Strona głównaFrancjaMiasta we FrancjiMarsylia – Najlepsze atrakcje! Co warto zobaczyć?

Marsylia – Najlepsze atrakcje! Co warto zobaczyć?

Kradnie ona serca pyszną kuchnią, wspaniałą architekturą, śródziemnomorskim klimatem, charakterystycznym dla Francji wdziękiem, a także… antyczną przeszłością. Bienvenue à Marseille!

Marsylia położona jest na południu Francji w regionie administracyjnym Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, stanowiąc jednocześnie jego stolicę. To drugie największe francuskie miasto – plasuje się ono za Paryżem, a podium uzupełnia Lyon. Aby lepiej zrozumieć miejsce, do którego się udajemy, warto na chwilę przyjrzeć się jego genezie. Historia Marsylii jest naprawdę fascynująca i sięga odległych czasów starożytnych, kiedy znana była pod nazwą „Massalia”. Wówczas była dobrze prosperującą kolonią grecką, stanowiła także jeden z ośrodków kultury Hellady. Później przechodziła w ręce m.in. Rzymian, Wizygotów, Burgundów, Franków, aż w końcu Francuzów, ale… dość już o dziejach miasta. Jakimi atrakcjami turystycznymi może poszczycić się współczesna Marsylia?

Le Panier i Vieux-Port – emblematyczne dzielnice Marsylii

Marsylia proponuje bardzo szeroką gamę atrakcji turystycznych, ale od czego zacząć? Proponuję, abyś swoją przygodę z tym nadmorskim miastem rozpoczął od Le Panier i Vieux-Port.

To właśnie w wiekowych dzielnicach tego miasta zobaczycie najwięcej kultowych miejsc i zabytków. Mowa tutaj o m.in.: Katedrze La Major, alei Canebière, La Vieille Charité czy MuCEM, o których dowiesz się już za chwilę.

Klimat, widoki i atrakcje turystyczne Marsylii zachwycą każdego kto ceni połączenie pięknej architektury i zachwycającej przyrody
Klimat, widoki i atrakcje turystyczne Marsylii zachwycą każdego kto ceni połączenie pięknej architektury i zachwycającej przyrody

Le Panier to dzielnica malowniczo położona na wzgórzu, w pobliżu Starego Portu tuż nad Morzem Śródziemnym. Aby wspiąć się na szczyt tego wzniesienia terenu musimy pokonać liczne schodki, ale widok na bezkresne, błękitne morze z pewnością wynagrodzi ten wysiłek. Uliczki Le Panier są pełne kolorów, a restauracje i kawiarnie kuszą tradycyjnymi potrawami, przekąskami i deserami. Urokliwą, tętniącą życiem dzielnicę szczególnie polecam miłośnikom fotografii polującym na zachwycające zdjęcia.

Vieux-Port, czyli „Stary Port” sąsiaduje z Le Panier. Te dwie dzielnice stanowią historyczne centrum miasta. To właśnie tam w VI wieku p.n.e. powstała i rozkwitała starożytna grecka kolonia – Massalia. Zwłaszcza romantycy ucieszą się na wieść, że w marsylskim Starym Porcie wspaniale ogląda się wschody i zachody słońca. Spacerując po Vieux-Port w Marsylii, warto skosztować pysznej, lokalnej kuchni. Zupy bouillabaisse i pistou, ciasteczka navettes, oraz przekąski panisses to przykłady smakołyków typowych dla tego miasta, ale również całego regionu. Bon appétit!

Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej (MuCEM)

Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej (MuCEM) w Marsylii pielęgnuje dziedzictwo kulturowe basenu Morza Śródziemnego. Instytucja przypomina swoim gościom o bogatej historii miasta, którego korzenie sięgają do czasów starożytnych. W swoich ścianach mieści ono kolekcję wiekowych eksponatów, a do tego regularnie jest gospodarzem wielkich wystaw i wydarzeń kulturalnych. Na całość MuCEM składają się Fort św. Jana i J4 Esplanade.

Zwiedzanie Marsylii warto zacząć od okolicy Starego Portu
Zwiedzanie Marsylii warto zacząć od okolicy Starego Portu

Dopiero w 2013 roku – po gruntownym odrestaurowaniu – fort św. Jana po raz pierwszy został udostępniony zwiedzającym, jednak jego dzieje sięgają do odległych czasów panowania króla Ludwika XIV. Z kolei J4 Esplanade to budowla o nieco surrealistycznym wyglądzie, wobec której nie sposób przejść obojętnie. Dlaczego? Wyobraź sobie, że na pozornie prostą bryłę ktoś rzuca piękną chustę z ażuru. To właśnie marsylskie J4, gdzie odnajdziesz ekspozycje przedmiotów codziennego użytku, dokumentów i dzieł sztuki, które stanowią prawdziwą skarbnicę wiedzy na temat dokonań śródziemnomorskich cywilizacji.

WARTO WIEDZIEĆ: Na dachu budynku J4 Esplanade znajduje się taras widokowy, a także kładka prowadząca do fortu św. Jana. Dla głodnych (nie tylko wrażeń!) gości otwarto tam również restaurację.

Bazylika Notre-Dame de la Garde

Nazwa tej XIX-wiecznej bazyliki zaprojektowanej i wykonanej w stylu neobizantyjskim przywołuje na myśl katedrę Notre-Dame w Paryżu. Nie jest to przypadek – oba miejsca kultu religijnego szczególną cześć oddają Maryi – „Naszej Pani” (fr. Notre-Dame).

Marsylskie wzgórze La Garde
Marsylskie wzgórze La Garde

Marsylskie arcydzieło architektury sakralnej ulokowane jest na wzgórzu La Garde (154 m n.p.m.) i w rezultacie góruje ono nad całym miastem. Dzięki temu zwiedzanie zabytku możemy połączyć z podziwianiem spektakularnego widoku na Morze Śródziemne. Bazylika Notre-Dame de la Garde mieści w sobie także muzeum, które odkrywa przed zwiedzającymi historię wzgórza, bazyliki, a nawet samej Marsylii.

Katedra w Marsylii

Za katedrę odpowiedzialnych jest 3 architektów: Léon Vaudoyer, Jacques Henri Espérandieu i Henri Antoine Révoil
Za katedrę odpowiedzialnych jest 3 architektów: Léon Vaudoyer, Jacques Henri Espérandieu i Henri Antoine Révoil

Katedra la Major pojawiła się na mapie Marsylii w XIX wieku. Pierwszy kamień pod jej budowę w 1852 roku położył sam Napoleon III Bonaparte, a nieco ponad 40 lat później ukończono to monumentalne dzieło. Świątynia wykonana w stylu neoromańskim i neobizantyjskim odzwierciedla wpływy różnych kultur na Marsylię i bogatą historię miasta. Do wzniesienia Katedry la Major wykorzystano różnorodne materiały, m.in. marmur karraryjski, czy onyks z Włoch i Tunezji.

Jej fasadę zdobią posągi Jezusa Chrystusa, apostołów, świętych z Prowansji. Nie należy zapominać, że towarzyszy im także posąg z brązu przedstawiający jednego z biskupów Marsylii. Jest to Henri François-Xavier de Belsunce-Castelmoron, który wspierał swoich krajanów w czasach zarazy z 1720 roku.

Pałac Longchamp

Pałac Longchamp zachwyca swoimi walorami estetycznymi – bogatymi zdobieniami, rzeźbami oraz spektakularną fontanną. Wygląda niczym królewska rezydencja, której nie powstydziliby się najsłynniejsi francuscy monarchowie. Powstał on jednak, aby upamiętnić wydarzenie, które znacznie poprawiło komfort życia mieszkańców Marsylii. O czym mowa?

Pałac Longchamp otoczony jest piękną przyrodą"]
Pałac Longchamp otoczony jest piękną przyrodą”]

W XIX wieku do miasta (konkretnie na płaskowyż Longchamp) za pomocą ponad 80-kilometrowego kanału została doprowadzona woda z rzeki Durance. W pałacu mieszczą się dwa muzea. Muzeum Sztuk Pięknych to królestwo obrazów, rysunków i rzeźb, gdzie wyeksponowano dzieła takich artystów jak: Peter Paul Rubens, Noël Coypel, Émile Loubon i Giovanni Francesco Barbieri. Z kolei Muzeum Historii Naturalnej dedykowane jest zobrazowaniu ewolucji flory i fauny – regionalnej, ale też światowej. W 2020 roku tamtejsza kolekcja została wzbogacona o dodatkowe przedmioty, m.in. czaszkę mamuta włochatego, oraz szkielet 7-metrowego mozazaura.

Muzeum Historii Marsylii

Muzeum Historii Marsylii ulokowane jest niedaleko Starego Portu. Instytucja prezentuje zwiedzającym unikalne zbiory obrazujące około 2600 lat istnienia miasta, a wszystko za sprawą przedmiotów codziennego użytku, dzieł sztuki i inne pozostałości archeologicznych. Muzeum Historii Marsylii zajmuje powierzchnię około 3000 metrów kwadratowych, gdzie poza stałą ekspozycją można obejrzeć także wystawy czasowe. Warto wiedzieć, że tuż obok muzeum znajduje się Jardin des Vestiges, czyli ogród archeologiczny, gdzie odkryjemy pozostałości po starożytnych zabudowaniach z czasów Massalii – liczne greckie fortyfikacje, a także część starożytnego portu, które naukowcy odnaleźli w czasie wykopalisk w latach 60. XX wieku.

Aleja Canebière

Jesteś w nastroju na zakupy? Aleja Canebière przywołuje pewne skojarzenie z paryskimi Polami Elizejskimi, na których można znaleźć wiele sklepów ze wspaniałymi, zachęcającymi do odwiedzin witrynami.

Centrum Marsylii to idealne miejsce na spacer – piękna architektura i wyjątkowy klimat tego miejsca zachęcają, by zostać na dłużej
Centrum Marsylii to idealne miejsce na spacer – piękna architektura i wyjątkowy klimat tego miejsca zachęcają, by zostać na dłużej

Ta kilometrowa arteria miasta rozciąga się od Starego Portu do kościoła św. Wincentego à Paulo. Usłana jest luksusowymi hotelami, klimatycznymi kawiarenkami, restauracjami serwującymi smakowitą kuchnię i przeróżnymi sklepami, które przyciągają tłumy miejscowej ludności i turystów. To idealne miejsce, by upolować pamiątkę z wakacji lub uzupełnić swoją szafę czy kosmetyczkę.

WARTO WIEDZIEĆ: W ostatnich latach aleja Canebière została gruntownie odrestaurowana, aby uczynić ją bardziej reprezentatywną.

Orange Vélodrome

Orange Vélodrome (wcześniej Stade Vélodrome) powstał w 1937 roku i funkcjonował jako welodrom, czyli tor kolarski. W związku z organizacją przez Francję Mistrzostw Europy w 1984 roku stadion przeszedł poważną zmianę – tor kolarski usunięto w celu budowy trybun, a Stade Vélodrome, welodromem pozostał tylko z nazwy. Mają tam miejsce nie tylko ważne wydarzenia sportowe, ale również koncerty legendarnych muzyków. Kto wystąpił na stadionie w Marsylii? Rolling Stones, sir Paul McCartney, Celine Dion i wielu innych.

Panorama miasta z widokiem na futurystyczną budowlę Orange Vélodrome
Panorama miasta z widokiem na futurystyczną budowlę Orange Vélodrome

WARTO WIEDZIEĆ: Ten obiekt sportowy może być wspominany szczególnie ciepło przez polskich fanów piłki nożnej. Jest on oczywiście stadionem klubu Olympique Marsylia, ale był również jedną z prestiżowych aren, na których rozgrywały się Mistrzostwa Europy w 2016 roku. W tym turnieju Polacy odnieśli wielki sukces, kwalifikując się do ćwierćfinału i byli o włos od zagrania w kolejnym etapie rozgrywek.

La Vieille Charité

Symboliczne miejsce Marsylii, które wieki temu służyło pomocą najbardziej potrzebującym. Po odrestaurowaniu w 1986 roku stało się centrum naukowym i kulturalnym miasta. Obecnie służy jako baza dla licznych instytucji naukowych, które eksponują dokonania ludzkości w różnych dziedzinach.

La Vieille Charité – marsylska świątynia nauki
La Vieille Charité – marsylska świątynia nauki

Międzynarodowe Centrum Poezji w Marsylii (International Poetry Centre of Marseille), Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej (Museum of Mediterranean Archaeology), a także Muzeum Sztuki Afrykańskiej, Oceanicznej i Indiańskiej (Museum of African, Oceanian and Amerindian Arts) to tylko niektóre z organizacji mających siedzibę w La Vieille Charité. Na tamtejszych wystawach stałych i tymczasowych znajdziemy przedmioty rodem ze starożytnego Egiptu, Rzymu czy Grecji, a także kolekcję tradycyjnych masek ludu Mexików rodem z Ameryki Środkowej. Zbiór tych artefaktów przekazał w ręce La Vieille Charite francuski reżyser François Reichenbacha.

Pola lawendowe w Prowansji

Lawenda jest jednym z najbardziej oczywistych skojarzeń, jakie przychodzą do głowy, kiedy myślimy o Prowansji. Będąc w Marsylii, warto wybrać się do jednej z poniższych lokalizacji, aby nacieszyć się pięknem tych kwiatów. Można tam dojechać własnym autem albo skorzystać ze zorganizowanej wycieczki. Prowansalskie lawendowe pola stanowią gratkę dla miłośników fotografii! Ja szczególnie polecam miejscowości Valensole i Sault, a także okolice masywu górskiego i parku przyrody Luberon.

W okolicy Marsylii można znaleźć mnóstwo pól lawendy, z których wyrabia się tradycyjne marsylskie mydło
W okolicy Marsylii można znaleźć mnóstwo pól lawendy, z której wytwarza się m.in. mydła, olejki eteryczne, miody, likiery i wiele innych produktów kosmetycznych i spożywczych.

Szukasz kwiecistych fal fioletu i błękitu w Valensole? Cudownie! Tam odnajdziesz urokliwe krajobrazy, które aż proszą się o sfotografowanie. Wolisz okolice Luberon? Świetny wybór! W ten sposób połączysz odkrywanie pól lawendy wraz z wizytą w tamtejszym parku narodowym i odetchniesz górskim powietrzem. Dodatkowo, w miejscowości Coustellet ulokowane jest niezwykłe Muzeum Lawendy, którego właściciele prowadzą tradycyjne gospodarstwo i o tajnikach uprawy tej rośliny wiedzą wszystko. Proponują oni wycieczki tematyczne, warsztaty dotyczące przeróżnych zastosowań lawendy – w gotowaniu, aromaterapii, kosmetykach czy perfumach.

Marzysz o widokach jak z pocztówki? Nic prostszego! Odwiedź wioskę Sault, skąd ujrzysz Mont Ventoux. Tym sposobem uciekniesz od zgiełku miasta i tłumów, a to wszystko w otoczeniu pól lawendy w różnych kolorach – od bieli, przez fiolet aż do urzekającego błękitu. Jeśli jesteś wielkim fanem tych kwiatów i sądzisz, że zasługują one na własne święto, to powinieneś wiedzieć, że 15 sierpnia odbywa się tam… Festiwal Lawendy!

WARTO WIEDZIEĆ: Dokładny moment kwitnienia lawendy zależy od warunków atmosferycznych i gatunku danej rośliny. Zakres czerwiec-sierpień jest umowny, więc upewnij się, jak wygląda sytuacja w miejscu, do którego chciałbyś się udać.

Park Narodowy Calanques

Gdy nasycisz się już miejskim klimatem, zapraszam do odwiedzin Parku Narodowego Calanques położonego pomiędzy Marsylią a La Ciotat – miejscowością w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Charakteryzuje się on niezwykłą różnorodnością biologiczną nie tylko na lądzie, ale również w Morzu. Jakie gatunki tam spotkasz? Trudno wymienić je wszystkie, ale spróbuję uchylić choć rąbka tajemnicy.

Jeśli chodzi o faunę, to znajdują się tam m.in.: orły południowe, jaszczurki perłowe, delfiny, a nawet płetwale zwyczajne! Do tamtejszej flory zalicza się: sosna alepska, czystek monpelijski, rozmaryn, tymianek i wiele innych. Malownicze krajobrazy uzupełniają krystalicznie czyste wody i ogromne wzniesienia, które przypominają nieco skandynawskie fiordy. Całość tworzy naprawdę magiczny zakątek, więc nie wahaj się i poznaj francuską przyrodę w najczystszej postaci!

Celem Parku Narodowego Calanques jest ochrona pięknej prowansalskiej przyrody
Celem Parku Narodowego Calanques jest ochrona pięknej prowansalskiej przyrody

WARTO WIEDZIEĆ: Park Narodowy Calanques to obszar chroniony, więc istotne jest regulowanie częstotliwości odwiedzin turystów, aby nie zaszkodzić naturze. Z dokładnymi zasadami podróżowania możesz zapoznać się tutaj.

Archipelag Frioul i zamek d’If

Czy wiedziałeś, że do Marsylii zaliczają się też wysepki? Mowa tutaj o archipelagu Frioul ulokowanym kilka kilometrów od linii brzegowej miasta, który tworzony jest przez If, Pomègue, Ratonneau i Tiboulen. Wyspy należą do Marsylii od 1971 roku, a najsłynniejszą z nich jest zdecydowanie ta pierwsza. Dlaczego?

Marsylia to nie tylko Francja kontynentalna, ale i przepiękny archipelag
Marsylia to nie tylko Francja kontynentalna, ale i przepiękny archipelag

W 1516 roku król Franciszek I Walezjusz wyszedł z inicjatywą zbudowania twierdzy na wysepce If. Miała ona pomóc w strzeżeniu miasta przed atakami wrogów od strony morza, jednak ze względu na odległość od stałego lądu, zmieniła swoją funkcję i w kolejnych latach stała się więzieniem, z którego ciężko się wydostać. Nie ulega wątpliwości, że zamek i wysepkę o tej samej nazwie rozsławiła powieść Aleksandra Dumasa – „Hrabia Monte Christo”. To miejsce obowiązkowe dla wszystkich miłośników literatury (Dumasa w szczególności!).

Plaże w Marsylii

Po długim zwiedzaniu miasta warto odpocząć na jednej z marsylskich plaż
Po długim zwiedzaniu miasta warto odpocząć na jednej z marsylskich plaż

Mówiąc o Marsylii, nie mogę pominąć jej niewątpliwych atutów w postaci śródziemnomorskich plaż. Wybrałam 3, które według mnie godne są Twojej uwagi. Położoną niedaleko promenady Corniche Kennedy miejską plażę Prophète charakteryzuje niski poziom wody tuż przy brzegu, przez co jest ona przyjazna zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Pokonanie drogi ze Starego Portu do piaszczystej, urokliwej plaży Katalończyków (Plage des Catalans) zajmie nam kilka minut spacerem. Ta lokalizacja cieszy się największą popularnością, więc jeśli chcesz zająć dobre miejsce do wypoczynku (zwłaszcza latem) musisz pojawić się tam z samego rana.

Moim faworytem w zestawieniu marsylskich plaż jest odrobinę mniej znana plaża le Bain des Dames. Nieco oddaloną od centrum miasta lokalizację zdobią rybackie chatki, co dodaje miejscu niesamowitego uroku i autentyczności.

Odkryj Francję

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY