, za każdym razem zdołano ją odbudować. Większość zwiedzających przybywa jednak na plac nie ze względu na stojące tam konstrukcje, ale panującą tam atmosferę oraz widoczną stamtąd panoramę miasta i zatoki.

Wieża Zegarowa

Będąc częścią miejskiego muru, którego pozostałości można zobaczyć do dziś po prawej stronie, Wieża Zegarowa ograniczała część miasta. Ze względu na znajdujące się u jej podnóża przejście, wieża sprawia wrażenie bramy wejściowej i rzeczywiście taką też funkcję pełniła, stąd w przewodnikach znaleźć ją można także pod nazwą Porta di Mezzo (tłum. Brama Mezzo).

Wieża Zegarowa w Taorminie była niegdyś częścią muru
Wieża Zegarowa w Taorminie była niegdyś częścią muru

Konstrukcja zbudowana została w XII wieku, jednak w drugiej połowie XVII wieku została ona zrównana z ziemią przez wojska francuskie. Na prośbę mieszkańców Taorminy odbudowano ją oraz wyposażono w duży zegar z niepowtarzalnym, charakterystycznym dla niej mechanizmem. W 1881 roku w wieży zamontowano dzwony, a na jednym z nich wygrawerowano nazwisko burmistrza i radnych miasta.

Kościół św. Józefa

Barokowy kościół św. Józefa, zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku, położony jest na Placu 9 kwietnia, tuż nieopodal wspomnianej wcześniej Wieży Zegarowej. Już przy pierwszym spojrzeniu uwagę zwracają prowadzące na kościelny dziedziniec, podwójne schody. W fasadzie, podzielonej na trzy części, znajdują się trzy portale wejściowe: główne wejście wykonane z marmuru prowadzi do wnętrza kościoła, a dwa boczne, kamienne, pozwalają wejść do zakrystii po prawej stronie oraz do małej sali wystawowej po lewej stronie.

Stojący przy Piazza IX Aprile Kościół św. Józefa to przykład architektury barokowej
Stojący przy Piazza IX Aprile Kościół św. Józefa to przykład architektury barokowej

Wewnątrz kościół ma jedną nawę z transeptem, w którego centrum znajduje się kopuła, ozdobiona freskiem przedstawiającym dziecko między Madonną a Jezusem. Po prawej stronie od kościoła zauważyć można dzwonnicę wyższą niż sama świątynia, zbudowaną z lokalnych, dużych bloków kamiennych.

Porta Catania

Spacer po atrakcjach Taorminy często rozpoczyna się przy Porta Catania
Spacer po atrakcjach Taorminy często rozpoczyna się przy Porta Catania

Corso Umberto, główną ulicę Taorminy, od strony południowej ogranicza Porta Catania, jedna ze starożytnych bram miejskich, która jest częścią muru, otaczającego dawniej miasto. Budowa Porta Catania rozpoczęła się w 1440 roku, o czym przypomina inskrypcja, wyryta w centralnej części łuku, tuż przy umieszczonym tam herbie Aragonii. Co ciekawe, Porta Catania w przeszłości znana była jako Porta del Tocco.

Włoskie tocco oznaczało pierwszą godzinę po południu, czyli czas, w którym w czasach normańskich na sąsiednim placu odbywały się publiczne spotkania. Jeśli planujecie zwiedzanie Taorminy samochodem, warto także skorzystać ze znajdującego się przy bramie parkingu (Porta Catania parking), gdzie niskim kosztem można zostawić pojazd, by pieszo odkrywać znajdujące się o rzut beretem uroki starego miasta.

Porta Messina

Porta Messina wyznacza północny koniec głównej ulicy Corso Umberto
Porta Messina wyznacza północny koniec głównej ulicy Corso Umberto

Północne wejście na teren starego miasta wyznacza Porta Messina, znajdująca się po drugiej stronie głównej ulicy Taorminy, Corso Umberto. Na szczycie bramy Porta Messina znajduje się tabliczka, przypominająca o roku 1808, dacie inauguracji bramy. Na cześć Ferdynanda IV Burbona, który to właśnie tę bramę zainaugurował, nazywana jest ona także Porta Ferdinandea. Choć składająca się z prostego łuku brama nie należy do najbardziej zdobnych, na pewno niczyjej uwadze nie umknie ciekawiące wszystkich, wolnostojące przejście pośród centralnych budynków Taorminy.

Duomo di Taormina

Idąc od strony Porta Catania, pierwszym placem przy głównej ulicy Taorminy, Corso Umberto, jest Piazza Duomo. Najważniejszym budynkiem wzniesionym przy tym placu jest oczywiście Duomo di Taormina, który choć niewielki, jest głównym kościołem miasta. Katedra Taorminy, poświęcona św. Mikołajowi z Bari, powstała w 1400 roku na ruinach małego, średniowiecznego kościoła. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie przebudowywana, a jej obecny kształt oparty jest na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami.

Na szczycie fontanny, ozdabiającej plac katedralny, widnieje Minotaur, symbol miasta
Na szczycie fontanny, ozdabiającej plac katedralny, widnieje Minotaur, symbol miasta

Nawę główną podtrzymują kolumny wykonane z różowego marmuru, a podnosząc głowę zachwycić się można drewnianym stropem. Na zewnątrz Katedry uwagę przyciąga główny portal, nad którym widnieje rzeźbione, rozetowe okno. Tuż przed Katedrą plac urozmaica umieszczona na wzniesieniu, barokowa fontanna, na której szczycie zauważyć można Minotaura, który widocznego także w herbie miasta.

Villa Comunale di Taormina

Zwiedzanie Taorminy nie powinno zakończyć się bez wizyty w Villa Comunale di Taormina. Ten historyczny ogród o nieregularnym kształcie zajmuje 22 400 m² powierzchni i powstał w połowie XIX wieku na polecenie Lady Florence Trevelyan, angielskiej szlachcianki, stąd często nazywany jest Parkiem Trevelyan. Zróżnicowana roślinność tego terenu sprawia, że spacer główną, długą aleją panoramiczną to aktywność nie do przegapienia.

Villa Comunale to najpopularniejszy, centralny park Taorminy
Villa Comunale to najpopularniejszy, centralny park Taorminy

Park podzielony jest na kilka stref. Przejść się tam można po sosnowym lesie, wśród oliwnych drzew upamiętniających poległych na wojnie czy po centralnym placu, niegdyś używanym do tańca, zabawy i odpoczynku. Najbardziej atrakcyjnymi elementami parku są jednak pawilony, które nawiązując do orientalnych struktur, przedstawiają wyjątkowo eklektyczny styl. Zwróćcie uwagę także na ciekawe, ułożone w kręgu kamienne artefakty oraz pomnik pogrzebowy, który angielska szlachcianka poleciła wznieść ku pamięci swoich pięciu psów.

Antyczny Teatr Grecki

Teatr Grecki w Taorminie to jeden z najpopularniejszych zabytków miasta
Teatr Grecki w Taorminie to jeden z najpopularniejszych zabytków miasta

Najstarszym i najlepiej zachowanym zabytkiem Taorminy jest Grecki Teatr Antyczny. Ten budynek z II wieku to drugi co do wielkości klasyczny teatr na Sycylii. Architektura teatru wykorzystuje geografię wzgórza, na zboczu którego jest położony. Choć teatr pochodzi z czasów greckich, jego obecny kształt odpowiada modyfikacjom wykonanym w czasach panowania rzymskiego. Główna przestrzeń sceniczna ma średnicę około 109 metrów i jest podzielona na dziewięć sekcji. Półokrągła orkiestra jest nieco niższa niż scena, a widoczna nadal ściana ochronna trybun świadczy o odbywających się tam także walkach gladiatorów.

Teatro Antico di Taormina w latach 90. został odrestaurowany i obecnie odbywają się w nim letnie koncerty, festiwale i spektakle. Cała konstrukcja wznosi się w najwyższej części miasta, w cudownym punkcie panoramicznym, z którego widać zarówno masyw Etny jak i Morze Jońskie. To idealne miejsce do napawania się ognistym zachodem słońca. Bilety do Teatru Greckiego w Taorminie możesz kupić tutaj.

Rzymski Odeon w Taorminie

W Taorminie znajduje się Rzymski Odeon, pochodzący z II wieku
W Taorminie znajduje się Rzymski Odeon, pochodzący z II wieku

Choć główną i najsłynniejszą pozostałością starożytnego świata w Taorminie jest grecki teatr, w okolicy centrum łatwo znaleźć też ruiny rzymskiego Odeonu. Pozostałości pochodzącego prawdopodobnie z II wieku Odeonu, niewielkiego teatru, przeznaczonego do wystawiania przedstawień literackich, odkryto przypadkiem dopiero pod koniec XIX wieku. Główna część teatru jest podzielona na pięć sektorów i zwieńczona ceglaną galerią, a cała konstrukcja to autentyczny klejnot rzymskiej architektury. Tuż przy Teatrze Rzymskim znajduje się także Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który częściowo ukrywa jeszcze starszą, grecką świątynię, na miejscu której powstał Odeon.

Palazzo Corvaja

Palazzo Corvaja nazywany jest też Parlamentem
Palazzo Corvaja nazywany jest też Parlamentem

Naprzeciw wspomnianego wcześniej kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej widnieje Palazzo Corvaja, pozostałość po arabskim panowaniu w Taorminie. Pierwszym elementem zabudowy była wzniesiona w XI wieku wieża, mająca wzmocnić mury obronne miasta. Następnie do wieży dobudowano znajdujące się dziś na lewo od portalu wejściowego zabudowy. Prawe skrzydło budynku zostało zbudowane dopiero na początku XIV wieku, aby pomieścić posiedzenia sycylijskiego parlamentu, które odbyły się po raz pierwszy w 1411 roku.

Rezydencja została nazwana na cześć rodziny Corvaja, jednej z najstarszych i najbardziej szlachetnych rodzin w Taorminie (ze względu na funkcję miejsce to nazywane jest także po prostu Parlamentem). Pałac był w opłakanym stanie aż do końca II Wojny Światowej, jednak 1948 roku został odrestaurowany i dziś jest jednym z najpopularniejszych historycznych zabytków Taorminy.

Chiesa Madonna della Rocca

Główna Katedra to najważniejsza, ale oczywiście nie jedyna szukana przez turystów świątynia katolicka w mieście. Na uwagę zasługuje także mały kościół Madonna della Rocca, oddalony nieco bardziej od centrum Taorminy. Kościół wykuty został w całości w skale, do czego nawiązuje jego nazwa. Dawniej obok sanktuarium znajdował się niewielki klasztor bazylianów, służący za pustelnię. To tam zakonnicy zaszywali się z dala od cywilizacji by móc modlić się i pokutować.

Kościół Madonna della Rocca to świątynia w całości wykuta w skale
Kościół Madonna della Rocca to świątynia w całości wykuta w skale

Pochodzenie Sanktuarium Santa Maria della Rocca jest również związane z legendą, która głosi, że podczas burzy skrywający się w grocie pasterz doznał objawienia Madonny z dzieciątkiem. Od tamtej pory mała jaskinia stała się miejscem pielgrzymek wielu wiernych. Położony na stromym wzgórzu kościół przyciąga nie tylko turystów zafascynowanych architekturą sakralną, ale także tych, poszukujących najwspanialszego punktu widokowego, bo ze szczytu roztacza się bajeczny widok na okolicę.

Belvedere di Via Pirandello

Belvedere di Via Pirandello jest świetnym punktem widokowym
Belvedere di Via Pirandello jest świetnym punktem widokowym

Belvedere to punkt obowiązkowy dla poszukiwaczy zapierających dech w piersi krajobrazów. Ten duży taras, zawieszony między niebem a morzem, na szczycie Via Pirandello należy do najpopularniejszych punktów widokowych w Taorminie. Dominuje nad jednym z najbardziej czarujących widoków na Taorminę, ze skalistą Isola Bella w tle. Tym pięknym widokiem można napawać się godzinami. Wiedzą o tym zarówno turyści jak i miejscowi, którzy tłumnie gromadzą się na tarasie w każdy bezchmurny dzień. Do Belvedere di Via Pirandello prowadzą wąskie schodki, ale bez problemu możecie się do niego dostać także kolejką linową. Dolna stacja znajduje się tuż przy plaży, skąd tylko kilka kroków dzieli zwiedzających od Isola Bella.

Isola bella czyli piękna wyspa

Isola bella to jeden z głównych symboli Taorminy
Isola bella to jeden z głównych symboli Taorminy

Ta perła na Morzu Jońskim to zdecydowanie najbardziej emblematyczny i najczęściej fotografowany punkt Taorminy. Malowniczą wysepkę, która zachwyca połączeniem wielkich skał i bujnej, zielonej roślinności, łączy z lądem bardzo wąski pas plaży. Pierwsze historyczne wzmianki o wysepce pochodzą z 1806 roku, kiedy Ferdynand I Burbon, król Dwóch Sycylii, podarował ją gminie Taormina. Późniejsza historia wyspy była bardzo burzliwa, ponieważ przechodziła ona z rąk do rąk bogatych rodzin bądź wpływowych ludzi.

Najistotniejszy dla Isola Bella był jednak okres, kiedy weszła w posiadanie Florence Trevelyan, która obsadziła wyspę niezwykłymi gatunkami roślin. W 1998 r. wyspa została uznana za rezerwat przyrody, co pozwoliło utrzymać w doskonałym stanie ten rajski zakątek, a od 2011 r. miejsce to stało się także Regionalnym Muzeum Przyrody. Na Isola Bella dotrzeć możecie wspomnianą wcześniej kolejką linową albo po prostu komunikacją miejską (wycieczki na Isola Bella znajdziesz także w serwisie GetYourGuide). Wybierając się na wyspę warto pomyśleć także o słonecznej kąpieli. Najpopularniejsza w Taorminie plaża leży właśnie nieopodal Isola Bella i zapewnia doskonały widok na ten rezerwat przyrody.

Castelmola

Najważniejszym punktem zwiedzania Castelmola są ruiny zamku
Najważniejszym punktem zwiedzania Castelmola są ruiny zamku

Jeden dzień to zdecydowanie za mało, by nacieszyć się Taorminą, również dlatego, że wokół niej znajduje się wiele do zobaczenia. Przykładem takiego miejsca jest Castelmola, niewielka osada położona na wzgórzu wznoszącym się nad Taorminą. Atrakcją w tym miasteczku są niezwykłe widoki, historyczne budynki oraz wąskie uliczki, a właściwie ich labirynt, który prowadzi zwiedzających między placykami i kościołami. Większość turystów ciągnie także do średniowiecznych ruin zamku, które dały początek dzisiejszej nazwie wioski.

Dziś z tej normańskiej fortecy pozostało już bardzo niewiele, ale pomaga ona rozbudzić wyobraźnię zwiedzających, szukających w okolicy resztek przeszłości, a przede wszystkim służy jako doskonały punkt widokowy na Etnę oraz całe pobliskie wybrzeże.

Odkryj Sycylię

Booking.com
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY