Słownik hiszpański w wersji obrazkowej

Obrazkowy słownik hiszpański to jedna z najbardziej kreatywnych form nauki języka hiszpańskiego oraz każdego innego języka obcego.

Słownik hiszpański inny niż standardowy? Na to hasło wiele osób czuje sceptycyzm. Czasem jest on związany z przyzwyczajeniem do tradycyjnych słowników, a czasem z negatywnymi stereotypami, które jednak nie mają pokrycia w rzeczywistości. Przykładem takiego stereotypu może być przekonanie, że słownik obrazkowy jest chaotycznie zbudowany, zawiera okrojoną ilość słów lub że jest dobry dla dzieci, ale nie dla dorosłych.

Dlaczego słownik obrazkowy jest lepszy od zwykłego? // Hispanico.pl

Patrząc na słownik obrazkowy PONS, wszystkie powyższe stwierdzenia można bardzo szybko obalić. Po pierwsze – struktura słownika została tak skonstruowana, że zawiera zarówno podział na kategorie i podkategorie tematyczne, jak i alfabetyczny indeks poszczególnych pojęć. Po drugie – zgromadzona w słowniku baza słów jest tak rozbudowana (a w niektórych przypadkach także bardzo specjalistyczna), że wielu z nich nie sposób byłoby szukać w zwykłych słownikach. Po trzecie wreszcie – słownik obrazkowy to znakomita forma nauki dla osób w każdym wieku, o czym przekonasz się, poznając 5 przytoczonych niżej argumentów.

1. Szybciej zapamiętujesz

Ucząc się języka ojczystego, żadne z nas nie sięgało po słownik języka polskiego, by sprawdzić, co oznacza konkretne słowo. Rozmaitych określeń na nazywanie otaczającego świata uczono nas zwykle przez pokazywanie ich – czy to w świecie rzeczywistym, w telewizji, w komputerze, czy wreszcie – w ilustrowanych książkach dla najmłodszych. To właśnie opatrzenie się z pewnymi przedmiotami i ich jednoczesne nazywanie pozwalają na tworzenie tzw. haków pamięciowych, które są jedną z najskuteczniejszych znanych obecnie mnemotechnik.

Na podobnej zasadzie działa nauka ze słownikiem obrazkowym. Oglądanie ilustracji, spoglądanie na ich nazwy i ich jednoczesne czytanie (najlepiej na głos) w języku hiszpańskim pozwalają na zaangażowanie w naukę obu półkul mózgu. Systematyczne stosowanie tej metody przynosi bardzo wymierne efekty w postaci szybszego zapamiętywania wielu słów, które dotąd wydawały się trudne.


2. Łatwiej dostrzegasz różnice

W każdym języku istnieje cały szereg określeń na przedmioty, które różnią się jedynie detalami. Nawet w ojczystym języku trudno jest wymienić konkretne różnice między nimi, a co dopiero zrobić to w języku hiszpańskim! Weźmy dla przykładu szczotki. Czy jesteś w stanie powiedzieć, jak wygląda szczotka płaska, szczotka do modelowania, szczotka ze szpilkami i szczotka z otworami? Jeśli nie pracujesz w branży fryzjerskiej, to wskazanie różnic między nimi może okazać się dość skomplikowane.

Dlaczego słownik obrazkowy jest lepszy od zwykłego? // Hispanico.plWszystko wygląda jednak dużo prościej, gdy masz przed oczami ilustracje przedstawiające każdą z wymienionych szczotek. Okazuje się też, że wtedy dużo łatwiej wyobrazić sobie każdą z nich. Podobnego doświadczenia nie zagwarantowałby Ci żaden zwykły słownik.

Inny przykład, który jeszcze lepiej obrazuje przewagę słownika obrazkowego może dotyczyć zwierząt. Wiele osób uwielbia psy, czy koty, jednak nie każdy zna ich rasy. Doskonale wiesz, jak wygląda pies, którego kilka dni temu widziałeś na ulicy, ale nie znając jego rasy, w jaki sposób opowiesz o nim znajomemu z Hiszpanii? Możesz oczywiście zacząć przeszukiwać Internet, by najpierw dowiedzieć się, co to za rasa, a później szukać jej tłumaczenia na język hiszpański. Jest też jednak prostszy sposób – sięgasz po słownik obrazkowy i odpowiedź znajdujesz w ciągu minuty lub szybciej.

Dlaczego słownik obrazkowy jest lepszy od zwykłego? // Hispanico.pl

3. Poszerzasz słownictwo za każdym razem, gdy sięgasz po słownik

Dlaczego słownik obrazkowy jest lepszy od zwykłego? // Hispanico.plJak często zdarza Ci się przystanąć na dłużej w saloniku prasowym lub księgarni i przeglądać kolorowe czasopisma, fotoreportaże, albumy czy książki kucharskie? Z drugiej strony – jak często robisz to samo, gdy chodzi o książki lub gazety, które nie zawierają w ogóle obrazów? Przewagą tych pierwszych jest to, że za pomocą obrazów niemal błyskawicznie jesteś w stanie określić, czy dana pozycja budzi Twoje zainteresowanie, czy też nie. Całkiem inaczej jest w przypadku pozycji składających się wyłącznie z samego tekstu – zapoznanie się z nimi wymaga czasu i eliminuje możliwość poznania innych treści w locie.

Słownik obrazkowy działa jak pierwszy z przedstawionych typów publikacji. Choć często szukasz tylko pojedynczego słowa, to siłą rzeczy – spoglądasz także na inne, które mogą okazać się równie przydatne. Co więcej, czytelny podział na kategorie sprawia, że znajdujące się obok siebie ilustracje są z sobą powiązane i pozwalają rozszerzać słownictwo także o to, co wcześniej nawet nie przyszłoby Ci nawet do głowy.

4. Rozwijasz swoją wiedzą ogólną

Dlaczego słownik obrazkowy jest lepszy od zwykłego? // Hispanico.plObrazkowy słownik hiszpański PONS dzięki swojej bardzo rozbudowanej bazie słów, pozwala nie tylko na naukę języka hiszpańskiego, ale także na poszerzanie wiedzy ogólnej o świecie. Założę się, że niewielu z Was wie, z jakich elementów składa się żarówka, czym różni się zastawa stołowa w stylu francuskim od zastawy w stylu angielskim lub jak wyglądają różne gatunki wodorostów.

Dlaczego słownik obrazkowy jest lepszy od zwykłego? // Hispanico.pl
To zaledwie kilka przykładów tego, jak bogaty zasób słów został zawarty w tym słowniku. Podobne odniesienia znajdziecie praktycznie w każdej z kategorii!


5. Zapewniasz dzieciom przyjemną formę nauki

Obrazkowy słownik hiszpański to również atrakcyjna forma nauki dla najmłodszych. Pomijając bardzo specjalistyczne słownictwo, można znaleźć w nim także wiele kategorii, które przyciągają uwagę dzieci i będą odpowiednie praktycznie na każdym etapie rozwoju. Bardzo dopracowane, kolorowe i spójne graficznie ilustracje sprawiają, że dla najmłodszych nie jest to typowa książka do nauki, a bardziej – książeczka z obrazkami, do której raz po raz mogą wracać i za każdym razem odkrywać coś nowego.

Ta pozycja jest także szczególnie przydatna w przypadku dzieci dwujęzycznych, ponieważ mogą jednocześnie poznawać nazwy różnych przedmiotów w dwóch językach.

Dlaczego słownik obrazkowy jest lepszy od zwykłego? // Hispanico.pl

Zobacz listę księgarni i sklepów, w których kupisz Obrazkowy Słownik Hiszpański opisany w tym artykule.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY