Strona głównaPeruLaguna Huaypo

Laguna Huaypo

Krystaliczne wody laguny Huaypo w Peru idealnie współgrają z otaczającym ją pięknym górskim krajobrazem tworzonym przez szczyty Salkantay, Chicón i Verónica. W jej okolicy mieszkają rdzenne południowoamerykańskie społeczności, które nadal zachowują rodzime zwyczaje i tradycje. 

Huaypo znajduje się na wysokości 3507 m n.p.m. w Świętej Dolinie Inków. 20 kilometrów od niej położone jest miasteczko Chinchero. Natomiast od Cuzco, stolicy dawnego inkaskiego imperium, dzieli ją około 50 kilometrów. Przybliżona długość laguny wynosi 1,5 km, a szerokość 800 metrów.

W tym malowniczym zbiorniku wodnym żyje ogromna ilość ryb, a od września do grudnia jest on również siedliskiem ptaków wędrownych.

Legenda o powstaniu laguny

Dzięki zbiorowej pamięci rdzennej ludności do dzisiaj przetrwały legendy opowiadające o pochodzeniu laguny Huaypo. Według jednej z nich, bóg Słońca poprosił Manco Capaca, aby jego dzieci – para bliźniąt – towarzyszyła ojcu w podziwianiu zachodu słońca. Gdy po nich poszli, odkryli, że syn legendarnego założyciela dynastii Inków stał się laguną Huaypo, a córka przemieniła się w równie piękną lagunę Piuray. 

Dlaczego warto odwiedzić Lagunę Huaypo?

Wody laguny Huaypo w Peru
Wody laguny Huaypo w Peru

Do odwiedzenia laguny z pewnością nie trzeba przekonywać miłośników przyrody, ponieważ wizyta w tym miejscu to prawdziwa uczta dla oczu. Nudzić nie będą się także osoby lubiące aktywny wypoczynek. Miejsce to doskonale nadaje się do kajakarstwa, jazdy na quadach, jazdy na rowerze, pływania kajakami, żeglowania i paddle surfingu.

Mniej oczywistą atrakcją może być dla niektórych wędkowanie. Lokalna społeczność, zwana Chacan, kultywuje tradycję rzemieślniczego rybołówstwa, a tutejsi przewodnicy uczą zainteresowanych tej mało popularnej dziś sztuki. Ryby to także popularny element tutejszej gastronomii. Szczególnie popularny jest pstrąg, którego podaje się zwykle w towarzystwie ziemniaków, sałatek i crema de rocoto (kremu na bazie papryki, cebuli, czosnku, limonki i innych warzyw).

Informacje praktyczne

Laguna Huaypo na mapie

Odkryj Peru

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY