Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechTropea - Romantyczny zakątek włoskiej Kalabrii

Tropea – Romantyczny zakątek włoskiej Kalabrii

Zapalonych plażowiczów do Tropei przyciągają morze i plaże, gastronomicznych koneserów czerwona cebula, a miłośników bajecznych krajobrazów piękny widok stojącego na skale Sanktuarium Santa Maria dell’Isola, otoczonego turkusowym morzem.

Tropea, położona w prowincji Vibo Valentia, to nadmorskie miasto godnie reprezentujące włoskie Costa degli Dei, czyli Wybrzeże Bogów, rozciągające się nad Morzem Tyrreńskim. Historia tego romantycznego miasta w regionie Kalabria rozpoczęła się jeszcze w czasach rzymskich, a według powszechnej legendy założył je mitologiczny heros Herkules. Widokiem dominującym w Tropei jest turkusowe morze kontrastujące z białymi, wapiennymi klifami, stąd szczególnie w szczycie sezonu miasto wypełniają tłumy turystów, pragnących godzinami podziwiać lokalne uroki.

Do Tropei z pobliskiego portu lotniczego w Lamezia Terme dostać się można transportem publicznym. Wtedy z lotniska autobusem przemieścić się należy do centrum Lamezia Terme, a tam na stacji kolejowej wsiąść w pociąg jadący do Tropei. Lepiej jednak mieć do dyspozycji samochód, bo pozwala on przyjeżdżającym do miasta turystom odkryć także inne, równie malownicze zakątki w okolicy. Samochód na wakacje możesz wynająć w atrakcyjnej cenie w serwisie RentalCars.

Historyczne centrum Tropei

Historyczne centrum Tropei to zdecydowanie najczęściej odwiedzana przez turystów część miasta. Wznosi się w bardzo panoramicznym miejscu, na stromym klifie z widokiem na morze, które znajduje się około 70 metrów poniżej. To właśnie dlatego na jego terenie znajduje się także większość punktów widokowych Tropei.

Stare miasto w Tropei jest wyjątkowo klimatyczne i pełne architektonicznych perełek, przy których warto zatrzymać się na dłużej
Stare miasto w Tropei jest wyjątkowo klimatyczne i pełne architektonicznych perełek, przy których warto zatrzymać się na dłużej

Stare miasto charakteryzuje się labiryntem wąskich alejek, wśród których widnieją kościoły, arystokratyczne pałace i wspomniane wcześniej panoramiczne tarasy, wyłaniające się znienacka i prezentujące niesamowite widoki na błękitne morze.

Choć sama Tropea powstała jeszcze za czasów rzymskich, większość zabudowań centro storico, bo tak nazywa się stare miasto, powstało między XVIII i XIX wiekiem. Głównymi ulicami centrum są Corso Vittorio Emanuele i Via Umberto I. To właśnie przy nich najłatwiej jest znaleźć sklepy z lokalnymi produktami i pamiątkami oraz restauracje na świeżym powietrzu. To także Via Umberto I prowadzi do jednego z najpopularniejszych punktów widokowych w całym mieście – Belvedere Piazza del Cannone.

Tarasy i punkty widokowe w centrum miasta

Tarasy widokowe w centrum miasta to doskonałe miejsce, by podziwiać zachód słońca
Tarasy widokowe w centrum miasta to doskonałe miejsce, by podziwiać zachód słońca

Historyczne centrum miasta w całości położone jest na skalistym wzniesieniu co sprawia, że na jego terenie znajduje się niejeden punkt widokowy oferujący niezwykły widok. Wspaniałą perspektywę na słynne Sanktuarium Santa Maria dell’Isola gwarantuje położony od strony morza Belvedere Piazza del Cannone. To idealne miejsce na zrobienie malowniczych zdjęć białej budowli, otoczonej błękitem morza. Piękny widok rozpościera się także z tarasu widokowego znajdującego się na końcu Corso Vittorio Emanuele. Stamtąd zobaczyć można nie tylko sanktuarium w całej okazałości, ale także piękną panoramę centrum samej Tropei. Białe budynki stojące na skraju wysokiego klifu, wpadającego do morza naprawdę robią wrażenie.

Piazza Ercole

Legenda głosi, że Tropea została założona przez Herkulesa, mitologicznego bohatera, po jego powrocie ze słynnych dwunastu prac. To właśnie o tym przypomina Piazza Ercole, czyli Plac Herculesa, główny punkt spotkań turystów i mieszkańców Tropei, znajdujący się w samym centrum miasta. To także tam wszyscy delektują się lodami z wszechobecnych lodziarni, a przy stołach znajdujących się na świeżym powietrzu restauracji zajadają się tradycyjnymi daniami z owoców morza. Plac Herkulesa to też fajne miejsce na spędzenie przyjemnego wieczoru, bo po zmroku wypełnia się światłami i kolorami, które tworzą niepowtarzalną atmosferę. Na placu warto zwrócić uwagę na stary Pałac Sprawiedliwości, elegancki budynek z łukowymi motywami, który najlepiej prezentuje się w wieczornym oświetleniu oraz na popiersie Pasquale Galluppiego, prawdopodobnie najważniejszego ze współczesnych kalabryjskich filozofów.

Cattedrale di Maria Santissima di Romania

Wierzy się, że Madonna Rumuńska, której podobizna widnieje na fasadzie katedry ocaliła miasto Tropea w czasie II Wojny Światowej
Wierzy się, że Madonna Rumuńska, której podobizna widnieje na fasadzie katedry ocaliła miasto Tropea w czasie II Wojny Światowej

Wzniesioną w 1163 roku katedrę w Tropei trudno jest przeoczyć, bo to zdecydowanie jeden z największych budynków wśród wąskich uliczek w historycznym centrum miasta. Świątynia, poświęcona Matce Bożej Wniebowziętej, powstała podczas dominacji Normanów i pomimo licznych pożarów i trzęsień ziemi, których skutkiem była konieczność niejednej przebudowy, do dziś zachowała swój sycylijsko-normański styl.

Fasada przyciąga wzrok przede wszystkim ozdobnymi łukami z tufu, często wykorzystywanego na południu Włoch materiału, a do wnętrza katedry prowadzą XVIII-wieczne portale. Jeden z nich ozdabia kamienna podobizna Madonny Rumuńskiej, która, jak wierzono, uchroniła Tropeę przed zniszczeniem w czasie II Wojny Światowej. Przy wejściu zobaczyć można także bomby lotnicze, które spadły na kościół, ale dzięki rzekomej boskiej interwencji nigdy nie wybuchły. Świątynia z trzema nawami, podtrzymywanymi przez ośmiokątne filary znana jest jako trumna religijnej historii Tropei. Pochowani są tam członkowie zasłużonych dla miasta Tropea rodzin, Gazzetta czy Galluppi. Istotnym punktem kościoła jest także kaplica, w której oprócz imponującego krucyfiksu z XV wieku znajduje się także grób błogosławionego Francesco Mottoli.

Kościół św. Franciszka z Asyżu

Labirynt krętych uliczek Tropei wiedzie także do Kościoła św. Franciszka z Asyżu, znajdującego się na dzisiejszym Largo Galluppi, placu położonym na skraju skały, będącej podłożem dla całego historycznego centrum miasta Tropea. Świątynia zbudowana w XIII wieku przez franciszkanów ma skromną i dość prostą fasadę, którą wyróżnia głównie ostrołukowy portal. Kościół posiada gotycką kaplicę poświęconą Santa Margherita, której wnętrze skrywa drogocenne, gotyckie freski, przedstawiające apostołów i sceny z życia świętej. Uwagę zwraca całokształt głównego ołtarza, ale jego najważniejszym elementem jest marmurowa figura Niepokalanego Poczęcia. Do kościoła przylega także dawny klasztor, który niegdyś używany był przez franciszkanów, a dziś zaadaptowany został jako siedziba szkoły.

Civico Museo del Mare di Tropea

Miasto Tropea oferuje zwiedzającym nie tylko piękne widoki, ale także możliwość zwiedzania muzeum
Miasto Tropea oferuje zwiedzającym nie tylko piękne widoki, ale także możliwość zwiedzania muzeum

Oprócz miłośników plaży oraz bajecznych widoków, w mieście coś dla siebie znajdą także pasjonaci kultury oraz historii. Starożytny kompleks klasztorny Santa Chiara mieści dziś w swoich salach Muzeum Morza, otwarte w 2019 r. Muzeum ma na celu uświadomienie odwiedzającym znaczenia i konieczności poszanowania środowiska morskiego. Instytucja prezentuje przede wszystkim gabloty zawierające skamieniałości i pozostałości paleontologiczne odnalezione wśród warstw geologicznych, na których opiera się linia brzegowa Tropei. Trzy sąsiadujące ze sobą sale przedstawiają zwiedzającym 184 eksponaty, pozwalające na porównanie skamieniałości i żywych organizmów oraz na obserwację procesu ewolucji. Zobaczyć tam można z bliska zęby rekinów, muszle, szkielety wodnych kręgowców, ale najbardziej imponującym eksponatem muzeum jest liczący ponad 7 milionów lat szkielet wieloryba, jedno z najlepiej zachowanych tego typu znalezisk na świecie.

Sanktuarium Santa Maria dell’Isola- słynny kościół na wyspie

Sanktuarium Santa Maria dell'Isola jest najważniejszym zabytkiem miasta Tropea
Sanktuarium Santa Maria dell’Isola jest najważniejszym zabytkiem miasta Tropea

Najważniejszą wizytówką Tropei jest bez wątpienia słynne Sanktuarium Santa Maria dell’Isola, uroczy kościółek zachwycający swoim niecodziennym położeniem. Skalną wysepkę dobrze obserwować z jednego z punktów widokowych w historycznym centrum, ale Sanktuarium Santa Maria dell’Isola warta jest także nieco dłuższego spaceru do bram samej świątyni. Sanktuarium znajduje się tuż obok głównej plaży Tropei, Spiaggia della Rotonda. Z piaszczystej plaży wchodzi się na szczyt skały po wyciętych, schodkowych stopniach.

Choć dziś skała stanowi raczej półwysep, w VII wieku to właśnie na oddzielonej od centrum wyspie grupa mnichów postanowiła założyć pustelniczą wspólnotę. W XIV wieku kościół został przebudowany, a w wyniku tej interwencji nadano mu gotycki styl. To właśnie wtedy wnętrze Sanktuarium Santa Maria dell’Isola przybrało dzisiejszą formę trzech naw z trzema ołtarzami, a na zewnątrz pojawiło się łukowate wejście, arabeskowa kopuła i dzwonnica. Dziś Sanktuarium Santa Maria dell’Isola to ulubione miejsce podróżników z całego świata, których oprócz samego budynku sanktuarium przyciąga otaczający go ogród, nazywany Edenem Tropei. Napawać się tam można także przepięknym widokiem Morza Tyrreńskiego, a w późniejszych godzinach zjawiskowym zachodem słońca. W dni, kiedy pogoda szczególnie dopisuje, dojrzeć można stamtąd nawet Stromboli i inne Wyspy Liparyjskie.

Port w Tropei

Port w Tropei to doskonałe miejsce na spacer z widokiem na morze
Port w Tropei to doskonałe miejsce na spacer z widokiem na morze

Jeśli nie chcecie, by Wasz spacer kończył się w granicach starego miasta, warto przejść się także po miejscowym porcie. Port Tropea znany jest jako jeden z pięciu portów Herkulesa na Morzu Śródziemnym. Spokojne morze odbijające słoneczne promienie i wyjątkowo płaskie, piaszczyste dno sprawiły, że port nazywany jest często Basenem Tropei. Obecnie port Tropea posiada aż 600 miejsc do cumowania, w których regularnie zatrzymują się megajachty osiągające do 55 metrów długości. Port wyposażony jest także w piękny amfiteatr, który w letnie wieczory jest gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych, pokazów i koncertów, które zachwycają nie tylko samym spektaklem, ale i otoczeniem. Port w Tropei to poza tym kolejny doskonały punkt, by zatrzymać się na dłużej, skosztować świeżych owoców morza i podziwiać włoski zachód słońca, któremu towarzyszą widniejące nieśmiało na horyzoncie Liparyjskie Wyspy.

Najpiękniejsze plaże Tropei

W Tropei nie brakuje pięknych plaż, z których roztaczają się wspaniałe widoki na krystaliczne morze
W Tropei nie brakuje pięknych plaż, z których roztaczają się wspaniałe widoki na krystaliczne morze

Tropea przyciąga nie tylko miłośników urokliwych miast, ale także zapalonych plażowiczów, poszukujących najpiękniejszych plaż Kalabrii. Wśród najbardziej popularnych plaż Tropei znajduje się Spiaggia della Rotonda, szeroka, miejska, piaszczysta plaża ograniczona słynną skałą San Leonardo. Największe tłumy turystów zmierzają jednak na sąsiednią Spiaggia Marina dell’Isola, uznawaną za jedną z najpiękniejszych plaż w okolicy, głównie ze względu na widoczne z wybrzeża, położone na białej, kontrastującej z turkusem morza skale, Sanktuarium Santa Maria dell’Isola.

Idealne plaże dla siebie znajdą w Tropei także ci, którzy szukają nieco bardziej ustronnych miejsc. Niewielka, choć piękna plaża Spiaggia del Cannone położona jest po drugiej stronie skały San Leonardo. W pobliżu tej plaży znajduje się też port morski miasta Tropea. Nieco odważniejszych zachwyci położona w jaskini Grotta del Palombaro. Plaża jest trudno dostępna, dotrzeć do niej można jedynie drogą morską, ale zdecydowanie warto, bo to jedna z najbardziej romantycznych plaż Tropei.

Cipolla rossa di Tropea – Gastronomiczny symbol Tropei

Położona nad Morzem Tyrreńskim Tropea to nie tylko owoce morza, ale także słynna na południu Włoch czerwona cebula
Położona nad Morzem Tyrreńskim Tropea to nie tylko owoce morza, ale także słynna na południu Włoch czerwona cebula

W restauracjach w Tropei nie brak dań ze świeżych owoców morza. Jednak wbrew pozorom to nie owoce morza są gastronomiczną wizytówką Tropei, a czerwona cebula. To główny bohater pocztówek, magnesów i figurek, choć sama cebula też bardzo często stanowi pamiątkę, którą zabierają ze sobą turyści kończąc wizytę w mieście. To jedyny gatunek cebuli we Włoszech, który uzyskał certyfikat jakości oraz wpisany został na europejską listę „Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych”. Ten konkretny gatunek uprawiany jest jedynie wzdłuż pasa Morza Tyrreńskiego a jej oryginalny smak pozbawiony właściwej dla cebuli goryczy sprawił, że jest ona znana publiczności w całej Europie. Czerwoną cebulę w Tropei znaleźć można wszędzie – na pizzy, w risotto, w postaci zupy, a jej słodkawy smak sprawia, że popularnością cieszą się także zrobione z niej dżemy.

Parghelia – O krok od Tropei

Z Tropei warto wybrać się do sąsiedniej Parghelii, której największym atutem jest wybrzeże i turkusowe morze
Z Tropei warto wybrać się do sąsiedniej Parghelii, której największym atutem jest wybrzeże i turkusowe morze

W odległości niecałych dwóch kilometrów od granic Tropei znajduje się niewielkie miasteczko Parghelia. Choć samo miasto nie oferuje turystom wielu atrakcji, nadal jest ono miejscem do którego zmierza spora ilość wczasowiczów. Małe, historyczne centrum tego miasta musiało stawić czoła dwóm gwałtownym trzęsieniom ziemi, które prawie je zniszczyły, a wśród niewielu zabytków, które przetrwały tę tragedię, jest kościół Santa Maria di Porto Salvo, zbudowany w 1745 roku.

Warto także rzucić okiem na znajdujący się w Parghelii kamieniołom granitu, będący dowodem na świetność tych okolic już za czasów rzymskich. To jednak nie zabytki przyciągają większość gości do Parghelii, a jej najpiękniejsze plaże, otoczone przez krystaliczne morze. Tę panoramę wzbogacają również charakterystyczne granitowe skały, wynurzające się z wody i otaczająca plażę gęsta roślinność, składającą się z winorośli, drzew oliwnych i cytrusów. Podróż z Tropei do Parghelii trwa zaledwie kilka minut, więc nawet jeśli rozkocha Was Spiaggia della Rotonda, warto nieco się przemieścić, by odkryć również uroki wybrzeża tej małej wioski.

Co zobaczyć w pobliżu Tropei?

Tropea to nie jedyna perełka na wybrzeżu Kalabrii
Tropea to nie jedyna perełka na wybrzeżu Kalabrii

Przy planowaniu podróży warto wiedzieć jakie inne perełki kryją się przy Costa degli Dei, w pobliżu słonecznej Tropei. Jeśli tylko dysponujecie czasem poświęćcie chwilę na dokładne zwiedzenie Lamezia Terme, które do zaoferowania ma naprawdę dużo. To nie tylko najbliższy Tropei port lotniczy, ale także malownicze jeziora, oaza zieleni i piękne stare miasto. Choć historia samego Lamezia Terme nie jest długa, w mieście możecie zwiedzić normański zamek, XVI-wieczny bastion a także Muzeum Archeologiczne.

Tropea jest też doskonałym miejscem, by wyruszyć w rejs na pobliskie wyspy. Statki z portu w Tropei zabierają turystów na Wyspy Liparyjskie, w tym na powszechnie znaną Stromboli, która imponuje wszystkim dominującym na niej wulkanem. Doskonałym pomysłem, by zobaczyć całe wybrzeże wokół Tropei z zupełnie innej perspektywy jest też rejs po przybrzeżnych wodach. Statki, jachty i łodzie motorowe tylko czekają, by zabrać na swój pokład zainteresowanych i pokazać malownicze Costa degli Dei od strony morza.

Odkryj region Kalabrii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY