Strona głównaChileNajsłynniejsze wulkany w Chile

Najsłynniejsze wulkany w Chile

Chile śmiało można nazwać krajem wulkanów, ponieważ na jego terytorium znajduje się ich ponad 2 tysiące. W tym artykule dowiecie się o trzech najsłynniejszych – San José, Osorno i Villarica.

Wulkany w Chile są nieodłączną częścią krajobrazu tego kraju. Coraz częściej wykorzystywane są do celów turystycznych, a dzieje się tak poprzez popularyzację narciarstwa w tamtym rejonie świata oraz zwiększenie rządowych środków na promowanie kraju. Występowanie wulkanów w Chile ma również ciemną stronę, ponieważ niektóre z nich są nieprzewidywalnym zagrożeniem dla zamieszkujących w ich pobliżu społeczności.

Wulkan San José

Wulkan San José znajduje się w Andach na granicy z Argentyną około 60 kilometrów na południowy-wschód od Santiago de Chile, a jego wysokość to 5856 metrów nad poziomem morza. Jest czynnym wulkanem, jednak nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. Ostatnią erupcję zanotowano w 1960 roku.

Idealnym czasem na trekking w okolicy wulkanu San José jest okres od października do maja, ponieważ w pozostałej części roku opady śniegu mogą utrudniać wędrówkę. Z racji tego, iż centralne Chile szczyci się urozmaiconą gastronomią, będąc w tamtejszych okolicach, warto spróbować tradycyjnych „empanadas” czy „sopaipillas”.

Wulkan Osorno

Wulkan Osorno położony jest niezwykle malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami: Todos los Santos
Wulkan Osorno położony jest niezwykle malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami: Todos los Santos

Ten andyjski wulkan położony jest niezwykle malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami: Todos los Santos – od wschodu i Llanquihue – od zachodu. Wysokość tego wulkanu wynosi 2652 metry nad poziomem morza, a ostatni raz uaktywnił się w XIX wieku. Na zboczach Osorno można uprawiać różne sporty: zimą – jazdę na nartach, a latem – trekking po urokliwych, wulkanicznych ścieżkach. 

Znajduje się na północy chilijskiej Patagonii, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym w oczach odwiedzających, którzy marzą o przemierzeniu tego kawałka Ameryki Południowej. Ten obszar Chile słynie z pysznego jedzenia. Lokalne smaki zawdzięcza się głównie wpływom rdzennego ludu Mapuche, a także imigrantów z Niemiec.

Wulkan Villarrica

Wulkan Villarrica to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Południowej
Wulkan Villarrica to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Południowej

Wulkan Villarrica znajduje się w Andach Patagońskich i jest również częścią parku narodowego o tej samej nazwie. Jego wysokość to 2847 metrów nad poziomem morza. To jeden z najaktywniejszych wulkanów Ameryki Południowej – jego ostatnią erupcję datuje się na 2015 rok. Na jego zboczach wybudowano ośrodek narciarski. Można tam również odnaleźć godne odwiedzin jaskinie pochodzenia wulkanicznego. 

WARTO WIEDZIEĆ: W języku ludu Mapuche wulkan ten nosi nazwę “Rucapillán”, co można przetłumaczyć jako “Dom Ducha” lub “Dom Diabła”.

Informacje praktyczne

Odkryj Chile

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY