Strona głównaJęzyk hiszpańskiHiszpański OnlineVerbling - Nauka online z native speakerem

Verbling – Nauka online z native speakerem

Verbling odkryłam całkiem spontanicznie, ale od początku czułam, że jest to jedno z tych narzędzi, do których będę wracać z przyjemnością. A wszystko zaczęło się od… Subjuntivo.

Szukając w Internecie ciekawych materiałów na temat trybów łączących, trafiłam na to:

Mimo że całość trwała godzinę, oglądnęłam to z przyjemnością i chciałam więcej! A o to nie było trudno, ponieważ lektorka w trakcie lekcji kilka razy wymieniła nazwę platformy, z której korzysta, czyli Verbling.

Pierwsze kroki

Rejestracja w serwisie jest darmowa, więc nie miałam większych oporów, aby sprawdzić, co kryje się dalej. Zawartość okazała się co najmniej imponująca. Setki native speakerów do wyboru. Setki (albo i tysiące?) godzin z nagraniami lekcji, które odbywały się live. Intuicyjne sortowanie i filtrowanie lekcji, np. po poziomie zaawansowania. Tak! To wszystko wywołało efekt WOW, bo jeszcze nigdy dotąd nie spotkałam się z platformą, która już w wersji darmowej dawałaby tak wiele.

Kolejnym miłym zaskoczeniem była ilość trwających właśnie lekcji. Zazwyczaj jest ich od kilku do kilkunastu, z różnymi lektorami i o różnych porach dnia. W darmowej wersji konta do każdej takiej lekcji możesz dołączyć w roli słuchacza. Nie masz wówczas możliwości rozmowy, czy jakiejkolwiek innej interakcji z lektorem i pozostałymi uczniami, ale słuchając również możesz zdobywać wiedzę.

Lekcje grupowe i prywatne

Verbling oferuje trzy typy kont użytkownika. Pierwszy z nich (Free learner) – darmowy już omówiłam. Drugi typ konta to Regular learner, który można włączyć już od $19 USD miesięcznie. W tej wersji konta masz dostęp do 10 lekcji miesięcznie oraz do 1 lekcji prywatnej z wybranym lektorem. Trzeci typ konta to Serious learner, którego cena zaczyna się od $45 USD miesięcznie. I tak naprawdę jest to najlepszy wybór dla tych, którzy chcą intensywnie uczyć się języka hiszpańskiego. Serious learner to konto, które pozwoli Ci na nielimitowany udział w lekcjach grupowych. To oznacza, że możesz spędzać nawet całe dnie na rozmowach z native speakerem za około 160 PLN miesięcznie. Tego nie przebije żadna szkoła językowa :).

Oprócz lekcji grupowych, możesz także umówić się na prywatne lekcje z lektorem. Jest to opcja dodatkowo płatna i nie ma tutaj stałej stawki (niezależnie od tego, czy Twój status to Free, Regular czy Serious learner). Rozstrzał cenowy za godzinę prywatnej nauki jest dość duży, bo od około $8 USD do $35 USD. Czym kierować się przy wyborze? Na pewno nie tylko ceną, ale także ilością przeprowadzonych już lekcji na Verbling, doświadczeniem pedagogicznym, wykształceniem lektora oraz opiniami i oceną wystawianą przez jego kursantów. Wszystkie te informacje i dużo więcej znajdziesz na stronie z opisem wybranego native speakera.

Kreatywne lekcje

Ponieważ konkurencja wśród lektorów jest duża, każdy z nich stara się tworzyć coraz bardziej kreatywne, ciekawe i zabawne lekcje. Czasem są to gry językowe, czasem wspólne oglądanie filmu, słuchanie muzyki, czy czytanie fragmentów książki, które później są recenzowane. Wielu lektorów tworzy serie lekcji i nadaje im unikatowe tytuły, dzięki czemu szybko jesteś w stanie zorientować się, czego dana lekcja będzie dotyczyć.

Żeby nie było zbyt różowo…

Sporą wadą serwisu jest to, że do poszczególnych lekcji może dołączyć każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Choć pozornie nie ma w tym nic złego, czasem okazuje się to bardzo problematycznie. Gdy do lekcji na poziomie zaawansowanym dołącza osoba, która zna jedynie podstawy języka, wówczas lektor ma bardzo utrudnione zadanie. Z jednej strony chce, aby wszyscy zrozumieli omawiany temat, a z drugiej – nie może poświęcać aż tyle uwagi osobie, która zaniża poziom całej grupy.

Inna kwestia, która być może będzie dla niektórych problemem to konieczność choć podstawowej znajomości języka angielskiego. Cały serwis funkcjonuje bowiem w tym języku, a sami lektorzy w krytycznych momentach (głównie na podstawowym poziomie) również posługują się angielskim, aby jak najlepiej wyjaśnić niektóre zagadnienia początkującym.

W przypadku lekcji grupowych warto brać poprawkę na to, że akcent i wymowa uczących się osób rzadko są idealne. Żeby samemu nie nabyć pewnych złych naleciałości, warto skupiać się przede wszystkim na głosie lektora. Z drugiej strony jest to też dość ciekawe doświadczenie, gdy słyszysz, jak te same treści odczytują osoby z Chin, Ukrainy, USA, Szwecji, czy Włoch…

Przełamanie lodów

Choć mój zachwyt Verblingiem jest bardzo duży, wciąż nie odważyłam się wziąć aktywnego udziału w lekcjach. Być może to kwestia usposobienia, a być może chodzi po prostu o przełamanie pierwszych lodów. Tak czy inaczej już rola słuchacza daje również bardzo wiele, bo pozwala osłuchać się z językiem, poznawać kulturę iberoamerykańską i zauważać rozmaite niuanse językowe w zależności od kraju, z którego pochodzi native speaker.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  1. Chyba coś się zmieniło w Verblingu 🙁 Nie znalazłam dostępu do lekcji, mogę tylko wykupić własną. Szkoda. Ale ceny i ilość nauczycieli robią wrażenie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Najwyżej oceniam możliwość praktycznego używania języka mówionego, ponieważ jest to według mnie największa wartość, jaką daje Verbling. Nieco niżej oceniam możliwość nauki nowego słownictwa, ze względu na to, że nie jest to kluczowy cel tego narzędzia. Jeśli chodzi o gramatykę, jest to kwestia znalezienia odpowiednich lekcji, ponieważ nie każda z nich tego dotyczy. W przypadku ćwiczeń na wymowę jedyny minus jest taki, że podczas lekcji grupowych masz kontakt nie tylko z native speakerem, ale także z innymi uczniami, którzy często mają nieprawidłowy akcent, co może być czasem kłopotliwe. Najniżej oceniam ćwiczenia na pisownię, ze względu na to, że podczas lekcji jest ich po prostu niewiele.Verbling - Nauka online z native speakerem