Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechRimini – Atrakcje nadmorskiego kurortu w Emilii-Romanii

Rimini – Atrakcje nadmorskiego kurortu w Emilii-Romanii

Słysząc nazwę Rimini, na myśl przychodzą pełne barów wybrzeża, restauracje przy plaży i hotele, w których nie brak turystów. Miasto rzeczywiście zapewnia wszystko, czego na wakacjach szukają plażowicze, ale warto też poznać Rimini od innej, mniej popularnej strony.

Rimini, położone w regionie Emilia-Romania, znane jest w całych Włoszech. Stolica prowincji o tej samej nazwie cieszy się tak dużą popularnością ze względu na liczne bary, oraz intensywne nocne życie. Miasto przyciąga też mnóstwo turystów, będąc idealnym miejscem do wypoczynku. Nie każdy jednak pamięta, że Rimini ma do zaoferowania moc innych rozrywek.

Nadmorski spacer po dzielnicy Marina Centro, zwiedzanie historycznych pozostałości w ścisłym centrum oraz interesujące muzea to tylko niektóre z kryjących się w Rimini atrakcji. Warto odkryć je wszystkie, szczególnie, że obowiązujące w Rimini ceny są dużo bardziej atrakcyjne niż te, które zobaczycie w innych, turystycznych miastach, reprezentujących Włochy.

WARTO WIEDZIEĆ: Aby sprawnie poruszać się po Rimini, możesz wynająć samochód na wakacje w serwisie RentalCars.

Historyczne centrum Rimini

Choć wizytówką miasteczka jest plażowanie i życie nocne, Rimini posiada też piękne, historyczne centrum. O jego istnieniu zapomina wielu turystów, więc jest to też dużo spokojniejsza okolica. Gubiąc się pośród uliczek tej części Rimini natkniecie się z pewnością na interesujące muzea, świątynie, stare zamki, pełne życia place, a nawet pozostałości rzymskiego amfiteatru.

Jeśli plaża szybko Wam się nudzi, warto poznać miasto od strony jego historycznego centrum
Jeśli plaża szybko Wam się nudzi, warto poznać miasto od strony jego historycznego centrum

Muzeum Miejskie w Rimini

Wszystkich szczegółów dotyczących przeszłości Rimini dowiecie się w Miejskim Muzeum. Zainaugurowana w 1990 roku instytucja mieści się w XVIII-wiecznym Kolegium Jezuickim. Muzealny parter przedstawia wystawę w całości poświęconą znanemu artyście z Rimini, René Gruau, a znajdujące się tam XVIII-wieczne schody prowadzą na dwa kolejne poziomy, skrywające właściwe zbiory muzealne. Trasa zwiedzania prowadzi między chronologicznie ułożonymi eksponatami, od XI do XX wieku i obejmuje głównie dzieła malarskie.

Znajdujące się przy muzeum stanowisko archeologiczne skrywa drogocenne skarby z czasów starożytnego Rzymu
Znajdujące się przy muzeum stanowisko archeologiczne skrywa drogocenne skarby z czasów starożytnego Rzymu

W 2010 otwarte zostało także nowe skrzydło muzeum, skupiające się na znaleziskach archeologicznych i przedstawiające historię Rimini od prehistorii do końca późnego antyku. Ta sekcja idealnie nawiązuje do znajdującego się tuż obok kompleksu archeologicznego, otwartego dla publiczności od 2007 roku. Domus del chirurgo warto zobaczyć nie tylko ze względu na niezwykłe pozostałości mozaik i fresków, ale przede wszystkim na przechowywany tam zestaw 150 narzędzi chirurgicznych, jedno z najważniejszych na całym świecie pozostałości po kulturze starożytnego Rzymu. Bilety do Domus del chirurgo możesz zarezerwować tutaj.

Świątynia Malatesty

Prace nad przekształceniem starożytnego, romańsko-gotyckiego kościoła św. Franciszka, zlecone przez włoskiego dowódcę Sigismondo Pandolfo Malatesta, rozpoczęły się w 1450 roku. Jednak z powodu problemów finansowych ukończenie ambitnej budowy nie doszło do skutku. Świątynia nie ma dziś uwzględnionej w oryginalnym projekcie kopuły i od 1462 r. pozostaje niedokończona. Majestatyczna fasada świątyni, inspirowana klasycznymi, rzymskimi formami, zdecydowanie wyróżnia się swoją surowością.

Świątynię Malatesty miała wieńczyć kopuła, która nigdy nie została wybudowana
Świątynię Malatesty miała wieńczyć kopuła, która nigdy nie została wybudowana

Po bokach budynku znajduje się siedem łuków podzielonych pilastrami: te po prawej stronie mieszczą sarkofagi wybitnych osobistości dworu Malatesty, a te po lewej – pozostają puste. Wnętrze Świątyni Malatesty zdecydowanie kontrastuje z jej fasadą. Spiczaste łuki, gotyckie formy, malowidła i marmurowe dekoracje to uosobienie głównej nawy budynku. Marmurowe przejścia prowadzą do sześciu charakterystycznych kaplic bocznych, z których najbardziej znaną jest prawdopodobnie „Kaplica Planet”, nazwana tak ze względu na płaskorzeźby przedstawiające planety i odpowiadające im znaki zodiaku.

Łuk Augusta

Choć konstrukcja była bramą wjazdową do miasta, jej wrota nigdy nie były zamykane
Choć konstrukcja była bramą wjazdową do miasta, jej wrota nigdy nie były zamykane

Dawną bramą wjazdową do miasta jest stojący w centrum Rimini Łuk Augusta, który powstał w 27 r. p.n.e. na cześć Cezara Oktawiana Augusta. Łuk jest niewątpliwie jednym z najsłynniejszych i najważniejszych rzymskich zabytków w północnych Włoszech. Samotna brama dawniej była częścią większego obmurowania miasta i choć logicznym by było, że wrota miejskiej bramy powinny się zamykać, ta o dziwo nigdy tego nie doświadczyła ze względu na zbyt dużą wielkość łuku. Zbudowana z kamienia istryjskiego konstrukcja udekorowana została z dwóch stron czterema niewielkimi przedstawieniami rzymskich bóstw oraz dwoma płaskorzeźbami głów wołów.

Piazza Cavour

Plac Piazza Cavour, leżący w samym centrum miasta, już od średniowiecza pełnił w Rimini bardzo ważną rolę. Plac otaczają ważne dla miasta budynki, wśród których szczególnie wyróżnia się Pałac Sztuki Rimini oraz stojący na końcu placu, piękny neoklasycystyczny budynek Teatru Miejskiego. Zainaugurowane w 1857 roku przez Giuseppe Verdiego centrum kultury dziś jest dobrze wszystkim znanym Teatrem imienia Amintore Galli. Plac Piazza Cavour łatwo rozpoznać też po stojących na jego terenie pomniku Pawła V oraz charakterystycznej fontannie (Fontana della Pigna).

Piazza Cavour jest charakterystycznym punktem na mapie Rimini
Piazza Cavour jest charakterystycznym punktem na mapie Rimini

Piazza Tre Martiri

Plac, powstały jako starożytne rzymskie forum, w średniowieczu był miejscem targu i turniejów rycerskich, a dziś stanowi centrum miasta, na którym królują sklepy, restauracje, biura i bary. Plac Tre Martiri nazwany jest ku pamięci trzech młodych partyzantów, którzy zostali straceni tutaj 16 sierpnia 1944 r., w miejscu obecnie oznaczonym marmurową płytą.

Nazwa tego placu upamiętnia trzech straconych tam partyzantów
Nazwa tego placu upamiętnia trzech straconych tam partyzantów

Plac mieści też inne pamiątki przeszłości. By upamiętnić słynne, wygłoszone na tym placu przemówienie Juliusza Cezara między budynkami umieszczono XVI-wieczną pamiątkową kolumnę. To jednak nie jedyny sposób, w jaki plac składa hołd wielkiemu cesarzowi. Ku jego pamięci znajduje się tam też posąg z brązu, kopia rzymskiego oryginału. Wokół placu napotkacie budynki w nowoczesnym stylu oraz starszej daty kościoły, ale największą uwagę zwraca wciśnięta między budynkami, masywna, XVI-wieczna Wieża Zegarowa.

Zamek Sismondo

Jedyny w swoim rodzaju Zamek Sismondo w Rimini wybudowany został jako budowla łącząca w sobie cechy pałacu i obronnej fortecy. Budowa zamku rozpoczęta w 1437 roku trwała aż 17 lat, choć oficjalnie zakończyła się już w 1446 roku, który był rokiem szczególnie szczęśliwym dla wspomnianego wcześniej Sismondo Malatesty. Co ciekawe, jak wynika z inskrypcji umieszczonych na zamku to sam Sismondo przypisuje sobie rolę architekta obiektu.

Monumentalne mury tego zamku widoczne są z daleka
Monumentalne mury tego zamku widoczne są z daleka

Widoczne z daleka, kwadratowe wieże i potężne mury oraz szeroka fosa doskonale spełniały obronne funkcje. Portal wejściowy do dziś wieńczy herb ze słoniem, różą i szachownicą – symbolami rodziny. Obecnie w murach monumentalnego zamku oprócz samych pozostałości po fortecy znajdziecie też wystawy. Mieści się tam między innymi innowacyjne Międzynarodowe Muzeum Felliniego, poświęcone temu wybitnemu reżyserowi z Rimini. Bilety do tego niezwykłego muzeum możesz kupić w serwisie GetYourGuide.

Most Tyberiusza

Most Tyberiusza to starożytny, rzymski most prowadzący do historycznego centrum
Most Tyberiusza to starożytny, rzymski most prowadzący do historycznego centrum

Odkrywanie Rimini nie może odbyć się bez spaceru po Ponte di Tiberio. Rzymski most nad rzeką Marecchia był tym, wokół którego zbudowano pierwszą osadę. Most, którego budowa rozpoczęła się w 14 r. n.e. i trwała do 21 r. n.e., jest wyjątkowy zarówno ze względu na swój projekt jak i technikę budowy. Wykonany z kamienia istryjskiego, posiada pięć łuków spoczywających na masywnych filarach, pełniących zarazem funkcję falochronu.

O dacie budowy Ponte di Tiberio przypominają umieszczone po jego wewnętrznej stronie inskrypcje. Most przetrwał wiele wydarzeń, które groziły jego zniszczeniem: od trzęsień ziemi po powodzie rzeczne czy epizody wojenne, a mimo to wciąż stoi na swoim miejscu i zachwyca Włochów i przyjezdnych turystów. Czy to nie wystarczający powód, by poświęcić mu chwilę uwagi?

Dzielnica San Giuliano

San Giuliano to kwintesencja włoskiego klimatu
San Giuliano to kwintesencja włoskiego klimatu

Rzymski Most Tyberiusza wyprowadzić Was może z mieszczącego się wśród historycznego centrum miasta i pokazać, że to nie jedyna strefa, którą warto odwiedzić w przerwie od plaży. Dzielnica San Giuliano jest jedną z najstarszych i zdecydowanie wartych uwagi dzielnic Rimini. Przechodząc wąskimi uliczkami, z których znane są Włochy, odpoczniecie od zgiełku centrum, odwiedzicie lokalne, niewielkie restauracje, otoczą Was kolorowe kamieniczki i barwne murale. Takiego Rimini na pewno wcześniej nie znaliście.

Rozrywkowe centrum miasta

Jednym z najbardziej zaludnionych części miasta jest promenada oraz otaczające ją plaże
Jednym z najbardziej zaludnionych części miasta jest promenada oraz otaczające ją plaże

Alternatywne centrum odnajdziecie przy wiecznie zaludnionej promenadzie. Otoczony plażami deptak pełen jest barów i restauracji, gdzie delektować się można zawsze świeżymi owocami morza. Nie ważne czy wolicie niewielkie apartamenty czy hotele z wszelkimi dogodnościami, obfitymi posiłkami w formie bufetu kilka kroków od morza – w tej części Rimini znajdziecie to, czego szukacie.

Gorące plaże w Rimini

Bezpłatne plaże to idealne miejsce na wypoczynek w Rimini
Bezpłatne plaże to idealne miejsce na wypoczynek w Rimini

Nie ważne w którym punkcie Rimini się zatrzymacie, w większości z nich, plażę będziecie mieli na wyciągnięcie ręki. Plaża Rimini to idealne miejsce, by spędzić tam długie godziny, zażywając słonecznej kąpieli, ale też by przejść się tam jedynie na spacer o wschodzie czy zachodzie słońca. Rimini stwarza idealne warunki do odwiedzenia wybrzeża nawet z małymi dziećmi, bo większość plaż charakteryzuje piaszczyste dno i łagodne zejścia do wody. To także w pobliżu plaży znaleźć można najbardziej polecane hotele. Nocleg z widokiem na morze to gwarancja udanego wypoczynku. Atrakcyjne opcje noclegu znajdziesz w serwisach Booking i Hotellook.

Parco Federico Fellini

W mieście Rimini nie brakuje też zielonych zakątków idealnych do odpoczynku
W mieście Rimini nie brakuje też zielonych zakątków idealnych do odpoczynku

Malownicza promenada przy plażach prowadzi do położonego nieopodal portu w Rimini Parco Federico Fellini, miejsca idealnego dla miłośników przyrody. Według niektórych mieszkańców miasta to właśnie ten park najbardziej przyczynił się do tak wielkiego rozwoju lokalnej turystyki. W latach 70-tych park był głównym miejscem akcji słynnego filmu Amarcord w reżyserii wielkiego reżysera Federico Felliniego, stąd nazwa, pod jaką dziś znane jest to idealne do odpoczynku miejsce. Park pełen zieleni i kwitnących kwiatów wyposażony jest w ławki, fontannę, place zabaw doskonałe dla dzieci, a przecinające go ścieżki urozmaicają rzeźby i popiersia.

Co zobaczyć w pobliżu Rimini?

Jeśli nie chcecie, by Wasza podróż zakończyła się jedynie na Rimini, będąc w tym mieście warto odwiedzić też zabytki i atrakcje pobliskich miejsc. Sportowcy i fani aktywności fizycznych będą zachwyceni możliwością wypożyczenia rowerów – biegnące wokół Rimini ścieżki rowerowe dostarczają nie tylko sportowej adrenaliny, ale też niezwykłych widoków.

Jeśli miasto Rimini nie dostarczyło Wam wystarczającej ilości wrażeń, warto opuścić hotel na dłużej i poznać pobliskie okolice
Jeśli miasto Rimini nie dostarczyło Wam wystarczającej ilości wrażeń, warto opuścić hotel na dłużej i poznać pobliskie okolice

Jeśli lubicie intensywne zwiedzanie, będąc w Rimini warto odwiedzić jedno z najmniejszych państw Europy – San Marino, leżące godzinę drogi od miasta. O samym państewku przeczytasz z pewnością w wielu przewodnikach po Włoszech, ponieważ jest ono w całości otoczone przez Italię.

Parki Rozrywki

Jeśli plaża to dla Waszych dzieci niezbyt ciekawa atrakcja, zabierzcie się na wycieczkę do jednego z pobliskich parku atrakcji
Jeśli plaża to dla Waszych dzieci niezbyt ciekawa atrakcja, zabierzcie się na wycieczkę do jednego z pobliskich parku atrakcji

Jeśli wolicie innego rodzaju rozrywki, na północy od Rimini warto odwiedzić Italia in Miniatura – park miniatur pozwalający zobaczyć wszystkie architektoniczne cuda Włoszech w jednym miejscu. Szukający mocniejszych wrażeń wokół Rimini znajdą niejeden park rozrywki. Na południe od miasta znajdziecie słynną Fiabilandię, a jeśli morze to dla Was za mało, nieco dalej na południe wodnego szaleństwa możecie zażyć w Aquafan, znanym w całych Włoszech wodnym parku rozrywki.

Odkryj region Emilia-Romania

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY