Port Grimaud – Mała Wenecja na Lazurowym Wybrzeżu

0
2337

Jeśli zastanawiasz się, w którym mieście na Francuskiej Riwierze możesz zobaczyć najbardziej romantyczny zachód słońca, wypocząć na plaży lub wybrać się na kemping, to ten artykuł da Ci na to jasną odpowiedź!

Port Grimaud to niewielkie miasteczko na południu Francji w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże w Zatoce Saint-Tropez. Ze względu na charakterystyczną zabudowę pełną kanałów, niewielkich mostów i kolorowych domów, często mówi się, że jest to Mała Wenecja Lazurowego Wybrzeża. Oprócz urzekającej zabudowy Port Grimaud zachwyca także długą, piaszczystą plażą, wspaniałymi restauracjami oraz bliskością Saint-Tropez, od którego dzieli je niecałe 10 km.

Zanim jednak przejdziemy do atrakcji, poznaj niezwykłą historię powstania tego miejsca. Bo w przeciwieństwie do wielu innych, to miasto narodziło się z bardzo konkretnej wizji jednego człowieka. Ten człowiek to François Spoerry – architekt, który dziś nazywany jest Ojcem Port Grimaud.

Jak powstał Port Grimaud?

Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku na terenach współczesnego Port Grimaud rozciągał się bagnisty obszar, który był wykorzystywany jedynie na potrzeby rolnictwa oraz w celach łowieckich. Charakter tego miejsca zmienił dopiero architekt François Spoerry. To on w latach 60. XX wieku stworzył wizjonerski projekt „miasta położonego na wodzie”. Jego idea zakładała wybudowanie niewielkiego miasteczka, w którym spotykają się ląd i morze, a architektura staje się integralną częścią tego krajobrazu. Nie zobaczymy tu więc ogromnych gmachów, ani drapaczy chmur. Wręcz przeciwnie – wszystkie budynki są niskie, a ich kolorowe fasady dodają im jeszcze bardziej urokliwego charakteru.

Miasteczko Port Grimaud położone jest niecałe 10 km od słynnego Saint-Tropez
Miasteczko Port Grimaud położone jest niecałe 10 km od słynnego Saint-Tropez (Lazurowe Wybrzeże, Francja)

François Spoerry nie był fanem prostych, geometrycznych kształtów, które w czasach mu współczesnych dominowały w projektach urbanistycznych. To właśnie z tego powodu, oglądając Port Grimaud z lotu ptaka, zobaczymy, że poszczególne kanały i ulice zbudowane są w tak nieregularny sposób. Nie sposób znaleźć tu dwóch takich samych elementów. Można powiedzieć, że cała koncepcja budowy Port Grimaud, to architektoniczny hołd oddany naturze, której wytwory również są zawsze unikalne i niepowtarzalne.

Atrakcje w Port Grimaud

Główny powód, dla którego warto odwiedzić Port Grimaud, to przede wszystkim niezwykle urocza architektura i położenie tego miasta. To idealne miejsce na romantyczny spacer pomiędzy niewielkimi kolorowymi uliczkami. Nie brakuje tu też restauracji serwujących znakomite dania, czy sklepów z pamiątkami. Wabikiem dla wielu turystów jest także długa, piaszczysta plaża, na której latem pograsz w siatkówkę plażową lub piłkę nożną.

Miasteczko Port Grimaud - widok na jeden z kanałów (Lazurowe Wybrzeże, Francja)
Miasteczko Port Grimaud – widok na jeden z kanałów (Lazurowe Wybrzeże, Francja)

Port Grimaud to także doskonałe miejsce na kemping! Tuż przy plaży znajdziemy obszerne pola kempingowe wyposażone we wszystkie podstawowe udogodnienia i place zabaw dla dzieci. Dużą część nadmorskiego terenu zajmują też urocze domki letniskowe z widokiem na Morze Śródziemne, które są pewnym kompromisem pomiędzy tradycyjnym kempingiem, a wypoczynkiem w hotelu. To doskonałe rozwiązanie zarówno na wakacje z dziećmi, jak i podczas wypadu z przyjaciółmi lub we dwoje. W pobliżu kempingu znajduje się też bar i restauracje, dzięki czemu niemal cały urlop możesz spędzić bezpośrednio nad morzem bez konieczności oddalania się od miejsca noclegu.

Miasto Grimaud

Jeśli lubisz zwiedzanie i zabytki, oprócz wizyty w porcie zajrzyj także do znajdującego się w głębi lądu miasta Grimaud. Oba miejsca dzieli zaledwie 10 minut jazdy samochodem, stąd jest to doskonała opcja na to by połączyć relaks ze szczyptą historii. Największą atrakcją Grimaud są ruiny położonego na malowniczym wzgórzu zamku z XI wieku. Warto zobaczyć też romański kościół Église Saint-Michel, zabytkową kapliczkę Chapelle Notre-Dame de la Queste oraz młyn Saint-Roch.

Ruiny zamku w mieście Grimaud
Ruiny zamku w mieście Grimaud (Lazurowe Wybrzeże, Francja)

Port Grimaud i Saint-Tropez w jeden dzień?

Jeśli nie dysponujesz dużą ilością czasu i dłuższy pobyt w Port Grimaud nie wchodzi w grę, to może warto pomyśleć o 1-dniowej wycieczce łączonej, podczas której odwiedzisz również pobliskie Saint-Tropez? Dzięki swoim niewielkim rozmiarom oba miasta możesz bez problemu zwiedzić w jeden dzień. Na taką wycieczkę przyda Ci się samochód, który możesz wynająć np. na stronie RentalCars. Inna opcja to wybór jednego z rejsów, które są organizowane zazwyczaj z Nicei. Te najciekawsze znajdziesz na stronie GetYourGuide.

Odkryj Francję