Miasto Anacapri

Główną wizytówką Capri jest jej największe miasto noszące tę samą nazwę. Nic w tym dziwnego, bo to z jego wizerunkiem wiążą się wyobrażenia o całej wyspie. Nie jest to jednak jedyne miasto warte odwiedzenia na tej bajkowej wyspie.

Anacapri, choć jest mniej popularnym punktem na mapie wyspy, zasługuje na uwagę tak samo jak miasto Capri. Jego nazwa nawiązuje do jego położenia i oznacza dosłownie “ponad Capri”.

Zamiast największych marek modowych królują tu raczej lokalne, rzemieślnicze zakłady. Taki tradycyjny, swojski klimat poczujecie zresztą w całym miasteczku, między innymi przy Via Giuseppe Orlando, głównej ulicy miasta.

Zwiedzanie Anacapri

Pośród urokliwych uliczek znajdziecie wiele ciekawych obiektów. Choć głównym kościołem Anacapri jest kościół Santa Sofia, któremu też warto poświęcić chwilę, Waszą uwagę zwróci na pewno jeden z najbardziej emblematycznych barokowych kościołów w regionie Kampanii, świątynia San Michele Arcangelo. Kościół, którego konstrukcję zakończono w 1719 roku, słynie przede wszystkim z imponującej mozaikowej podłogi, przedstawiającej scenę wygnania Adama i Ewy z raju.

Anacapri na wyspie Capri
Miasto Anacapri na wyspie Capri

Warto zajrzeć też do Czerwonego Domu, którego nazwa nawiązuje do jego murów, utrzymanych w barwach pompejańskiej czerwieni. Dom, zbudowany w latach 1876-1898, dawniej był posiadłością amerykańskiego pułkownika, a dziś w jego wnętrzu znajduje się wyjątkowe muzeum gminy Anacapri, wystawa obrazów z XIX i XX wieku, przedstawiających krajobrazy wyspy. 

Będąc w tym rejonie nie sposób nie odwiedzić też Willi San Michele, dawnej rezydencji Alexa Munthe, szwedzkiego lekarza, który budowie swojego miejsca na ziemi poświęcił większość życia. Położenie na dość dużej wysokości sprawia, że roztaczają się stąd niezwykłe widoki, a bogato wyposażone wnętrze skrywa drogocenne meble i największe dzieła sztuki, jak chociażby marmurowe popiersie cesarza Tyberiusza.

Aktywny wypoczynek w Anacapri

Grotta Azzurra to jedna z najsłynniejszych atrakcji na wyspie Capri
Grotta Azzurra to jedna z najsłynniejszych atrakcji na wyspie Capri

Jeśli nie boicie się aktywnego wypoczynku, musicie wybrać się na spacer Schodami Fenickimi. Nie na każdej mapie można znaleźć wyraźne wskazówki dotyczące tego, jak dotrzeć do tego ukrytego skarbu architektury, ale zdecydowanie warto poszukać zaczynającej się przy Villa San Michele uliczki. Te 921 schodów łączy Anacapri z Portem w Marina Grande. W przeszłości była to jedyna droga dojazdowa do mniejszego miasta wyspy, dziś to urokliwa trasa, która z każdej strony zachwyca widokami na lazurową zatokę.

Na terenie gminy Anacapri znajduje się też Grotta Azzurra, jedna z najsłynniejszych atrakcji na wyspie. Kolory tej jaskini sprawią, że oniemiejecie z zachwytu na dłuższą chwilę, więc jeśli od lądu wolicie morskie przygody, to zdecydowanie powinniście wybrać wodną drogę w poszukiwaniu tego klejnotu natury. Więcej na temat tej jaskini przeczytacie w artykule „Grotta Azzura i inne jaskinie na Capri”.

Punkty widokowe w Anacapri

Będąc w Anacapri, warto wybrać się na pieszą wycieczkę lub trekking na jedno z urokliwych wzniesień tego regionu
Będąc w Anacapri, warto wybrać się na pieszą wycieczkę lub trekking na jedno z urokliwych wzniesień tego regionu

Żadne widoki na Capri nie równają się z tymi, jakie oferuje Monte Solaro, najwyższy punkt na wyspie. Gwiazdą panoramy są oczywiście morze i wybrzeże, ale zobaczycie stamtąd także ruiny zamku Barbarossa, IX-wiecznej fortyfikacji. Na mierzący 589 m szczyt wjedziecie kolejką linową. Podróż wyrusza z Anacapri i trwa ok. 10 minut, ale oczywiście możecie tam dotrzeć także pieszo. Godzinny spacer wyznaczoną ścieżką pozwoli Wam napawać się piękną przyrodą i zachęci do wstąpienia do znajdującej się nieopodal Cetrelli – pustelni, która jest domem dla urokliwego, XV-wiecznego kościółka dominikanów, udekorowanego późnogotyckimi detalami. 

Do najciekawszych punktów widokowych w Anacapri zalicza się też Punta Carena wraz ze stojącą tam latarnią morską. Sama latarnia nie jest najbardziej urokliwym obiektem wyspy, ale za to bardzo ważnym, bo jej strumień światła, który oświetla nawet do 50 km, sprawia że to druga najważniejsza latarnia w kraju. Nie ulega jednak wątpliwości, że głównym celem dotarcia do Punta Carena są roztaczające się tam widoki, które zachwycają szczególnie podczas zachodów słońca. 

Informacje praktyczne

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY