Strona głównaChilePustynia Atacama - Księżycowa dolina, pustynne kwiaty i inne fenomeny

Pustynia Atacama – Księżycowa dolina, pustynne kwiaty i inne fenomeny

To magiczne miejsce, które jest źródłem niezrównanego piękna. Jego surrealistyczne krajobrazy sprawią, iż poczujecie się jak na innej planecie. 

Pustynia Atacama położona jest na północy Chile, a konkretnie pomiędzy Górami Domeyki a Kordylierą Nadbrzeżną. Jej przybliżona powierzchnia wynosi 105 000 km². Jest to drugi najbardziej suchy obszar na Ziemi, zaraz po dolinach McMurdo na Antarktydzie. Różni się ona od innych pustyń, ponieważ odnajdziecie tam nie tylko morza wydm, ale również turkusowe laguny, gejzery oraz zapierające dech w piersiach góry i wulkany.

Ten obszar charakteryzuje się nie tylko bogactwem przyrodniczym i krajobrazowym, ale również archeologicznym oraz kulturowym, czego dowodzą między innymi geoglify z Cerros Pintados czy prekolumbijska forteca Pukará.

WARTO WIEDZIEĆ: Miasto San Pedro de Atacama stanowi doskonałą bazę wypadową do większości atrakcji turystycznych, które oferuje pustynia Atacama.

Festiwal La Tirana na pustyni Atacama

Przybycie Europejczyków do Chile w naturalny sposób pociągnęło za sobą wymieszanie dwóch różnych kultur. Takie zjawisko nosi miano synkretyzmu kulturowego. Poprzez proces zapoczątkowany w XVI wieku pojawiły się zupełnie nowe wytwory kultury, tradycje, zwyczaje i wierzenia. Właśnie w wyniku takiego zderzenia odmiennych wizji świata powstał chilijski festiwal La Tirana. Mowa o święcie religijnym obchodzonym od wieków, które odbywa się ku czci Matki Bożej z Góry Karmel. Główne obchody przypadają na 16 lipca, chociaż celebracja rozpoczyna się już kilka dni wcześniej. Co sprawia, że co roku przyciąga ona tysiące turystów do urokliwego miasteczka, od którego wzięła nazwę? Wydaje się, iż główny powód stanowi możliwość zetknięcia się z bogactwem kulturowym Chile – lokalną muzyką, tradycyjnymi tańcami oraz zjawiskowymi kostiumami.

Salar de Atacama

Salar de Atacama
Salar de Atacama

Salar de Atacama to największe solnisko w Chile, położone kilka kilometrów od miasta San Pedro de Atacama. Jego biała i chropowata powierzchnia ukrywa ogromne słone jezioro, którego przybliżona powierzchnia wynosi 3000 km². Wierzchnia warstwa Salar de Atacama pękła w niektórych miejscach, dając życie niewielkim lagunom. Stanowią one siedlisko dla ptactwa wodnego, zwłaszcza flamingów oraz łysek żółtodziobych. Jeśli jesteście miłośnikami fotografii i szukacie perfekcyjnych kadrów, musicie wiedzieć, że szczególnie widowiskowe są tamtejsze wschody i zachody słońca.

Dolina Księżycowa 

To jeden z punktów obowiązkowych dla wszystkich odwiedzających pustynię Atacama. Wędrując tą doliną odnosi się wrażenie przebywania na innej planecie, gdyż tamtejsze skały przybierają surrealistyczne kształty. Przypomina ona Srebrny Glob i jak łatwo wywnioskować, właśnie stąd wzięła się jej nazwa. Na wydmach w Dolinie Księżycowej można uprawiać sporty, takie jak jazda konna czy popularny wśród turystów – sandboarding.

Gorące źródła Puritama 

Termy położone są pośrodku kanionu na pustyni Atacama. Składają się z 8 basenów, których temperatura wynosi od 28° do 31°C . Woda w tych źródłach cechuje się wysokim stężeniem minerałów, między innymi wapnia, magnezu czy sodu. Działają one z korzyścią na ludzkie ciało i umysł. 

Cordillera de la Sal 

Powstanie pasma górskiego Cordillera de la Sal w chilijskim regionie Antofagasta datuje się na ponad 23 miliony lat temu. Rozciąga się ono przez całkowicie suche gleby pustyni Atacama. Cordillera de la Sal najpiękniej wygląda o wschodzie lub zachodzie słońca. Brak zabudowań w promieniu wielu kilometrów sprzyja kontemplacji wyjątkowych krajobrazów oraz wyciszeniu się.

Ukryte laguny Baltinache 

Jedna z lagun Baltinache na pustyni Atacama
Jedna z lagun Baltinache na pustyni Atacama

Laguny Baltinache to zespół siedmiu słonowodnych lagun o turkusowym kolorze pośrodku pustyni. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Kąpiel w niektórych z nich jest dozwolona. Ich przybliżona średnica wynosi od 3 do nawet 30 metrów. Cechą charakterystyczną tych zbiorników wodnych jest to, że, ze względu na wysokie stężenie soli, zanurzający się w nich, będą unosić się na powierzchni bez żadnego wysiłku.

Tęczowa Dolina 

Za sprawą ogromnej różnorodności skał i minerałów powstała niezwykła dolina, zwana Tęczową. Gama barw tamtejszych wzgórz jest ogromna. Odcienie ochry i czerwieni komponują się z beżami i bielą, ale równie piękne są tony zielone, żółte a także niebieskie.

Tęczowa Dolina to kolejny magnes na miłośników fotografii, którzy odwiedzają pustynię Atacama. Nieważne gdzie spojrzycie, bo tam zawsze odnajdziecie wyjątkową perspektywę, z której będziecie w stanie uchwycić niezwykłą panoramę.

Obserwatoria astronomiczne 

Z racji tego, iż wilgoć, opady atmosferyczne i zanieczyszczenie świetlne nie występują tam prawie wcale, pustynia Atacama jest uważana jest za jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji nocnego nieba. Właśnie dlatego Chile może poszczycić się wieloma profesjonalnymi obserwatoriami astronomicznymi, na przykład: Obserwatorium La Silla, Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo, Obserwatorium Paranal oraz Obserwatorium ALMA.

Piedras Rojas 

Krajobraz Piedras Rojas tworzą czerwonawe kamienie
Krajobraz Piedras Rojas tworzą czerwonawe kamienie

Krajobraz Piedras Rojas tworzą czerwonawe kamienie, które powstały w wyniku utleniania żelaza, solniska, oraz wzgórza o zróżnicowanych barwach. To zadziwiające miejsce jest mieszanką intensywnych kolorów pustyni i wody, które pokochają miłośnicy fotografii. Piedras Rojas występuje również pod nazwami Salar de Talar lub Salar de Aguas Calientes. Znajduje się 60 kilometrów od miasta Socaire i 154 kilometry od miasta San Pedro de Atacama. 

Gejzery El Tatio 

Gejzery El Tatio 
Gejzery El Tatio 

Gejzery El Tatio to pole geotermalne pochodzenia wulkanicznego, w którym woda i para gwałtownie wybuchają z głębin Ziemi. El Tatio znajdują się na wysokości ponad 4000 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonymi gejzerami na świecie. Od San Pedro de Atacama dzieli je około 90 kilometrów.

Warto pamiętać, że największe widowisko zarezerowane jest tylko dla rannych ptaszków i trwa od 05:30 do 07:00 rano. Właśnie wtedy wysokość słupów wody i pary wyrzucanych przez gejzery wynosi nawet 10 metrów. Na taką wyprawę należy się ciepło ubrać, ponieważ w godzinach porannych na pustyni Atacama temperatury są bardzo niskie i potrafią sięgać nawet -20°C.

Niezwykłe wulkany 

Licancabur to stratowulkan o wysokości 5920 m n.p.m. położony na granicy Chile i Boliwii, w którego kraterze znajduje się… jezioro! Kolejnymi kolosami górującymi nad pustynią Atacama są Cerro Toco (5600 m n.p.m.), Juriques (5704 m n.p.m.), oraz Láscar (5592 m n.p.m.). Należy jednak podkreślić, iż ze względu na trudne warunki atmosferyczne oraz możliwość wystąpienia choroby wysokościowej, trekking na szczyty tych wulkanów wymaga dobrej kondycji fizycznej, a także wcześniejszej aklimatyzacji.

Klimat na pustyni Atacama

Pustynia Atacama jest powszechnie znana jako najbardziej suche, niepolarne miejsce na świecie. Ten fenomen ma miejsce dzięki stałej inwersji temperatury, którą powoduje zimny prąd oceaniczny Humboldta. Średnie opady atmosferyczne na największej mgielnej pustyni globu wynoszą około 15 mm rocznie, chociaż występują też obszary, dla których ta liczba waha się od 1 do 3 mm. Ponadto niektóre tamtejsze stacje meteorologiczne nigdy nie zetknęły się z deszczem! Wybierając się na pustynię Atacama, należy mieć na uwadze wysokie dobowe amplitudy temperatur (upalne dni i mroźne noce).  

Kwitnąca pustynia

Kwitnąca pustynia Atacana
Kwitnąca pustynia Atacana

Co kilka lat na pustyni Atacama ma miejsce fenomen, dzięki któremu fragmenty pustyni otula kwiecisty dywan. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy średnia suma opadów na danym obszarze przekracza przynajmniej 15 mm na rok. Badacze odnotowali już ponad 200 rodzimych gatunków roślin, którym nie straszne jest kwitnienie pośrodku pustyni. Niektóre kiełkują z „uśpionych” nasion, czekając na nadejście deszczu, z kolei inne wyrastają z cebulek lub bulw. Najczęściej występującymi kwiatami, które można zobaczyć w okolicach miast Vallenar i Copiapó są przepiękne „cistanthe grandiflora”, „nolana paradoxa” i „rhodophiala rhodolirion”.

Informacje praktyczne

Pustynia Atacama na mapie

Odkryj Chile

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY