Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechRavello - Miasto włoskiej muzyki

Ravello – Miasto włoskiej muzyki

W tym spokojnym zakątku włoskiego regionu Kampanii zapomnijcie o stresie i pośpiechu, by móc napawać się w spokoju na każdym kroku niezwykłymi panoramami wybrzeża Amalfi. Ravello, włoskie Miasto Muzyki, zainspiruje was tak, jak zainspirowało wielu światowej sławy artystów.

Ravello jest jednym z włoskich klejnotów mających od 1997 roku zaszczytne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejscowość znajduje się na wysokości 365 m n.p.m. i, choć ulokowane jest na wybrzeżu, nie posiada żadnej plaży. Miasteczko, założone w V wieku, stworzono w charakterze azylu dla wysoko postawionych rodzin z wybrzeża Amalfi, które stały się ofiarami konfliktu najbogatszych klanów.

Aż do 1137 roku, kiedy Ravello dostało się pod władanie Pizy, a większość jego mieszkańców wyprowadziła się do Neapolu, miasto pełniło bardzo ważną rolę w okolicy. Dziś znów jest w pełni swojej sławy i przyciąga zarówno Włochów jak i turystów zagranicznych, a w szczególności miłośników kultury.  

Willa Rufolo

Wizytówką tego ukrytego klejnotu wybrzeża Amalfi jest Willa Rufolo i jej bajeczne ogrody. Willa, zbudowana przez handlarzy i bankierów z rodziny Rufolo około XIII wieku, jest ważnym ze względów architektonicznych budynkiem, który stanowi jeden z głównych powodów sprowadzających do Ravello turystów.

Wizytówką Ravello jest Willa Rufolo
Wizytówką Ravello jest Willa Rufolo

Położona wśród pięknych ogrodów, posiada dwie wieże i dwa podwieszane tarasy, a w jej bogatym wnętrzu znajdziecie niewielkie muzeum, kapliczkę, klasztor oraz wiele wystawnych sal. Do sławy willi przyczyniły się jednak głównie jej ogrody, które nie tylko zachwycają idealnie przystrzyżonymi, kwitnącymi krzewami układającymi się w obraz, ale też powalającym na kolana widokiem na zatokę.

Ten ogród był i jest miejscem inspiracji dla wielu, nie tylko dla muzyków, ale też dla poetów i pisarzy. Największym tego przykładem jest wszystkim dobrze znany Giovanni Boccaccio, którego miasto rozkochało do tego stopnia, że poświęcił mu jedną z noweli swojego największego dzieła, „Dekameronu”.

Kościoły Ravello

Gotycka katedra w Ravello
Gotycka katedra w Ravello

Na szczycie listy kościołów w Ravello znajduje się oszałamiająca, gotycka katedra, zajmująca miejsce na centralnym placu tuż naprzeciwko Willi Rufolo. Katedra, znana też pod nazwą Bazyliki Santa María, pochodzi z XI wieku i jest budynkiem o bardzo prostej fasadzie, wzbogaconej pięknymi, dwunastowiecznymi drzwiami wykonanymi z brązu. Wnętrze katedry utrzymane jest w surowym, minimalistycznym duchu, a główną atrakcją są relikwie św. Pantaleona oraz wspaniała, marmurowa ambona przedstawiająca sceny z Biblii. Parafialne skarby skrywane są w katedralnym muzeum. Choć jego kolekcja nie jest zbyt wielka, zawiera prawdziwe dzieła sztuki, wśród których wyróżnia się popiersie kobiety, przez jednych uważanej za żonę Rufolo, a przez innych za Joannę, królową Neapolu

Katedra jest oczywiście wyjątkowa, ale to nie jedyny kościół w mieście. Przechadzając się uliczkami Ravello napotkacie między innymi kościół San Giovanni del Toro. Skonstruowany w XI wieku, stanowił bardzo ważną świątynię, w której spotykała się średniowieczna szlachta Ravello. Kościół ma trzy nawy oraz trzy prowadzące do niego portale. W jego wnętrzu warto odwiedzić kryptę, skrywającą cykl XVI-wiecznych obrazów z postacią Chrystusa błogosławiącego w centrum oraz XII-wieczną ambonę.

Warto również zwrócić uwagę na znajdujący się na końcu Via Roma kościół Santa María a Gradillo. W czasach swej świetności był miejscem spotkań parlamentu. Jego wygląd i architektura odzwierciedlają siłę, a jednocześnie piękno Ravello. Jest niewielki, ale do jego majestatycznego wyglądu przyczynia się dzwonnica. Dziś kościół utrzymany jest w barokowym stylu, ale w jego wnętrzu wciąż możecie rozpoznać wyraźne pozostałości po średniowiecznej architekturze. 

Co jeszcze zobaczyć w Ravello? 

Taras położony przy Willi Cimbrone
Taras położony przy Willi Cimbrone

Oprócz najpopularniejszej Willi Rufolo warto odwiedzić również Willę Cimbrone, położoną na południowym krańcu miasteczka. Obecnie budynek willi to siedziba 5-gwiazdkowego hotelu, ale jego wyjątkowy taras, nazywany Tarasem Nieskończoności, jest dostępny dla wszystkich pragnących napawać się niezwykłą panoramą wybrzeża Amalfi. Na tarasie zjecie coś smacznego, wypijecie poranną kawę, napijecie się kieliszka wina, a w jego sąsiedztwie zobaczycie piękne ogrody. 

Jedną z najbardziej turystycznych ulic w centrum, bez zobaczenia której nie możecie uznać wizyty w mieście za ukończoną, jest Via Roma. To długi deptak, na którym znajdziecie liczne restauracje, bary i kawiarnie, a w nich – słynne, lokalne limoncello, czyli likier ze świeżych cytryn. W sklepikach z pamiątkami, wśród sprzedawanych drobiazgów króluje ręcznie zdobiona ceramika, będąca jednym z symboli miasta. Wzorów i kolorów wazonów, mis i pater jest tak dużo, że nawet najbardziej wymagający klienci będą mieli w czym wybierać.

Ravello Festival 

Nazwa Ravello wielu Włochom kojarzy się głównie ze słynnym, międzynarodowym, letnim festiwalem muzyki, sztuki i kultury. Koncerty w ramach Ravello Festival mają miejsce w audytorium w słynnej Willi Rufolo, która dzięki swojemu pozwala rozkoszować się wspaniałymi widokami na wybrzeże w towarzystwie doskonałych dźwięków. Wydarzenie organizowane jest już od 1953 roku, za każdym razem goszcząc najznakomitsze na świecie orkiestry symfoniczne, solistów, muzyków zarówno jazzowych jak i popowych oraz dyrygentów i światowej sławy śpiewaków operowych. To właśnie dzięki temu festiwalowi Ravello nosi dziś miano Miasta Muzyki. 

Informacje praktyczne

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY