Strona głównaJęzyk hiszpańskiCiekawostki i porady językowe5 sposobów na osłuchanie się z językiem hiszpańskim

5 sposobów na osłuchanie się z językiem hiszpańskim

Na świetną znajomość języka składa się wiele czynników. Jedną z nich jest także osłuchanie się z nim.

Poniżej znajdziesz listę pięciu najbardziej efektywnych sposobów, które Ci w tym pomogą. Wystarczą słuchawki, smartfon i dostęp do Internetu. Aaa… no i dobre chęci!

1. Muzyka

Słuchanie hiszpańskojęzycznych piosenek to najprostszy sposób na to, aby osłuchać się z językiem. Teksty większości utworów są na tyle nieskomplikowane, że znając podstawowe słownictwo i gramatykę jesteś w stanie łatwo przyswoić sens całości. Na początku nauki, nawet gdy Twój zasób słów nie jest jeszcze zbyt szeroki, przydatną metodą jest wyodrębnianie w myślach słuchanych słów piosenek. Język hiszpański z zasady jest bardzo płynny i melodyjny. Początkowo słuchając go, możesz odnieść wrażenie że wszystkie słowa łączą się w jeden płynny ciąg. Na początku drogi warto więc wybrać nieco wolniejsze piosenki z mocno zaakcentowanymi wyrazami i frazami. Nieco bardziej zaawansowani mogą natomiast sięgnąć po szybkie, rapowane utwory, takie jak np. Yo Aprendi – Danay Suárez:

2. Verbling

Dobrym narzędziem do nauki jest także Verbling. Co prawda jego możliwości są dużo większe, ale w tym artykule skupię się tylko na jednej z nich. Po rejestracji serwisie już w wersji bezpłatnej możesz brać udział w lekcjach jako słuchacz. Co więcej masz też dostęp do setek lekcji archiwalnych, z czego każda trwa godzinę. Główną zaletą Verblinga jest to, że ćwiczysz nie tylko słuchanie, ale uczysz się przy okazji gramatyki i słownictwa, poznajesz kulturę różnych krajów hiszpańskojęzycznych oraz słuchasz praktycznych porad native speakera.

3. Podróże

Dosyć oczywistym sposobem na osłuchanie się z językiem są podróże do krajów hiszpańskojęzycznych. Zazwyczaj radzi się, aby będąc zagranicą, jak najwięcej mówić w obcym języku. Słuchanie jest jednak równie ważne, bo to integralna część komunikacji. Często zdarza się przecież, że potrafisz o wiele rzeczy zapytać w obcym języku, ale gdy słyszysz odpowiedź, okazuje się, że nie do końca ją rozumiesz. I czasem wynika to nie tyle z nieznajomości słownictwa, ile z braku osłuchania z nim. Co więcej w różnych regionach Hiszpanii, czy w różnych krajach hiszpańskojęzycznych mieszkańcy mają inne nawyki językowe i dialekty. Przykładowo w Sevilli (jak i w całej Andaluzji) często nie wymawia się litery s, gdy znajduje się ona na końcu wyrazu.

4. Radio

Dynamiczny charakter audycji radiowych to świetny sposób na sprawdzenie swojego poziomu osłuchania z językiem hiszpańskim. Mając dostęp do Internetu bez problemu znajdziesz ciekawą stację. Szczególnie godne polecenia są te, które nie skupiają się wyłącznie na muzyce. Słuchanie wiadomości, wywiadów, czy programów satyrycznych to idealny sposób na kontakt z żywym językiem. Świetnym ćwiczeniem na podszkolenie słuchania ze zrozumieniem są też reklamy radiowe. Ze względu na swój charakter kluczową rolą są w nich nie tylko słowa, ale także sposób ich intonacji. Aby poćwiczyć znajomość liczb warto zwracać uwagę na te reklamy radiowe, w których podawany jest np. numer telefonu. W wielu przypadkach przekonasz się, że jest to nie lada wyzwanie…

5. Audiobooki

Tym którzy opanowali już podstawy języka i potrzebują większych wyzwań, polecam hiszpańskie audiobooki. Nawet jeśli początkowo niewiele zrozumiesz, nie przejmuj się. Ucz się systematycznie, a za kilka miesięcy wróć do audiobooka, który wcześniej był jeszcze za trudny. Będziesz mile zaskoczony tym, że przy kolejnym podejściu rozumiesz już dużo więcej.

Hiszpański jest bliżej niż myślisz

Oprócz metod podanych powyżej jest oczywiście wiele innych okazji, kiedy hiszpański okazuje się być bliżej, niż myślisz. Praktycznie w każdym większym mieście znajdują się hiszpańskie, czy meksykańskie restauracje, a w nich kelnerzy pochodzący z tych krajów. Zabrzmi to może skrajnie, ale znam przypadki, gdy właściwie jedynym językiem, w jakim można było się dogadać z kelnerem był właśnie hiszpański. Tego typu miejsca przyciągają też rodowitych Hiszpanów, dzięki czemu przez chwilę możesz naprawdę poczuć się, jak w całkiem innym kraju!

Ponadto warto brać udział w rozmaitych wydarzeniach związanych z kulturą hiszpańską. Tam również znajdziesz wielu przedstawicieli krajów hiszpańskojęzycznych. To z kolei znakomita okazja już nie tylko do osłuchania się z językiem, ale także spróbowania swoich sił w prawdziwych dialogach i być może nawiązania ciekawych znajomości.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.